Artykuł: Jak wybrać kolor ścian? - Farby Beckers Design

Jak wybrać kolor ścian? - Farby Beckers Design

Do wykreowania wnętrza z charakterem nie wystarczą dizajnerskie meble, oświetlenie czy dekoracyjne dodatki. Kluczem do sukcesu jest niebanalny kolor ścian. Jednak aby się cieszyć kolorami jak najdłużej należy zastosować trwałe pokrycie. Głównym czynnikiem wpływającym na trwałość powłoki farby jest jej stopień połysku. Generalnie możemy przyjąć, że im wyższy połysk, tym powłoka jest mocniejsza, trwalsza i odporniejsza na zmywanie. Wybór farby jest ściśle związany z charakterem pomieszczenia, które będzie malowane. Do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci tj. kuchnie czy łazienki w miejscach, gdzie istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu powierzchni z wodą polecamy produkty przeznaczone specjalnie do takich miejsc. Wodorozcieńczalną gruntującą farbę akrylową, która dokładnie zabezpiecza powierzchnię przed działaniem wody i wilgoci, oraz nawierzchniowo wodorozcieńczalną, lateksową farbę akrylową, która tworzy wodoodporne, trwałe powierzchnie z półpołyskiem. W miejscach szczególnie narażonych na działanie wody (np. kabina prysznicowa) polecamy zastosowanie systemu Resistent. W pomieszczeniach tzw. "suchych" (tj. przedpokój, pokój), gdzie potrzebna jest powierzchnia odporna na zmywanie proponujemy użycie farb półmatowych tj. Scotte 7 lub Elegant Vaggfarg Matt . Są to wodorozcieńczalne lateksowe farby akrylowe, które posiadają ponad 2000 cykli zmywalności.

 • Beckers Designer White. Wysokiej jakości, wodorozcieńczalna, biała farba lateksowa polecana do malowania ścian i sufitów.  Pomalowana powierzchnia zyskuje piękne, głęboko matowe wykończenie.  Produkt rekomendowany przez  Polskie Towarzystwo Alergologiczne.  Dodatkowo spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
 • Beckers Designer Colour. Wysokiej jakości, matowa, wodorozcieńczalna, farba lateksowa polecana do malowania ścian i sufitów. Powierzchnia pomalowana farbą zyskuje piękne matowe wykończenie. Produkt Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
 • Beckers Designer Kitchen & Bathroom. Farba nie tylko do kuchni i łazienki. Najwyższa jakość i ścieralność pierwszej klasy! Doskonale sprawdzą się w najbardziej narażonych na zabrudzenia pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka, korytarze i we wszelkich miejscach, w których lubi bawić się Twoje dziecko.
 • Beckers Designer Väggfärg Helmatt [5]. Wodorozcieńczalna, matowa farba lateksowa wysokiej jakości przeznaczona do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń.
 • Beckers Designer Väggfärg Matt [7]. Wodorozcieńczalna, półmatowa farba lateksowa wysokiej jakości przeznaczona do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń.

Poradnik malowania

Wybór narzędzia malarskiego. Odpowiednia jakość i rodzaj narzędzi malarskich jest nie mniej ważna niż wybór farby. Narzędzia należy dostosować do malowanej powierzchni oraz struktury jaką chcemy uzyskać. Podczas malowania dużych powierzchni takich jak ściany i sufity najlepiej sprawdzą się wałki malarskie. Jeżeli mamy gładkie wykończenie ścian i sufitów możemy wybrać wałki z krótkim włosiem. Wałek z krótkim włosiem zapewni gładkie, bardzo eleganckie wykończenie malowanej powierzchni. W przypadku chropowatego wykończenia powierzchni (np. tynk mineralny zatarty na ostro, tynki dekoracyjne) lepiej sprawdza się wałki z dłuższym włosiem. Do małych powierzchni np. futryn najlepiej mogą się sprawdzić pędzle malarskie. Najbardziej uniwersalne są pędzle z włosiem mieszanym (syntetyczno - naturalnym) które możemy zastosować zarówno do farb wodorozcieńczalnych jak i rozpuszczalnikowych. Do farb marki Beckers polecamy stosowanie narzędzi malarskich ANZAOdpowiednie narzędzie to podstawa dobrze wykonanego remontu. Jego precyzja i jakość mają ogromny wpływ na efekt końcowy. Narzędzi ANZA wykonane są wyłącznie z wysokiej jakości materiałów, przystosowane do odpowiednich technik i farb pozwolą na wykonanie pracy szybko i efektywnie. Pędzle oraz wałki ANZA to narzędzia które zostały stworzone tak by zaspokajały oczekiwania i potrzeby każdego użytkownika. 

