Artykuł: Wyłaz dachowy – gwarancja bezpiecznej obsługi dachu

Wyłaz dachowy – gwarancja bezpiecznej obsługi dachu

Wyłaz dachowy jest niezbędnym elementem zapewniającym bezpieczne i wygodne wyjście na dach podczas jego przeglądów, konserwacji i napraw.

Wyłaz dachowy przypomina okno dachowe, ale różni się od niego sposobem otwierania – ma klapę otwieraną pod kątem prostym w trzech kierunkach: na lewą stronę, na prawą stronę oraz do góry. Wyłaz dachowy planuje się już na etapie projektu domu, dobierając zarówno jego miejsce, jak rodzaj produktu, do funkcji jaką ma spełniać oraz do rodzaju pokrycia. Montaż wyłazów przewidziany jest w dachach o kącie nachylenia 7-65°. Możliwe jest zastosowanie ich również w dachach płaskich, po zastosowaniu odpowiedniego kołnierza uszczelniającego

Wyłaz dachowy – niezastąpiony element dachu

Utrzymanie dachu w dobrej kondycji jest gwarantem jego trwałości. Czyszczenie, konserwacja, przeglądy i naprawy wymagają dobrego dostępu do dachu z zewnątrz. Nie zapominajmy też, że będzie on również niezbędny podczas przeprowadzania przeglądów kominiarskich, a czasami także przeglądu i napraw anten telewizyjnych. Coraz częściej na dachu montowane są także urządzenia pozyskujące energię słoneczną takie jak panele fotowoltaiczne – one również wymagają konserwacji. Dobrego dostępu do dachu potrzebują więc nie tylko właściciele domów, ale instalatorzy, kominiarze i dekarze – warto wiedzieć, że niektórzy fachowcy nie podejmą się prowadzenia prac na dachu, jeśli nie mają możliwości bezpiecznego wejścia z wnętrza domu. Warto także pamiętać, że wyłaz dachowy jest niezbędny przy wymogach przeciwpożarowych – to najszybsza droga ewakuacji. Do sprawnej komunikacji dachowej nie wystarczy okno dachowe, przeciwnie podczas wychodzenia przez nie na dach, istnieje ryzyko jego uszkodzenia. Jedynym rozwiązaniem jest wyłaz dachowyMiejsce montażu wyłazu powinno być zaplanowane już na etapie tworzenia projektu domu – wtedy najłatwiej jest zaplanować wszystkie elementy dachowe oraz sposób dotarcia do nich w razie potrzeby. Aby droga przejścia po dachu była jak najkrótsza, umieszcza się wyłaz dachowy jak najbliżej komina. Praktycznym miejscem jest przestrzeń za kominem – wyłaz będzie mało widoczny, gdyż zasłoni go komin.

Wyłaz dachowy – wysoka jakość i nowoczesna funkcjonalność

Każdy wyłaz dachowy musi być odporny na uszkodzenia atmosferyczne i mechaniczne – jest przecież elementem połaci dachu, która jest narażona na działanie silnych podmuchów wiatru i ciężar opadów atmosferycznych. To dlatego nowoczesne wyłazy dachowe mają często hartowane szyby, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy gradobicie. Zwróćmy też uwagę na funkcjonalność produktu. Niektóre modele wyłazów wyposażone są w siłowniki pneumatyczne, które zapobiegają przypadkowemu zatrzaśnięciu oraz pozwalają ustawić skrzydło wyłazu w różnych pozycjach. Kupując wyłaz dachowy wybierzmy taki, który ma możliwość otwarcia w kilku płaszczyznach – do dołu, góry oraz na boki – wtedy dużo łatwiej będzie z niego korzystać. Wyłaz dachowy dopasowujemy do pomieszczenia, w którym zamierzamy go zamontować. Tzw. wyłaz zimny wyposażony w zwykłe szyby montujemy w pomieszczeniach nieogrzewanych, czyli na nieużytkowym strychu czy poddaszu. Nie musi on spełniać wymogów termoizolacyjności. W pomieszczeniach użytkowych montujemy wyłazy ciepłe, które wyposażone są w szyby termoizolacyjne. Obecnie produkowane wyłazy dachowe mają ramy wykonane z drewna, PVC lub aluminium – dzięki temu możemy je dobrać do okien dachowych i pokrycia dachowego. Producenci zresztą stawiają na uniwersalność wyłazów, dlatego coraz częściej wyglądem przypominają okna połaciowe. Mają także zbliżone do nich parametry termoizolacyjne. Wyłazy dachowe dobiera się także do pokrycia dachu. Można kupić wyłaz uniwersalny, który będzie pasował do wszystkich pokryć dachowych – zarówno płaskich, jak i z dachówek profilowanych.

Fachowy montaż wyłazu dachowego

Montaż wyłazu dachowego nie jest trudny, ale wymaga zatrudnienia fachowca – nie warto próbować robić tego samodzielnie. Wyłaz dachowy jest elementem przerywającym ciągłość wszystkich warstw dachu, dlatego tak istotne jest jego profesjonalny montaż. Każdy wyłaz dachowy musi być wyposażony w specjalny kołnierz, który pomaga w szczelnym jego zamocowaniu do połaci dachowej. Montaż musi być wykonany dokładnie, gdyż nawet przez najdrobniejsze szczeliny może wnikać do wnętrza chłodne powietrze. Poza tym nieszczelności osłabiają konstrukcję dachową, gdyż umożliwiają wnikanie wody i wilgoci do wnętrza. Wymiary wyłazów umożliwiają umieszczenie go pomiędzy krokwiami. Najlepiej zamontować wyłaz podczas wykonywania dachu, chociaż w istniejącym dachu jest to także możliwe, jednak bardziej pracochłonne – wymaga usunięcia nie tylko pokrycia dachowego, ale także warstw izolacji. Bardzo ważne jest również wyposażenie dachu w akcesoria komunikacyjne – u podstawy wyłazu dachowego powinna znaleźć się ława kominiarska lub stopnie, dzięki czemu osoba wychodząca na dach będzie miała zapewniony punkt podparcia i będzie mogła poruszać się po nim swobodnie.

zdjęcia: Velux, Fakro

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!