Artykuł: Gotowe nadproża ceramiczne i z betonu komórkowego

Gotowe nadproża ceramiczne i z betonu komórkowego

Zazwyczaj w domach murowanych wykonuje się nadproża żelbetowe. Aby jednak przyspieszyć budowę domu, a także zminimalizować ryzyko powstania mostków termcznych, warto zastosować prefabrykowane nadproża. Oferują je producenci ceramicznych i betonowych materiałów ściennych.

Prefabrykowane nadproża to samonośne belki, które stanowią przekrycie otworów okiennych lub drzwiowych. Pełnią ważną funkcję – przenoszą obciążenia oddziałujące na fragment ściany nad otworem na ścianę po obu jego stronach. Z tego powodu muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Ponadto powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną – jest to szczególnie ważne w przypadku ścian jednowarstwowych, gdzie mury nie są ocieplone. Gotowe nadproża oferują producenci materiałów ściennych z betonu komórkowego czy ceramiki – wchodzą one w skład systemu budowy domu. Zaletą takiego rozwiązanie jest to, że ściana i belka wykonane są z tego samego surowca o tej samej izolacyjności cieplnej. Co ważne, od razu po zamocowaniu belek można dalej wznosić mury. Nie wymagają prac mokrych, przerw technologicznych, a zabezpieczone antykoryzyjnie pręty schowane są w przekroju belki.

Ciepłe nadproża prefabrykowane

Stosując gotowe nadproża, uzyskujemy jednorodny mur, ponieważ wszystkie elementy mają taką samą wysokość i muruje się je na tej samej zaprawie klejowej. Jednak gotowe belki od pustaków czy bloczków różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ – ale nadal jest on bardzo niski (pamiętajmy, że im niższy, tym lepiej). Na przykład gotowe nadproża z betonu komórkowego mają współczynnik λ na poziomie 0,14 W/(m·K), ponieważ wykonywane są z betonu komórkowego odmiany 600, podczas gdy bloczki najczęściej 400 czy 500 (w najcieplejszych bloczkach λ wynosi. 0,11 W/(m·K)). Tak więc ściana o grubości 24 cm w przekroju przez nadproże będzie miała współczynnik przenikania ciepła U = 0,53 W/(m2·K). Natomiast ściana z nadprożem z tradycyjnego żelbetu (λ = 1,80 W/(m·K)) w tym samym miejscu będzie miała U ok. 3,30 W/(m2·​K).

Wymiary gotowych nadproży

Prefabrykowane belki nadprożowe czy to z betonu komórkowego, czy z ceramiki mają różne wymiary. Dopasowywane są one po prostu do całego systemu. Szerokość i wysokość nadproży jest tak dopasowywana przez producentów, aby można je było bez problemu zestawiać w moduł odpowiadający grubości muru. W zależności od grubości ściany belki można bowiem układać pojedynczo lub łączyć po dwie czy trzy, w zależności od potrzeb. Belki oferowane są także w różnych długościach – od 120 do 230 cm.

Prefabrykowane nadproża dobrze zamontowane

Zbrojenie zawsze umieszczone jest w dolnej części belki, ponieważ to właśnie ta strefa jest odpowiedzialna za przenoszenia naprężeń rozciągających. Z tego powodu nadproża muszą być ułożone w dobrą stronę. Odwrotnie ułożenie tego elementu może mieć katastrofalne skutki – nadproże przestaje mieć odpowiednią nośność. Producenci jednak zadbali o poprawne ułożenie nadproży i bardzo czytelnie oznaczają swoje elementy. 

zdjęcie tytułowe: Solbet

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!