Artykuł: Jak połączyć kolektory słoneczne Braas Solar z dachem?

Jak połączyć kolektory słoneczne Braas Solar z dachem?

Kolektory słoneczne świetnie spisują się w Polsce. Połacie dachów bywają najczęściej dobrze doświetlone przez słońce, a zacienienie, ze względu, na wysokość występuje bardzo rzadko. Kolektory słoneczne montuje się najczęściej na dachach, w szczególności na dachach skośnych krytych dachówką. Wykorzystują one później energię z promieni słonecznych do podgrzewania wody.

BRAAS TK - KOLEKTOR POŁACIOWY

Kolektor słoneczny TK, dzięki optymalnej konstrukcji i najwyższej jakości materiałów z których jest zbudowany doskonale spełni swoja funkcję zarówno w budynkach małych, jedno, dwurodzinnych jak też w większych instalacjach solarnych. Unikalna konstrukcja daje możliwość pełnej integracji z dachem, co zapewnia długą żywotność i bezpieczeństwo użytkowania. 

Jeszcze łatwiejsze w montażu i doskonałe w formie. A przede wszystkim szczelne, dzięki kompletnemu wykonaniu w fabryce. Gotowy kolektor dostarczany jest na budowę w całości – wszystkie połączenia hydrauliczne oraz obudowa kolektora wykonane, i sprawdzone pod kątem szczelności. Na budowie pozostaje jedynie zainstalowanie go na dachu i gotowe! W ciągu tylko 1 godziny instalacja solarna gotowa i na 100% szczelna – bo sprawdzona w fabryce.

Cechy systemu:

 • kolektor dostarczany na budowę w jednym elemencie (niezależnie od tego, czy to podwójny, potrójny czy większy), co zapewnia bardzo szybki montaż
 • najwyższe parametry sprawności >82,4%
 • zintegrowane z połacią dachową
 • atrakcyjny wygląd nadaje nowoczesności połaci dachowej
 • szczególnie odporny na różne warunki atmosferyczne (deszcz, grad, wiatr)
 • możliwość łączenia nawet kilku kolektorów w jednej instalacji.

.

IDEALNE POŁĄCZENIA BRAAS SOLAR Z DACHEM

Dzięki kompleksowym systemom dachowym BRAAS cały dach może być zrealizowany przy zastosowaniu jednego systemu, dzięki czemu klient ma gwarancję najwyższej jakości. Montaż zintegrowany "w dachu” pozwala zabudować kolektory w płaszczyźnie dachu. Kolektory montuje się bezpośrednio na łatach w linii dachówek, co nie ogranicza instalacji kolektorów także w sytuacji instalacji izolacji nakrokwiowej Braas Divodamm. Montaż możliwy jest zarówno w takcie wykonywania prac dekarskich, jak w późniejszym terminie. W przypadku wyboru tego rodzaju instalacji kąt, pod jakim zainstalowane będą kolektory wymuszony jest kątem spadku dachu. System montażu "w dachu” jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla warunków zewnętrznych. Ze względu na zamontowanie kolektorów w linii dachu, stanowi zdecydowanie mniejszy opór dla wiatru, natomiast śnieg gromadzący się ponad kolektorem i tym samym dodatkowe obciążenie dachu w miejscu montażu kolektora, jest zdecydowanie mniejsze. Dodatkowo kolektor zamontowany „w dachu” ma zdecydowanie mniejsze straty energii.

System składa się ze specjalnych elementów łączących, uszczelniających i maskujących połączenia hydrauliczne kolektorów. Rozwiązanie pozwala montować kolektory na dachach pochylonych pod kątem co najmniej 22º, krytych każdym rodzajem dachówki. Za jego pomocą można wykonywać instalacje składające się z wielu pól kolektorów. W jednym polu zainstalować można nawet do 7 płyt solarnych w rzędzie. 

Montaż kolektorów w połaci dachowej z zastosowaniem oryginalnych akcesoriów systemowych Braas.


.

BRAAS AWK - KOLEKTOR WANNOWY

Kolektor wannowy wykonany z jednego elementu dla zapewnienia pełnej szczelności. Uniwersalny, łatwy w instalacji system montażowy dopasowany do każdych warunków montażowych. Absorber o dużej mocy w wersji meander idealnie sprawdzi się także w dużych instalacjach. Dzięki przyłączą z obu stron pozwala na pełną elastyczność projektowania instalacji solarnej. 