 • PLATINUM - Rodzina Platinum to oferta idealna dla profesjonalistów oraz wymagających majsterkowiczów. Polecana jest wszystkim, którzy szukają najwyższej klasy narzędzi malarskich, dających najlepsze wykończenie malowanej powłoki. Pędzle Platinum przeznaczone są dla osób, które cenią sobie jakość. 
 • ELITE - Wysokiej jakości pędzle, które zaspokoją wymagania nie tylko amatorów, ale i profesjonalistów. Pozwalają osiągnąć bardzo dobre rezultaty podczas aplikacji oraz doskonałe wykończenie malowanej powłoki.  
 • BASIC - Polecane głównie dla majsterkowiczów. Duże zróżnicowanie asortymentu pozwala na dobór odpowiedniego narzędzia do każdej pracy. Pędzle z rodziny Basic są idealne do prostych prac malarskich i jednocześnie zapewniają dobry efekt końcowy.  
 • TITEX - Wałek zapewniający doskonałe krycie. Polecany do malowania gładkich powierzchni, w szczególności ścian wewnątrz pomieszczeń.  
 • ANTEX - Wałek wykonany z mikrofibry o dużej chłonności. Doskonale sprawdza się przy malowaniu gładkich powierzchni, tworząc jednolitą powłokę. Przeznaczony do farb i lakierów wodorozcieńczalnych i rozcieńczalnikowych. 
 • ELON - Wałek zapewniający bardzo dobre krycie. Polecany do malowania gładkich powierzchni, w szczególności ścian wewnątrz pomieszczeń.

Odpowiednie zabezpieczenia pomieszczenia przed malowaniem. Przed rozpoczęciem malowania należy w pomieszczeniu za pomocą taśmy oraz folii malarskiej odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie, które mogą być narażone na ewentualne zachlapanie farbą (np. podłoga, meble). Bardzo ważne jest aby taśmę malarską usunąć zaraz po zakończeniu malowania nie czekając na wyschnięcie farby.

Przygotowanie podłoża przed malowaniem. Przed malowaniem nowych podłoży należy je dokładnie odpylić, ewentualne ubytki wyszpachlować i wyrównać. W przypadku renowacji starych powłok, wszystkie słabo przylegające powłoki starej farby usunąć, nierówności i ubytki wyszpachlować i wyszlifować nierówności. Starą powłokę farby dobrze jest przed malowaniem odtłuścić, zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić. Zgodnie z technologią przewidzianą u producenta farby, powierzchnie przed malowaniem należy zagruntować. Farby do gruntowanie ścian i sufitów marki Beckers wyrównują chłonność podłoża, stwarzają lepszą przyczepność dla farby nawierzchniowej i ujednolicają powierzchnie przed finalnym malowaniem.

 • Beckers Designer Primer. Jest wodorozcieńczalna farba akrylowa przeznaczona do gruntowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń.
 • Beckers Max Primer. Preparat gruntujący do przygotowania chłonnych i sypkich podłoży przed malowaniem. Wzmacnia osłabione podłoża i zwiększa przyczepność farb nawierzchniowych.
 • Beckers Våtrumsgrund. Jest zarówno klejem, jak i wodorozcieńczalną gruntującą farbą akrylową. Przeznaczona do gruntowania okładzin tynkowych, tynku i betonu w pomieszczeniach "mokrych", takich jak toalety i łazienki.
 • Beckers Inomhustvätt. Jest gotowym do użycia detergentem służącym do skutecznego mycia większości typów powierzchni wewnętrznych przed malowaniem, np. ścian, sufitów, uprzednio malowanego lub surowego drewna i metalu. Usuwa tłuszcze i brud, i pozostawia czystą, matową powierzchnię zapewniając dobrą przyczepność nowych powłok malarskich.

