Artykuł: Jak zapewnić ciszę w mieszkaniu?

Jak zapewnić ciszę w mieszkaniu?

Akustyka pomieszczeń, w których przebywamy ma znaczący wpływ na komfort naszego życia. Na etapie wykańczania bądź remontu mieszkania warto więc zadbać o odpowiednią izolację akustyczną wnętrz.

Mieszkanie w bloku czy innym budynku wielorodzinnym może być obarczone wieloma niedogodnościami. Należy do nich nie zawsze właściwa izolacja akustyczna przegród, a więc ścian i stropów, co w połączeniu z hałaśliwymi sąsiadami może mocno dać się nam we znaki. Dobiegające z dołu, z góry lub zza ścian dokuczliwe odgłosy skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie – efektem częstego przebywania w takim otoczeniu jest m.in. rozdrażnienie, ale także zaburzenia snu. Warto poznać kilka łatwych, sprawdzonych rozwiązań, które stłumią niepożądane dźwięki.

Izolacja stropu

Niezaizolowany strop narażony jest przede wszystkim na przenoszenie dźwięków uderzeniowych, a więc hałasów wywołanych stukotem upadających przedmiotów i kroków. Jeśli więc nasze mieszkanie nie znajduje się na najwyższej kondygnacji, strop nad pomieszczeniem warto zaizolować, zwłaszcza jeśli sąsiad z góry ma małe dzieci. Materiałem skutecznie wyciszającym zarówno dźwięki uderzeniowe, jak i powietrzne (np. odgłosy rozmów czy telewizora) jest wełna mineralna. Warstwę wełny można estetycznie ukryć za sufitem podwieszanym. Pozwoli nam on ukryć również nieestetycznie wykończony strop i zamontować m.in. praktyczne oświetlenie punktowe w postaci opraw zrównanych z płaszczyzną okładziny sufitowej. O ile wysokość mieszkań w starych kamienicach pozwala na zastosowanie grubszej warstwy izolacji, w mieszkaniach, gdzie standardowa wysokość pomieszczenia wynosi około 2,7 m, wystarczająca musi okazać się warstwa wełny grubości kilku centymetrów.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń o niezbyt dużej wysokości będzie montaż sufitu podwieszanego na ruszcie pojedynczym, w którym profile stelaża mocowane są do stropu w niewielkiej odległości od niego. Dzięki takiej konstrukcji nie stracimy zbyt dużo na wysokości pomieszczenia. Wełnę mineralną umieszcza się między stropem a okładziną sufitu wykonywaną zazwyczaj z płyt gipsowo-kartonowych. Układa się ją ściśle między zamontowanymi profilami stalowymi, przed przystąpieniem do przykręcania płyt. Te z kolei mocuje się do konstrukcji nośnej, a więc do profili. Podkłady korkowe bardzo dobrze tłumią dźwięki uderzeniowe i powietrzne. Wyrównują też niewielkie nierówności podłoża. Podwieszana zabudowa pozwoli ukryć nieestetyczny sufit, wyciszyć pomieszczenie i poprawić komfort cieplny w jego wnętrzu. Najlepiej, jeśli płyty będą przykręcane wzdłuż kierunku padania światła dziennego. Wówczas ich połączenia będą mniej widoczne. Jeśli zależy nam na podwyższonej izolacyjności akustycznej, profile obwodowe mocowane do ściany należy podkleić akustyczną taśmą piankową.

Cicha posadzka

Na poprawę izolacyjności akustycznej pomieszczeń dobrze wpływa montaż posadzki, która nie jest trwale wiązana z wylewką. Taką posadzkę można wyciszyć, układając pod nią odpowiednią izolację. W przypadku paneli zazwyczaj stosuje się tanie maty piankowe, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie użycie mat korkowych. Budowa korka sprawia, że nie przenosi on drgań, lecz skutecznie je tłumi. Dzięki zastosowaniu mat korkowych posadzka nie będzie też skrzypieć. Maty korkowe mają zazwyczaj grubość 2-10 mm – im mata będzie grubsza, tym lepiej wytłumi dźwięki.

Ściany działowe na straży dźwięków

Dokuczliwe mogą być także dźwięki dobiegające z sąsiednich wnętrz. Jeśli chcemy w dużym pomieszczeniu wydzielić np. dwa mniejsze, warto w tym celu wykonać ścianę działową o konstrukcji szkieletowej. Mimo że jest ona lekka (nie obciąża znacznie stropu, może więc stanąć praktycznie w dowolnym miejscu), odpowiednio zaizolowana wełną mineralną skutecznie wytłumi odgłosy dobiegające z drugiego pomieszczenia. Ruszt lekkiej ściany działowej wykonuje się zazwyczaj z profili stalowych, podobnych do tych, jakich używa się przy budowie sufitu podwieszanego. Mocując profile obwodowe – przykręcane do podłogi, ścian i sufitu – należy pamiętać o tym, aby przed przykręceniem zostały one od spodu podklejone taśmą izolacyjną. W przypadku bardzo nierównego podłoża pod profilami można zastosować paski wełny mineralnej.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czytaj także