Artykuł: Hydroizolacja fundamentów – jakie materiały

Hydroizolacja fundamentów – jakie materiały

Hydroizolacja fundamentów domu to konieczność. Jest niezbędna, aby fundamenty nie nasiąkały wodą i nie następowała ich powolna degeneracja. Odpowiednia izolacja zapobiegnie pojawieniu się wilgoci w piwnicy i jej wędrówce w górę, co skutkuje zamaczaniem ścian domu.

Do niedawna najczęściej do hydroizolacji fundamentów domu stosowano papę na lepiku. Dzisiaj na rynku dostępne są także inne, bardziej nowoczesne materiały. Poprawny ich dobór i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowy warunek pozwalający na uniknięcie późniejszych problemów z wilgocią.

Płynne i plastyczne materiały bitumiczne do hydroizolacji fundamentów domu

Większość materiałów bitumicznych do hydroizolacji fundamentów domu powinno się stosować w temperaturze powyżej +5°C. Powłokę układa się na równym i  oczyszczonym podłożu, w przeciwnym razie grubość izolacji może być mniejsza od wymaganej. W grupie płynnych i plastycznych materiałów bitumicznych do hydroizolacji fundamentów domu są: 

  • emulsje asfaltowe (służą do gruntowania betonu, przyklejania papy asfaltowej do ścian fundamentowych, mogą również stanowić samodzielną izolację; są łatwe w aplikacji, można nakładać je na wilgotne podłoża, schną do kilkunastu godzin, nie rozpuszczają styropianu), 
  • roztwory asfaltowe (układane na zimno; powierzchnia izolowana powinna być sucha i czysta; mogą służyć do sklejania izolacji z papy, gruntowania podłoża pod właściwą izolację oraz jako samodzielna izolacja przeciwwilgociowa lub nawet przeciwwodna; są to materiały łatwopalne, niektóre rozpuszczają styropian, schną około pół doby), 
  • lepiki asfaltowe (do stosowania na zimno lub na gorąco, używane zarówno jako samodzielne izolacje typu lekkiego, jak i do klejenia papy), 
  • masy bitumiczne (do izolacji przeciwwilgociowych; przy zastosowaniu 3-5 warstw mogą pełnić funkcję izolacji przeciwwodnej, część mas bitumicznych wzmocniona jest dodatkowo włóknami. Izolacje z masy bitumicznej mogą być także wzmacniane tkaninami szklanymi).

Elastyczne szlamy uszczelniające do hydroizolacji fundamentów domu

To jedno- lub dwuskładnikowe wodoszczelne i wodoodporne powłoki, które mogą przenosić rysy podłoża o szerokości rozwarcia nie mniejszej niż 0,5 mm. W skład tych polimerowo-cementowych zapraw wchodzi cement, selekcjonowane kruszywo mineralne, włókna i specyficzne dodatki (specjalnie modyfikowane żywice, związki hydrofobowe itp.). Ich zaletą jest to, że można je aplikować na wilgotne podłoża.

Materiały bentonitowe do hydroizolacji fundamentów domu

Produ­kowane na bazie minerału – bentonitu so­dowego, który może wchłaniać dużą ilość wody i tworzy warstwę nierozpuszczalne­go wody ani pary wodnej żelu. Materiały bentonitowe wykorzystuje się najczęściej do ciężkich izolacji przeciwwodnych, nie ma konieczności wykonywania drenażu. Bentonit sprzedawany jest w postaci paneli lub membran. Panele zbudowane są z dwóch warstw tektury wypełnionej bentonitem, mają grubość 4,7 mm i powierzchnię 1,48 m2. Mocuje się je gwoździami. Membrany zbudowane są z folii pokrytej bentonitem osłoniętym cienką błoną, która ulega rozpuszczeniu z kontakcie z wodą. Membrany mają grubość 1,5-3,8 mm i mocuje się je do podłoża specjalnym klejem. Muszą być skierowane folia na zewnątrz.

Papy do hydroizolacji fundamentów domu

To najczęściej stosowany mate­riał do hydroizolacji fundamentów domu. Papa składa się z kilku warstw – środkowa to osnowa z włókniny poliestrowej lub welon z włókien szklanych. Jest ona obustronnie pokryta asfaltem, który może być modyfikowany polimera­mi, co znacznie podwyższa elastyczność papy. Od spodu najczęściej jest folia. Pa­py izolacyjne oznaczane są symbolami, np. I 400/1600 oznacza, że ciężar osnowy pa­py wynosi 400 g/m2 i że jest powleczona as­faltem w ilości 1600 g na 1 m2. Papy nada­ją się zarówno na izolacje przeciwwilgocio­we (lekkie), jak i przeciwwodne (ciężkie). Papy modyfikowane układa się na ścia­nach o czystej, gładkiej i zagruntowanej po­wierzchni, w temperaturze powyżej -5°C.

Folie do hydroizolacji fundamentów domu

Folie hydroizolacyjne stosowane są do izolacji pionowych i poziomych. W tej gru­pie są m.in. folie paroszczelne – wykorzy­stywane zarówno jako izolacje przeciwwil­gociowe, jak i przeciwwodne. W zależności od rodzaju izolacji dobiera się tylko inną grubość folii i stosuje inne sposoby łącze­nia. Przy hydroizolacji fundamentów domu nie na­leży korzystać z folii cieńszych niż 0,2 mm. Grubsze folie zapewnią większą sztywność oraz odporność na uszkodzenia mecha­niczne powstałe np. przy zasypaniu grun­tu. Folie mogą być też samoprzylepne lub zgrzewalne (łączone za pomocą nagrzew­nicy) oraz tłoczone, czyli kubełkowe (z poli­etylenu o dużej gęstości; mogą być moco­wane do ściany mechanicznie gwoździami, wciskane w zaprawę lub samoprzylepne). Folię kubełkową układa się wytłoczeniami w stronę ściany, co powoduje, że pomię­dzy nią a ścianą powstaje szczelina umoż­liwiająca odprowadzenie wilgoci ze ściany. Folie kubełkowe chociaż nie mają większych właściwości odgrywają bardzo ważną rolę – ułożone w stronę ściany, umożliwiają odprowadzenie wilgoci. Zabezpieczają tym samym termo- i hydroizolację oraz poprawiają jej szczelność. Nowoczesne folie kubełkowe mają spe­cjalne zamki ułatwiające montaż i poprawia­jące szczelność izolacji.

Beton wodoszczelny do hydroizolacji fundamentów

Oznaczony W-2 lub W-4. Fundamenty możemy wykonać także wykorzystując beton o właściwościach wodoszczelnych – zamawia się go w wytwórni betonu i dowożony jest na budowę betonowozem. Buduje się z niego ławy lub ściany fundamentowe. Nie jest to tanie rozwiązanie, jednak nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów hydroizolacyjnych. Beton wodoszczelny polecany jest w przypadku ciężkich warunków gruntowo-wodnych.

Drenaż – kiedy jest konieczny 

Drenaż jest to sieć instalacji ułożona wokół bu­dynku, która zbiera wodę gromadzącą się w otoczeniu fundamentów i odprowadza ją na bezpieczną odległość od domu. Dre­naż jest konieczny, jeżeli w podłożu są war­stwy nieprzepuszczalne oraz gdy woda gruntowa zalega wysoko. Drenaż opaskowy zewnętrzny domu jednorodzinnego nale­ży zaprojektować wtedy, gdy układ warstw gruntowych lub poziom zwierciadła wody gruntowej będzie powodować stały bądź okresowy kontakt ścian fundamentowych oraz fundamentów z wodą.

zdjęcia: AdobeStock, Silka

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!