Artykuł: Jak urządzić wygodną łazienkę

Jak urządzić wygodną łazienkę

Współczesna łazienka w domu powinna łączyć w sobie funkcjonalność z komfortem. Warto o tym pamiętać, przystępując do wykańczania i urządzania tego pomieszczenia.

W przeszłości łazienka nie należała do pomieszczeń, których wykończeniu i wyposażeniu przywiązywano dużą wagę. Trudno było zarówno o dobranie materiałów wykończeniowych, jak i dobór sprzętów. Najczęściej były one nie tyle wybierane, co zdobywane. Dzisiaj wybór materiałów i urządzeń jest ogromy. Zadbajmy, by łazienka stała się pomieszczeniem pięknym, funkcjonalnym i komfortowym. 

Wygodna łazienka z zasadami

Niezależnie od wielkości pomieszczenia, zadbajmy o odpowiednie ustawienie w niej sprzętów. By łazienka była wygodna, powinny być zachowane minimalne odległości pomiędzy nimi. Inaczej nawet w najlepiej wyposażonej łazience korzystanie ze sprzętów będzie utrudnione. Zależnie od ich rodzaju minimalna odległość między nimi wynosi 20-30 cm. Najwięcej miejsca potrzebujemy przed wanną i kabiną prysznicową. By wygodnie korzystać z umywalki, jej górna krawędź powinna się znajdować na wysokości 75-85 cm od podłogi, natomiast sedes i bidet należy zamontować 40-45 cm powyżej niej.

Wygodzie korzystania z łazienki sprzyja też odpowiednie usytuowanie gniazd oraz wieszaków. Należy je umieścić na wysokości 80 cm nad podłogą. Półek nie powinno się wieszać powyżej 150 cm od podłogi. Lustro nad umywalką umieszczamy ok. 20 cm nad jej górną krawędzią. Zawsze starajmy się rozplanować sprzęty zgodnie z podziałem na strefy funkcjonale: umywalkową – blisko wejścia, a dalej kąpielową i sanitarną – z sedesem i bidetem. Podział mogą wyznaczyć niewysokie ścianki lub zróżnicowane materiały posadzkowe. Planując rozmieszczenie sprzętów, pamiętajmy, że na wprost drzwi warto usytuować te najatrakcyjniejsze, unikajmy raczej ustawienia tam sedesu.

Wygodna i funkcjonalna niewielka łazienka

Nawet niewielkie łazienki można dzisiaj zaprojektować funkcjonalnie i tak, by spełniały potrzeby wszystkich mieszkańców. Chcąc zapewnić sobie komfort na małej przestrzeni, warto sięgnąć po rozwiązania zaprojektowane z myślą o niewielkiej łazience. Należy do nich wanna z parawanem nawannowym. Jej zaletą jest dostatecznie szerokie i płaskie, zapewniające bezpieczeństwo dno w części parawanowej. Parawan można składać na ścianę, dzięki czemu nie zabiera on dużo miejsca. Warto wybrać wannę asymetryczną, która zajmuje mniej miejsca w łazience, a jej przekątna jest o 20 cm dłuższa niż przekątna tradycyjnej wanny prostokątnej. Decydując się wyłącznie na montaż niewielkiej wanny, zwróćmy uwagę na jej głębokość. Warto wybrać model, którego wnętrze będzie miało minimum 42 cm głębokości i zostało tak wyprofilowane, by zapewnić komfortową kąpiel. Wanny płytkie są mniej wygodne – wysoki mężczyzna nie zanurzy się w niej wystarczająco. Wygodę korzystania z wanny, zwłaszcza przez osoby starsze czy też mniej sprawne, podnoszą zamontowane do ich boków uchwyty. Rozwiązaniami sprzyjającymi wypoczynkowi w wannie są np. zagłówki. Jeśli chcemy wykonywać w wannie czynności higieniczne na siedząco, wybierzmy model z siedziskiem – najbardziej komfortowe są płytkie, z których podniesiemy się bez problemów.

W niewielkiej łazience wygodnym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem będzie zamontowanie umywalki narożnej. Warto też wykorzystać rozwiązania kompleksowe złożone z elementów jednolitych wzorniczo. W wersji rozbudowanej składają się z wanny, parawanu nawannowego, kabiny prysznicowej, brodzika, sedesu, bidetu i akcesoriów niezbędnych do ich montażu oraz umywalki, mebli i luster łazienkowych, baterii łazienkowych, a także akcesoriów takich jak kubki, wieszaki i relingi. By zyskać wygodę i funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń, zdecydujmy się także na sprzęty podwieszane. Dobrym wyborem są umywalki podwieszane, do których można zamontować szafkę. Można w niej będzie przechowywać niezbędne kosmetyki czy ręczniki. Podwieszany bidet i sedes pozwolą z kolei wygospodarować wygodne półki nad zabudową stelaży, co znacznie podniesie funkcjonalność wnętrza.

Wygodna łazienka – jak w salonie

Za najbardziej funkcjonalną, a nawet komfortową można uznać łazienkę, która będzie dysponować pełnym programem funkcjonalnym, tzn. będzie się w niej znajdować zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa, umywalka – najlepiej podwójna, sedes i bidet. Dodatkowo warto, by w wygodnej łazience znalazł się fotel oraz toaletka – tego typu łazienka służy bowiem nie tylko czynnościom higienicznym, ale także relaksowi. Tak rozbudowana aranżacja wymaga jednak przestrzeni, gdy będzie przeładowana, sprawi raczej wrażenie magazynu, a nie pokoju kąpielowego. Jest więc możliwa tylko w dużych łazienkach o powierzchni ok. 12-15 m2. Luksusowa łazienka może przypominać przytulny pokój, dlatego powinno się znaleźć w niej okno, w którym zawieśmy dekoracyjne przesłony, najlepiej zasłony lub roletę, gwarantujące intymność. Ponadto naturalne światło znacznie podnosi komfort podczas wykonywania makijażu, golenia się czy układania fryzury. Atrakcją sprzyjającą relaksowi będzie też piękny widok za oknem. W łazience, do której dociera światło dzienne można też ustawić kwiaty naturalne – zarówno doniczkowe, jak i cięte. Elementem niezbędnym w wygodnej łazience jest komfortowa wanna. Warto zdecydować się na model przeznaczony również dla dwóch osób. W salonie kąpielowym wannę warto oderwać od ścian i ustawić ją np. pośrodku łazienki, wyeksponowana w ten sposób podkreśli rangę tego miejsca. Umieszczona na wyspie wanna może pełnić funkcję przegrody. Wówczas należy zwrócić uwagę na to, by podzieliła łazienkę funkcjonalnie. Jeśli ma ona coś zasłaniać, można ją zamontować razem z kabiną prysznicową lub brodzikiem bez kabiny wyprofilowanym w podłodze. Obudowa wanny może być również podstawą do zamontowania wiszącej umywalki. Oddzielająca je ścianka będzie służyć nie tylko do zawieszenia urządzenia, dzięki niej zyskamy przy wannie miniparawan.

Zdjęcia: materiały prasowe, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!