Artykuł: Inteligentne instalacje w domu

Inteligentne instalacje w domu

Współczesne domy pełne są urządzeń, sprzętów i instalacji wymagających od użytkowników obsługi ręcznej lub za pomocą licznych pilotów. Inteligentne systemy integrują ich działanie, sprowadzając obsługę do jednego panelu sterującego, smartfona lub tabletu. Jak stworzyć inteligentny dom?

Dzięki integracji domowych urządzeń elektrycznych w jeden system korzystanie z nich jest przyjemniejsze i mniej kłopotliwe. Ponadto współdziałanie różnych sprzętów i instalacji powoduje, że inteligentny dom „myśli” za domowników, a także wykonuje za nich wiele czynności automatycznie. Takie rozwiązanie nie tylko wpływa na poprawę komfortu życia mieszkańców, ale również, co jest nie mniej ważne, pozwala na realne oszczędności – obniżanie kosztów utrzymania domu.

Podstawowe elementy domu inteligentnego

Urządzenia i sprzęty wchodzące w skład inteligentnych instalacji komunikują się zwykle za pomocą przewodu magistralnego (komunikacyjnego). Dostarcza on zasilanie do poszczególnych elementów instalacji i umożliwia przepływ informacji między nimi. O poprowadzeniu takich przewodów najlepiej pomyśleć w trakcie projektowania instalacji elektrycznej. Urządzenia i sprzęty połączone przewodem magistralnym nazywane są sensorami i aktorami. Sensory to urządzenia zbierające dane niezbędne do sterowania różnymi instalacjami i sprzętami, np. stacje pogodowe czy czujki ruchu. Zebrane z nich informacje są przesyłane do centrali zarządzającej lub regulatorów miejscowych. Następnie trafiają do aktorów, czyli urządzeń wykonawczych, np. zdalnie sterowanych rolet czy urządzenia grzewczego. Dzięki temu sterowanie pracą kotła, klimatyzacji, oświetleniem czy sprzętem audio może odbywać się (po uprzednim zaprogramowaniu systemu) praktycznie bez udziału domowników. Inteligentny dom sam wyłączy światło w pomieszczeniu, gdy wykryje, że nie przebywają w nim domownicy, podkręci ogrzewanie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie, oraz dla bezpieczeństwa użytkowników i oszczędności energii odłączy zasilanie od wszystkich sprzętów i automatycznie opuści rolety, gdy domownicy, wychodząc z domu włączą system alarmowy.

Użytkownicy inteligentnego systemu nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swojego mienia, poza tym mogą liczyć na zmniejszenie kosztów utrzymania domu – inteligentny system obniży temperaturę w pomieszczeniach pod ich nieobecność, ale też włączy ogrzewanie w danym pomieszczeniu na czas jego wietrzenia.

Na rynku dostępnych jest wiele systemów umożliwiających stworzenie inteligentnych instalacji. Wchodzące w ich skład elementy różnych producentów zwykle mogą ze sobą współpracować w ramach jednego systemu. Dzięki temu można poszerzać możliwości domu inteligentnego bez obawy o dostępność produktów jednej konkretnej firmy. 

Bezprzewodowy dom inteligentny

Użytkownicy, którzy nie zdążyli w odpowiednim momencie wykonać instalacji opartej na przewodach magistralnych, mają do wyboru kilka systemów inteligentnych pracujących bezprzewodowo. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające stworzyć dom inteligentny, gdy jest on już wykończony. Montaż poszczególnych elementów wchodzących w skład takiego systemu odbywa się bowiem bez kucia ścian i układania dodatkowego okablowania. System inteligentny oprócz standardowych sensorów (czujek ruchu, temperatury itp.), mogą tworzyć miniaturowe moduły instalowane w istniejących puszkach elektrycznych, a nawet bezpośrednio w wybranych sprzętach, którymi chce się sterować. Ich praca jest zarządzana niewielką centralą, którą można ustawić w dowolnym miejscu. Komunikacja pomiędzy modułami i centralą odbywa się bezprzewodowo, a sterowanie pracą całej instalacji sprowadza się do smartfona, tabletu czy panelu sterującego z odpowiednią aplikacją. Wbrew pozorom bezprzewodowe systemy nie muszą być droższe od standardowych przewodowych. Na rynku są dostępne rozwiązania, których koszt instalacji nie przekracza 100 zł/m2.

Zdalnie sterowane okna i przesłony w domu inteligentnym

Aby obsługa okien połaciowych była komfortowa, warto wybrać takie sterowane za pomocą pilota. Umożliwia on zamykanie i otwieranie okna, a także kontrolę dostępu światła dzięki zdalnie sterowanym roletom. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku okien dachowych usytuowanych w trudno dostępnych miejscach, np. wysoko w połaci dachu. Takie okna można z powodzeniem włączyć do inteligentnego systemu, dzięki czemu będą one zdalnie otwierane, gdy zajdzie taka potrzeba, np. o ustalonej godzinie rano w celu wywietrzenia sypialni po nocy.

Urządzenia przydatne w domu inteligentnym

  • Panele dotykowe. Łączą funkcję centrali sterującej urządzeniami w domu oraz stacji informacyjnej. Na rynku są dostępne modele, które umożliwiają pozostawianie wiadomości głosowych.
  • Kamery. Pozwalają na stały monitoring wnętrza domu i jego otoczenia. Przydatne, gdy przebywamy w pracy, na urlopie, długo poza domem.
  • Czujniki ruchu. Używane zwykle w instalacjach oświetleniowych i klimatyzacji. Pozwalają uzyskać duże oszczędności w gospodarowaniu energią.
  • Stacje pogodowe. Stosowane głównie do sterowania pracą instalacji grzewczej. Dostarczają informacji o zmianach pogody.
  • System nawadniania wyposażony w czujniki wilgotności. Reaguje na zmianę pogody i stopień wilgotności gleby. Pozwala na oszczędne użycie wody.

Zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!