Artykuł: Jak ocieplić garaż?

Jak ocieplić garaż?

Ocieplenie garażu zdaniem wielu inwestorów jest zbędne, gdyż wpływa jedynie na komfort użytkowania tego pomieszczenia. Jest to błędne rozumowanie, gdyż garaż wbudowany w bryłę domu lub połączony z nim chociaż jedną ścianą, ma bardzo duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku.

Sposób ocieplenia garażu murowanego zależy od tego, gdzie jest on usytuowany oraz czy jest ogrzewany, czy nie. Pamiętajmy, że ocieplenie garażu ogrzewanego jest koniecznością. W tym przypadku ściany zewnętrze powinny być zaizolowane termicznie w taki sam sposób jak cały budynek, na przykład wełną mineralną lub styropianem o identycznej grubości. Natomiast o ocieplenie garażu nieogrzewanego powinniśmy szczególnie zadbać, jeśli znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń, w których panuje temperatura powyżej 20oC, czyli nie ma strefy przejściowej. Aby zapobiec ucieczce ciepła z wnętrz, ścianę między domem a garażem ociepla się w ten sam sposób co ściany zewnętrzne budynku. Należy także zadbać o ocieplenie stropu, zwłaszcza gdy znajdują się nad nim pomieszczenia mieszkalne. Warto również zaizolować termicznie podłogę.

Ocieplenie garażu murowanego od wewnątrz

Ocieplenie garażu murowanego od wewnątrz powinniśmy wykonać, gdy jest on nieogrzewany i zależy nam na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej. W tym przypadku należy zadbać o jak najlepsze odizolowanie części ogrzewanej od nieogrzewanej. Do ocieplenie ściany oddzielającej garaż od pomieszczeń mieszkalnych najczęściej wykorzystuje się styropian. Ten materiał izolacyjny w porównaniu z wełną mineralną wykazuje mniejszy spadek ciepłochronności przy dużym zawilgoceniu. Jest to ważne, gdyż każdy wjazd samochodu do garażu generuje parowanie wody o dużej intensywności. Grubość warstwy termoizolacyjnej zależy od wybranej przez nas technologii wznoszenia ścian. Zazwyczaj jest to 15-centymetrowa warstwa styropianu (przypadku domów energooszczędnych grubość ta powinna wynosić 20-30 cm). Pamiętajmy, że im grubsza warstwa izolacyjna, tym starty ciepła będą mniejsze.

Strop garażu ocieplamy niezależnie od tego, czy pomieszczenie jest ogrzewane czy nie. Warstwę izolacji termicznej wykonujemy głównie ze względu na pomieszczenia, które znajdują się powyżej. Zapobiega to wymianie wyższej temperatury na z wyższych kondygnacji z niską, panującą w garażu. Do wykonania warstwy termoizolacyjnej możemy zastosować zarówno styropian, jak i wełnę mineralną. Wełnę o grubości minimum 12 cm układa się na folii paroizolacyjnej między profilami rusztu metalowego i wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi (w ten sam sposób postępujemy, gdy ściany ocieplamy również wełną). Ocieplenie garażu styropianem jest o tyle łatwiejsze, gdyż nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia oraz nie trzeba tworzyć specjalnej konstrukcji.

Nowością na rynku służącą do ocieplania stropów garaży jest wełna mineralna w płytach pokryta białym welonem, które montuje się do podłoża betonowego za pomocą wkrętów. Jest to materiał o masie około 67% niższej niż standardowe rozwiązania z wełny mineralnej, a do jej ułożenia wystarczy nóż, wiertarka udarowa z cienkim wiertłem oraz wkrętarki. Produkt jest niepalny (klasa reakcji na ogień A2, s1.d0) i zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną (współczynnik przewodności cieplnej λD = 0,031 W/(m·K). 

Ocieplenie garażu murowanego – podłoga

Podłogę w garażu ociepla się dość rzadko. Jednak gdy zdecydujemy się na wykonanie tej warstwy izolacyjnej (koniecznie w garażu ogrzewanym), powinniśmy do jej wykonania zastosować twardszą odmianę styropianu lub wełnę mineralną o minimalnej gęstości 180 kg/m3. Tylko takie materiały będą w stanie wytrzymać obciążenia samochodów. Wykonując ocieplenie podłogi w garażu należy zadbać o wszystkie warstwy, czyli: 20-centymetrową warstwę zagęszczonego piasku, 10-centymetrową warstwę chudego betonu, izolację przeciwwilgociową z folii lub papy, 8-centymetrową warstwę izolacji, dodatkową izolację przeciwwilgociową niezbędną w przypadku ocieplania wełną, 6-centymetrową wylewkę betonową.

Ocieplenie garażu murowanego od zewnątrz

Ocieplenie garażu od zewnątrz wykonujemy zawsze, gdy pomieszczenie to jest integralną częścią domu. W tym przypadku powinniśmy zadbać o jednolite wykonanie ocieplenia oraz efekt wizualny. Dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U ≤ 0,23 W/(m2·K). Pamiętajmy, że im jego wartość jest mniejsza, tym lepiej.

Zdjęcia: Bolix, Hörmann, Xella Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także