Artykuł: Jak otworzyć poddasze na otoczenie – nowoczesne sposoby

Jak otworzyć poddasze na otoczenie – nowoczesne sposoby

Nowoczesne okna oraz balkony dachowe stwarzają optymalne możliwości wykorzystania światła dziennego do doświetlenia przestrzeni poddasza użytkowego. Ich użycie pomaga również otworzyć górną kondygnację na otoczenie, dzięki czemu staje się ona bardziej przestronna i przyjazna mieszkańcom. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?

Łączenie okien w zestawy

Uzyskanie maksymalnego otwarcia poddasza użytkowego na otoczenie zagwarantuje nam połączenie okien dachowych w zestawy. To szczególnie dobry pomysł, gdy decydujemy się usytuować na poddaszu salon lub ta kondygnacja zajmuje niezależne mieszkanie. Zestawy mogą składać się z dwóch, czterech czy sześciu okien ułożonych w pionowe, poziome oraz blokowo. Najwięcej światła dają okna zgrupowane w pionie. Tworząc okienne pakiety pamiętajmy o ich wymiarach. Okna zainstalowane obok siebie w poziomie powinny mieć taką samą wysokość, może je różnić szerokość. Łączone pionowo powinny mieć tę samą szerokość. Najpopularniejszy zestaw okienny tworzą dwa okna zamontowane obok siebie. Można je zamontować na dwa sposoby. Do pierwszego używamy kołnierza bliźniaczego, wtedy odległość pomiędzy ościeżnicami wyniesie niecałe 2 cm, a pomiędzy oknami będzie tzw. krokiew pomocnicza. Druga metoda wymaga użycia kołnierzy typu kombi, w rezultacie czego okna będą szerzej rozstawione. Tradycyjną krokiew o szerokości 8 cm obudujemy w takim przypadku płytami gipsowo-kartonowymi.

Okna kolankowe

Zdecydujmy się na nie, jeśli połacie dachu opierają się na wystarczająco wysokiej ściance kolankowej. Dostarczą nam one nie tylko więcej światła, ale też poszerzą widoki na otoczenie. Warto je więc zamontować na poddaszu użytkowym, by zyskać na przykład widok na ogród. Zestaw kolankowy tworzą dwa okna – pionowe oraz dachowe połączone ze sobą pod kątem dopasowanym do kąta nachylenia połaci. Oba elementy wykonane są z tych samych materiałów. W części kolankowej okno jest wyposażone w szybę hartowaną bezpieczną. Okna kolankowe należą do dużych przeszkleń, dlatego powinny mieć jak najlepsze parametry termoizolacyjne.

Balkon dachowy lub okno balkonowe

Należą do najnowocześniejszych rozwiązań, które doskonale sprawdzą się na poddaszu użytkowym. Tego typu okna dachowe mają tę przewagę nad oknami kolankowymi, że można je montować na każdym dachu połaciowym, zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i domach jednorodzinnych, ze ścianką kolankową oraz bez niej. Balkon dachowy to specjalne dwuskrzydłowe okno, które po otwarciu tworzy niewielki balkon – do 114 cm szerokości. Przestrzeń balkonową uzyskamy, gdy górną część uniesiemy wysoko do góry – skrzydło otworzy się bezstopniowo pod kątem 45o, zaś dolna część ograniczona z boków barierkami wysunie się do przodu. Okno balkonowe składa się z systemu elementów okiennych i drzwiowych. Zapewnia pełny kontakt z otoczeniem oraz lepsze doświetlenie poddasza użytkowego światłem dziennym. Zestawiając ze sobą moduły możemy zbudować na przykład rozległe kilku segmentowe drzwi balkonowe. Górną część tworzy skrzydło uchylne otwierane do góry. Dolna otwiera się na lewą lub prawą stronę, może być też nieotwieralna. Klucz w klamce pozwala zamknąć okno balkonowe na zamek. Zestaw elementów okiennych umożliwia stworzenie tarasu, na którym można urządzić letni salon. Na taras możemy zdecydować się nie tylko podczas projektowania poddasza użytkowego, ale także w czasie remontu, tak by wprowadzić zmiany w już istniejącej konstrukcji dachu. Istnieje również możliwość dobudowy niezależnej konstrukcji tarasowej. Skorzystajmy jeszcze z jednej zalety okien balkonowych – jeśli marzymy o dużych przeszkleniach na poddaszu użytkowym, zestawmy je z innymi oknami dachowymi.

Okna panoramiczne

Maksymalne doświetlenie poddasza użytkowego zapewnią również okna panoramiczne. Dzięki wymiarom 2,60 x 1,70 m okno to zapewnia rozległy widok na otoczenie, a także dużą ilość światła wpadającego do wnętrza. Zaletą tego typu rozwiązań jest także szeroki kąt otwarcia skrzydła, co zwiększa nasz kontakt z otoczeniem. Okno panoramiczne może być wyposażone w energooszczędny pakiet szybowy oraz powłokę samoczyszczącą, która ułatwi utrzymanie go w czystości. Poczucie bezpieczeństwa daje użyta w oknach szyba bezpieczna ze szkła hartowanego.

Lukarny dachowe

Gotowa lukarna dachowa to alternatywa dla tradycyjnej lukarny, która również doskonale otwiera poddasze użytkowe na otoczenie. Można ją montować w dachach o kącie nachylenia między 35 a 70°.Tworzy ją komplet okien dachowych montowanych w formie lukarny oraz idealnie dopasowany do nich zestaw elementów instalacyjnych, który umożliwia komponowanie dowolnych okien dachowych w atrakcyjne zestawy złożone z czterech lub sześciu okien. Takie połączenia wyglądają bardzo efektownie i dają efekt panoramicznego otwarcia wnętrz na otoczenie.

Zdjęcia: Velux

Czytaj także