Artykuł: Hybrydowe urządzenia grzewcze

Hybrydowe urządzenia grzewcze

Urządzenia hybrydowe łączą w sobie dwa różne rozwiązania – oznacza to, że w jednej obudowie może znajdować się np. kondensacyjny kocioł gazowy lub olejowy oraz pompa ciepła wykorzystującą do ogrzewania darmowe ciepło zakumulowane w powietrzu atmosferycznym. Integralność tych urządzeń polega na współdziałaniu i wspólnym oraz automatycznym sterowaniu kilkoma źródłami ciepła. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. 

Główne zalety urządzeń hybrydowych

Hybrydowe urządzenia grzewcze, takie jak wspomniana wcześniej hybrydowa pompa ciepła umożliwiają wytwarzanie ciepła ze źródła, które w danym momencie jest bardziej ekonomiczne. Daje ona inwestorowi możliwość zaprogramowania cen nośników energii, gazu i prądu. Dzięki temu urządzenie może automatycznie decydować, z którego źródła i w jakim stopniu czerpać energię. W ten sposób zapewnia najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu czy wody użytkowej o każdej porze roku.
Hybrydowa pompa ciepła dzięki zintegrowaniu z kotłem kondensacyjnym może być pozbawiona grzałki elektrycznej, przez staje się jednym z najtańszych rozwiązań grzewczych dostępnych na rynku. Dodatkowo mając dwa źródła ciepła można szeroko wykorzystać zalety takiego połączenia. W zależności od wybranego sposobu pracy, urządzenie może dążyć do zapewnienia najmniejszych z możliwych kosztów ogrzewania lub np. do szybkiego dostępu ciepłej wody użytkowej.
Pracą hybrydowej pompy ciepła może sterować regulator pogodowy. W zależności od potrzeb urządzanie może działać tylko w trybie pracy kotła, tylko w trybie pracy pompy ciepła lub też pompa ciepła może wstępnie ogrzewać wodę w instalacji, a kocioł gazowy dogrzewać ją do wymaganej temperatury. O wyborze odpowiedniego trybu pracy decyduje regulator, który wybiera sposób ogrzewania najbardziej korzystny i optymalny w danym momencie. 

Dla kogo hybrydowa pompa ciepła?

Hybrydowe urządzenia grzewcze mogą być stosowane zarówno w przypadku modernizacji istniejących budynków, jak i w nowym budownictwie. Hybrydowa pompa ciepła bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku modernizacji starego systemu ogrzewania, np. przy wymianie starego kotła gazowego. Modernizacja z jej zastosowaniem może się bowiem odbyć przy wykorzystaniu istniejącego przyłącza gazu, z minimalną ingerencją w budynek.
Hybrydowe urządzenie grzewcze jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż gruntowa pompa ciepła i niewiele droższym niż pompa powietrzna. Warto więc wziąć je pod uwagę planując obniżenie kosztów ogrzewania budynku poprzez wykorzystywanie w tym celu odnawialnych źródeł energii.
Urządzenia hybrydowa są też tańsze, niż kupowany osobno kocioł i pompa ciepa ciepła, wymagają także mniej miejsca na montaż. 

Zdjęcia: Vaillant

Czytaj także