Artykuł: Hybrydowe urządzenia grzewcze

Hybrydowe urządzenia grzewcze

Wybór urządzenia grzewczego w kluczowy sposób wpływa na koszty eksploatacji budynku. Od tego, jakie urządzenie wybierzemy, zależeć będzie również komfort domowników – nie tylko cieplny, ale także komfort użytkowania systemu grzewczego. Do rozwiązań godnych uwagi z pewnością są hybrydowe urządzenia grzewcze. Co kryje się pod tą nazwą? Jakie korzyści przyniesie ich instalacja?

Urządzenia hybrydowe łączą w sobie dwa różne rozwiązania – oznacza to, że w jednej obudowie może znajdować się np. kondensacyjny kocioł gazowy lub olejowy oraz pompa ciepła wykorzystująca do ogrzewania darmowe ciepło zakumulowane w powietrzu atmosferycznym. Integralność tych urządzeń polega na współdziałaniu i wspólnym oraz automatycznym sterowaniu kilkoma źródłami ciepła. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. 

Główne zalety urządzeń hybrydowych

Hybrydowe urządzenie grzewcze, takie jak wspomniane wcześniej hybrydowe pompy ciepła, umożliwiają wytwarzanie ciepła ze źródła, które w danym momencie jest bardziej ekonomiczne. Dają ona inwestorowi możliwość zaprogramowania cen nośników energii, gazu i prądu. Dzięki temu urządzenie może automatycznie decydować, z którego źródła i w jakim stopniu czerpać energię. W ten sposób zapewnia najbardziej ekonomiczne ogrzewanie domu czy wody użytkowej o każdej porze roku.

Hybrydowa pompa ciepła dzięki zintegrowaniu z kotłem kondensacyjnym może być pozbawiona grzałki elektrycznej, przez co staje się jednym z najtańszych rozwiązań grzewczych dostępnych na rynku. Dodatkowo mając dwa źródła ciepła, można szeroko wykorzystać zalety takiego połączenia. W zależności od wybranego sposobu pracy, urządzenie może dążyć do zapewnienia najmniejszych z możliwych kosztów ogrzewania lub np. do szybkiego dostępu ciepłej wody użytkowej. 

Pracą hybrydowej pompy ciepła może sterować regulator pogodowy. W zależności od potrzeb urządzenie może działać tylko w trybie pracy kotła, tylko w trybie pracy pompy ciepła lub też pompa ciepła może wstępnie ogrzewać wodę w instalacji, a kocioł gazowy dogrzewać ją do wymaganej temperatury. O wyborze odpowiedniego trybu pracy decyduje regulator, który wybiera sposób ogrzewania najbardziej korzystny i optymalny w danym momencie. 

Dla kogo hybrydowa pompa ciepła

Hybrydowe urządzenia grzewcze mogą być stosowane zarówno w przypadku modernizacji istniejących budynków, jak i w nowym budownictwie. Hybrydowa pompa ciepła bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku modernizacji starego systemu ogrzewania, np. przy wymianie starego kotła gazowego. Modernizacja z jej zastosowaniem może się bowiem odbyć przy wykorzystaniu istniejącego przyłącza gazu, z minimalną ingerencją w budynek.

Hybrydowe urządzenie grzewcze jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż gruntowa pompa ciepła i niewiele droższym niż pompa powietrzna. Warto więc wziąć je pod uwagę, planując obniżenie kosztów ogrzewania budynku poprzez wykorzystywanie w tym celu odnawialnych źródeł energii. 

Urządzenia hybrydowe są też tańsze niż kupowany osobno kocioł i pompa ciepła, wymagają także mniej miejsca na montaż. 

zdjęcia: Vaillant

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!