Artykuł: Jak znaleźć wykwalifikowanych fachowców

Jak znaleźć wykwalifikowanych fachowców

Tam, gdzie niebezpieczeństwo popełnienia błędów jest duże, nie ryzykujmy wykonując prace samodzielnie – nieprawidłowości zemszczą się w przyszłości, a ich naprawa może nas sporo kosztować. Lepiej zatrudnić kompetentnych fachowców. Ich obecność na budowie wymusza czasami nie tylko rozsądek, ale też prawo budowlane. Poszukiwania dobrego specjalisty należy zacząć dużo wcześniej, aby wyboru nie dokonywać pod presją czasu. Z niektórymi wykonawcami trzeba umawiać się nawet na kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem budowy. Jeśli budowa ma rozpocząć się na wiosnę, rozmowy najlepiej przeprowadzać zimą lub jesienią.

Gdzie szukać fachowców

Dobrym sposobem na znalezienie sprawdzonej ekipy jest rozmowa ze znajomymi lub sąsiadami, którzy również budowali dom. Referencje to naturalne i skuteczne polecenie. Drugim źródłem kontaktów są składy budowlane – jeszcze zanim udamy się tam na zakupy, możemy zasięgnąć opinii na temat okolicznych wykonawców. W PSB-PROFI są specjalne ekspozycje z kontaktami do wykonawców. Firmy te są rekomendowane przez Grupę Polskie Składy Budowlane, co oznacza, że przeszły one fachowe szkolenia i sprawdziły się na wielu budowach. Podpowiedzi warto poszukać także w internecie. Fachowe portale budowlane na swoich stronach zamieszczają listę wykonawców. Pamiętajmy jednak, że nawet reklama w renomowanym magazynie nie jest gwarancją jakości wykonywanych usług. Dobre ekipy budowlane nie unikają ciągłego dokształcania się i są na bieżąco z nowymi technologiami. Mogą pochwalić się aktualnymi dyplomami czy certyfikatami, potwierdzającymi odbycie takich szkoleń przez ich pracowników. Warto zwrócić uwagę na to, czy osoby z firmy, które przeszły szkolenia nadal są zatrudnione. Pamiętajmy, że umiejętności zdobywają ludzie, a nie firmy jako takie.

Jak ocenić fachowe przygotowanie firmy wykonawczej

Wybierając firmę wykonawczą, nie sugerujmy się wykształceniem jego właściciela. Firmę oferującą usługi budowlane może prowadzić każdy, niezależnie od wykształcenia i praktyki. Jedynie prace związane z wykonaniem lub modernizacją instalacji gazowych musi prowadzić specjalista z uprawnieniami. Wyuczony zawód właściciela nie jest przeszkodą, jeśli dysponuje on wykwalifikowanymi pracownikami. Oczywiście za skutki ich działań ponosi odpowiedzialność właściciel firmy, z którym mamy podpisaną umowę.

Zanim wybierzesz - porozmawiaj

Do rozmowy z wykonawcą powinniśmy się przygotować, a najlepiej przeprowadzić ją w obecności zaufanego specjalisty od budownictwa – najlepiej naszego przyszłego kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Zadając pytania dotyczące rozwiązań technicznych, które mają być zastosowane w budynku, szybciej się on zorientuje, czy rzeczywiście mamy do czynienia z solidną firmą. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić, czy wybrany przez nas wykonawca dysponuje odpowiednim sprzętem budowlanym. Profesjonalista ma przynajmniej podstawowy sprzęt, natomiast specjalistyczny może wypożyczyć. Warto obejrzeć inne zrealizowane przez wykonawcę domy i zapytać mieszkańców o opinię. Uczciwy przedsiębiorca poda adresy wcześniejszych budów, ponieważ nie ma nic do ukrycia.

Stan prawny firmy wykonawczej

Sprawdźmy też, jaki status prawny ma firma budowlana. Może to być: osoba fizyczna lub spółka cywilna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub spółka handlowa (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna). Na naszą prośbę wykonawca powinien przedstawić zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. O tym, czy spółka działa legalnie, świadczy wpis do rejestru, prowadzonego przez sąd okręgowy właściwy dla miejsca siedziby spółki. Rejestr ten zawiera m.in. dane o kapitale zakładowym spółki, zakresie działalności oraz o osobach upoważnionych do reprezentowania firmy. Dlatego od takiego wykonawcy musimy zażądać wypisu z rejestru handlowego.

Zdjęcia: Fotolia.com, H+H, PSB, Solbet

Czytaj także