Artykuł: Okna dachowe – nowoczesne sposoby na doświetlenie poddasza

Okna dachowe – nowoczesne sposoby na doświetlenie poddasza

Dzięki nowoczesnym oknom dachowym wnętrza usytuowane na poddaszu mogą być nie tylko bardzo dobrze doświetlone światłem naturalnym przez cały dzień, ale też pomagają otworzyć pomieszczenia na otoczenie. Wystarczy tylko, że zastosujemy odpowiednie rozwiązania.

Zarówno nowoczesne okna dachowe, jak i balkony dachowe stwarzają optymalne możliwości wykorzystania światła dziennego do doświetlenia przestrzeni poddasza użytkowego. Ich zastosowanie pomaga również otworzyć górną kondygnację na otoczenie, dzięki czemu staje się ona bardziej przestronna i przyjazna mieszkańcom. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?

Łączenie nowoczesnych okien dachowych w zestawy

Uzyskanie maksymalnego otwarcia poddasza użytkowego na otoczenie zagwarantuje nam połączenie nowoczesnych okien dachowych w zestawy. To szczególnie dobry pomysł, gdy decydujemy się usytuować na poddaszu salon lub na tej kondygnacji zaaranżowane jest niezależne mieszkanie. Zestawy mogą składać się z dwóch, czterech czy sześciu okien ułożonych w pionowo, poziomo oraz blokowo. Jednak najwięcej światła dają okna dachowe zgrupowane w pionie. Tworząc okienne pakiety, pamiętajmy o ich wymiarach. Okna zainstalowane obok siebie w poziomie powinny mieć taką samą wysokość, może je różnić szerokość. Natomiast przeszklenia łączone pionowo powinny mieć tę samą szerokość. Najpopularniejszy zestaw okienny tworzą dwa okna umieszczone obok siebie. Można je zamontować na dwa sposoby. Do pierwszego używamy kołnierza bliźniaczego, wtedy odległość pomiędzy ościeżnicami wyniesie niecałe 2 cm, a pomiędzy oknami będzie tzw. krokiew pomocnicza. Druga metoda wymaga użycia kołnierzy typu kombi, w rezultacie czego okna będą szerzej rozstawione. Tradycyjną krokiew o szerokości 8 cm obudowujemy w takim przypadku płytami gipsowo-kartonowymi.

Kolankowe nowoczesne okna dachowe 

Zdecydujmy się na nie, jeśli połacie dachu opierają się na wystarczająco wysokiej ściance kolankowej. Dostarczą nam one nie tylko więcej światła, ale też poszerzą widoki na otoczenie. Okna kolankowe warto więc zamontować na poddaszu użytkowym, by zyskać na przykład widok na ogród. Zestaw kolankowy tworzą dwa okna – pionowe oraz dachowe połączone ze sobą pod kątem dopasowanym do kąta nachylenia połaci. Oba elementy wykonane są z tych samych materiałów. W części kolankowej okno jest wyposażone w szybę hartowaną bezpieczną. Kolankowe nowoczesne okna dachowe należą do dużych przeszkleń, dlatego powinny mieć jak najlepsze parametry termoizolacyjne.

Balkon dachowy lub okno balkonowe

Należą do najnowocześniejszych rozwiązań, które doskonale sprawdzą się na poddaszu użytkowym. Tego typu nowoczesne okna dachowe mają tę przewagę nad oknami kolankowymi, że można je montować na każdym dachu połaciowym, zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i domach jednorodzinnych, ze ścianką kolankową oraz bez niej. Balkon dachowy to specjalne dwuskrzydłowe okno, które po otwarciu tworzy niewielki balkon – do 114 cm szerokości. Przestrzeń balkonową uzyskamy, gdy górną część uniesiemy wysoko do góry – skrzydło otworzy się bezstopniowo pod kątem 45o, zaś dolna część ograniczona z boków barierkami wysunie się do przodu. Okno balkonowe składa się z systemu elementów okiennych i drzwiowych. Zapewnia pełny kontakt z otoczeniem oraz lepsze doświetlenie poddasza użytkowego światłem dziennym. Zestawiając ze sobą moduły, możemy zbudować na przykład rozległe kilku segmentowe drzwi balkonowe. Górną część tworzy skrzydło uchylne otwierane do góry. Dolna otwiera się na lewą lub prawą stronę, może być też nieotwieralna. Klucz w klamce pozwala zamknąć okno balkonowe na zamek. Zestaw elementów okiennych umożliwia stworzenie tarasu, na którym można urządzić letni salon. Na taras możemy zdecydować się nie tylko podczas projektowania poddasza użytkowego, ale także w czasie remontu, tak by wprowadzić zmiany w już istniejącej konstrukcji dachu. Istnieje również możliwość dobudowy niezależnej konstrukcji tarasowej. Skorzystajmy jeszcze z jednej zalety okien balkonowych – jeśli marzymy o dużych przeszkleniach na poddaszu użytkowym, zestawmy je z innymi oknami dachowymi.

Panoramiczne nowoczesne okna dachowe

Maksymalne doświetlenie poddasza użytkowego zapewnią również okna panoramiczne. Dzięki wymiarom 2,60 x 1,70 m takie nowoczesne okno dachowe zapewnia rozległy widok na otoczenie, a także dużą ilość światła wpadającego do wnętrza. Zaletą tego typu rozwiązań jest także szeroki kąt otwarcia skrzydła, co zwiększa nasz kontakt z otoczeniem. Okno panoramiczne może być wyposażone w energooszczędny pakiet szybowy oraz powłokę samoczyszczącą, która ułatwi utrzymanie go w czystości. Poczucie bezpieczeństwa daje użyta w oknach szyba bezpieczna ze szkła hartowanego.

Lukarny dachowe

Do nowoczesnych okien dachowych można zaliczyć gotową lukarnę dachową. To alternatywa dla tradycyjnej lukarny, która również doskonale otwiera poddasze użytkowe na otoczenie. Można ją montować w dachach o kącie nachylenia między 35 a 70°.Tworzy ją komplet okien dachowych montowanych w formie lukarny oraz idealnie dopasowany do nich zestaw elementów instalacyjnych, który umożliwia komponowanie dowolnych okien dachowych w atrakcyjne zestawy złożone z czterech lub sześciu okien. Takie połączenia wyglądają bardzo efektownie i dają efekt panoramicznego otwarcia wnętrz na otoczenie.

zdjęcia: Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!