Tu kolektory montowane są na wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Montaż nad dachówką pozwala na zainstalowanie kolektorów równolegle do połaci dachu. Istnieje tu możliwość zmiany kąta dla kolektorów względem spadku dachu. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań dla tego typu instalacji. Jako uzupełnienie kompletnego systemu w ofercie Monier Braas znajdują się również specjalne solarne dachówki dla przeprowadzenia instalacji rurowej od kolektorów pod połać dachu. Specjalne konstrukcja dachówki umożliwia bezproblemowe poprowadzenie instalacji, co również ma istotne znaczenie dla poprawnej pracy hydraulicznej układu – mniejsze ryzyko zapowietrzania się systemu.  Dachówki dopasowane są kolorem i wzorem do wybranego systemu dachowego. 

Na rynku dostępne są specjalnych konstrukcje wsporcze pozwalające zainstalować kolektory w innym kącie niż spadek dachu ( np. w przypadku zbyt płaskiego dachu, można zainstalować elementy pozwalające na montaż kolektorów pod dodatkowym kątem 15 st.). Cały dach zrealizowany może być za pomocą jednego systemu Braas.

System montażu nad dachem jest łatwiejszym do wykonania i dlatego częściej stosowany, ponieważ nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. Z tego względu montaż możliwy jest dopiero po wykonywaniu prac dekarskich.

BRAAS SOLAR FW – ZASOBNIK CIEPŁEJ WODY

Podgrzewacze ciepłej wody zaprojektowano tak, by spełniał najwyższe standardy dotyczące wydajności, estetyki i trwałości, oferując jednocześnie najlepszy stosunek jakości do ceny. 

Biwalentny wymiennik solarny Braas Solar FW 300 o pojemności 300 litrów z wbudowaną stacją solarną oraz regulatorem jest w stanie w ciągu godziny wyprodukować ponad 600 litrów ciepłej wody użytkowej o temperaturze 45⁰C. Zalety rozwiązania:

 • prefabrykowana stacja solarna z gotowym do podłączenia regulatorem solarnym i zintegrowanym separatorem powietrznym 
 • wymienniki ciepła w postaci dwóch wężownic grzewczych o powierzchni 2,33 m² 
 • moc grzewcza górnej wężownicy - 25 kW
 • moc grzewcza dolnej wężownicy - 42 kW
 • dwie warstwy emalii oraz aktywna anoda magnezowa
 • w skład systemu wchodzi zaprogramowany fabrycznie sterownik 
 • niskie straty cieplne dzięki doskonałej izolacji termicznej
 • produkt objęty 5-letnią gwarancją
 • maksymalne ciśnienie 10 bar

Wymienniki Braas Solar FW-Solo o pojemnościach 400 i 500 litrów nie posiadają wbudowanej stacji solarnej oraz regulatora.

W ofercie znajdują się również zbiorniki buforowe Braas Solar CW+.  Zalety rozwiązania:

 • system warstwowego ładowania solarnego zapewniający szybkie podgrzewanie ciepłej wody
 • modularna, zmontowana fabrycznie stacja solarna z regulatorem i separatorem powietrznym
 • ciepła woda zabezpieczona przed rozwojem bakterii legionelli; wykorzystano model przepływu wody
 • wszystkie elementy wchodzące w kontakt z wodą wodociągową wykonane są ze stali nierdzewnej
 • udoskonalone magazynowanie energii pozwala na uzyskiwanie temperatur do 95 °C
 • produkt objęty 10-letnią gwarancją
 • solarne naczynia przeponowe z wysokotemperaturową membraną
 • innowacyjne rozwiązanie podgrzewania wody.

Osprzęt dodatkowy konieczny do poprawnej i bezpiecznej pracy układu stanowią grupy solarne pompowe, regulatory solarne, naczynia przeponowe, rury solarne izolowane wraz z przewodem do czujnika temperatury w kolektorze oraz płyn solarny.

OCHRONA PRZED PRZEGRZANIEM UKŁADU

Problemem wielu użytkowników systemów solarnych jest przegrzewanie się płynu solarnego. Na rynku dostępne są rolety zasłaniające i chroniące kolektory przed działaniem promieni słonecznych. To praktyczne urządzenie chroni instalację w trakcie dłuższej nieobecności domowników - wyjazdu na urlop w sezonie letnim, w czasie największego nasłonecznienia. Instalacja pozostawiona bez odbioru ciepłej wody użytkowej pracuje do momentu uzyskania w zasobniku temperatury krytycznej ~90ºC. W takiej sytuacji następuje samoistne wyłączenie pompy, aby nie został uszkodzony zasobnik. Wyłączenie pompy obiegowej jest równoznaczne z przegrzaniem czynnika w instalacji. Przy tak wysokiej temperaturze w zasobniku dochodzi do wytrącania się kamienia, który osadzając się na wężownicach, obniża ich sprawność. Rolety umożliwiają prawidłowe i efektywne funkcjonowanie instalacji solarnej przy skrajnych parametrach. 

Czytaj także