Malowanie sufitów. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Do malowania sufitów powinniśmy wybierać farby w głębokim macie, ograniczają one odbijanie światła i tworzenie się refleksów. Najlepszym narzędziem do malowania takich powierzchni będzie wałek malarski z przedłużką. Farbę przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać. Jeżeli remontujemy całe pomieszczenie malowanie zaczynamy od powierzchni sufitu. Pierwszą warstwę farby na sufit nakładamy równolegle a ostatnią prostopadle do największego źródła światła w malowanym pomieszczeniu, przesuwając się podczas nakładania farby od lewej do prawej strony lub odwrotnie. Po naniesieniu farby na powierzchnię powinniśmy farbę wygładzić w jednym kierunku i dopiero przejść do malowania następnego kawałka sufitu. Łączenia poszczególnych malowanych pól trzeba zawsze wykonywać mokro na mokro (farba na malowanych polach powinna nachodzić na siebie a nie się z sobą tylko stykać). W przypadku dużych sufitów zaleca się malowanie we dwie osoby. Jedna osoba nakłada farbę, druga wygładza w jednym kierunku. Sufit malujemy w dwóch warstwach ( przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy). Bardzo ważne jest żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu ok 4-6 h ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby).

Malowanie ścian. Przygotuj podłoże zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu. Do malowania ścian podobnie jak do malowania sufitów należy użyć wałka malarskiego z przedłużką. Farbę przed malowaniem należy dokładnie wymieszać. Malowanie należy rozpocząć od naroża ściany przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nakładamy od połowy wysokości ściany żeby ją bez problemu rozprowadzić na całej jej wysokości, nakładając rozprowadzamy w różnych kierunkach z góry do dołu i odwrotnie, delikatnie na boki ale na samym końcu powierzchnie wygładzamy jednym pociągnięciem wałka w jednym kierunku ( z góry do dołu).Trzeba pamiętać że łączenie poszczególnych pól powinno być mokre na mokre(farba na malowanych polach powinna nachodzić na siebie a nie się z sobą tylko stykać). Tak jak w przypadku sufitów, ściany malujemy w dwóch warstwach ( przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy). Bardzo ważne jest żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu ok 4-6 h ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby). W przerwie malowania narzędzia malarskie najlepiej owinąć szczelnie folią aby nie wyschła pozostała na nich warstwa farby.

Malowanie z użyciem szablonów malarskich. Użycie szablonów malarskich to bardzo łatwy sposób na nadanie wnętrzu indywidualności. Wzór za pomocą szablonu można wykonać w bardzo łatwy sposób a efekt może być oszałamiający. Wymalowania przy użyciu szablonów wykonujemy na wcześniej pomalowanej powierzchni ścian. Szablon przyklejamy do wyschniętej powierzchni zgodnie z jego przeznaczeniem i w zależności od rodzaju szablonu. Najlepiej jak powierzchnia ściany jest gładka wtedy umożliwi nam dokładne przyklejenie i unikniemy tworzenia się pod szablonem podcieków. Farbę lub bejce dekoracyjną na szablon możemy nakładać za pomocą wałka, gąbki, pędzla w zależności od oczekiwanego efektu i rodzaju szablonu. Należy pamiętać aby odkleić szablon od ściany bezpośrednio po malowaniu.

Najlepsze do kuchni i łazienek. Kuchnie i Łazienki to pomieszczenia szczególne, które wymagają stosowania odpowiednich produktów. Ściany w takich pomieszczeniach narażone są na częstszy kontakt z wodą, rozwój grzybów a także liczne zabrudzenia. Dlatego ważne jest aby użyta farba była przystosowana do malowania tak wymagających powierzchni a powłoka po malowaniu umożliwiała jej łatwą pielęgnację. Stosując odpowiedni produkt sprawisz, że twoje pomieszczenia będą wyglądały czysto i świeżo przez długie lata.

Po zakończeniu malowania. Nie należy wylewać pozostałej farby do kanalizacji. Jeżeli farbę pozostałą pomalowaniu chcesz przechować należy ją szczelnie zamknąć aby do opakowania nie dostawało się powietrze. Aby narzędzia malarskie posłużyły Ci przy następnych pracach malarskich dokładnie je wyczyść a następnie osusz.

Czytaj także