Artykuł: Gotowa lukarna z okien dachowych

Gotowa lukarna z okien dachowych

Zapewnienie dopływu światła naturalnego na poddasze nie przysparza dzisiaj problemów. Oprócz tradycyjnych lukarn oraz okien dachowych do dyspozycji mamy rozwiązania wykorzystujące zalety obu tych konstrukcji – to nowoczesna lukarna zbudowana z okien dachowych. Jakie są zalety gotowych lukarn tego rodzaju?

Poddasze to obecnie pełnoprawna przestrzeń mieszkalna. Taki awans stał się możliwy dzięki różnorodnym rozwiązaniom proponowanym z myślą o wykończeniu i wyposażeniu tej kondygnacji. Do bardzo istotnych kwestii należy doprowadzenie do niej odpowiedniej ilości światła dziennego. Dotychczas decydowaliśmy się na montaż tradycyjnej lukarny, czyli niewielkiej nadbudówki z oknem pionowym lub też na instalację w połaci dachu okien dachowych. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Za lukarną przemawiało m.in. poszerzenie przestrzeni mieszkalnej, okna dachowe są zaś bezkonkurencyjne w ilości dopływu do pomieszczeń światła naturalnego. Dzisiaj nie musimy mieć już dylematów dotyczących wyboru konstrukcji – nowoczesna lukarna zbudowana z okien dachowych łączy w sobie zalety obu rozwiązań. 

Nowoczesna lukarna z okien dachowych – maksymalizacja zalet

Nowoczesna lukarna, która składa się z okien dachowych zapewnia na poddaszu nie tylko optymalną ilość światła naturalnego, ale również dopływ świeżego powietrza. Powiększa także wnętrza i otwiera nowe możliwości ich aranżacji. Tworzące je duże przeszklenia z łatwością dopasujemy do wymiarów wnętrza. Nowoczesna lukarna tego typu jest zazwyczaj zbudowana z dwóch, trzech, czterech lub sześciu okien, które można projektować w różnych konfiguracjach dotyczących ich wielkości oraz sposobu otwierania. Zróżnicowanie wielkości lukarny daje szerokie możliwości jej dopasowania do potrzeb oświetleniowych i aranżacyjnych wnętrz oraz elewacji budynku. To również doskonały element dynamizujący bryłę domu i dodający jej nowoczesnego wyrazu – w takiej konstrukcji okna wystają najczęściej maksymalnie 60 cm ponad płaszczyznę połaci dachowej. Doskonale oddaje powszechne dzisiaj dążenie do otwierania przestrzeni mieszkalnej na otoczenie. Ich zaletą jest także uniwersalność – większość z nowoczesnych lukarn jest dostosowanych do montażu w dachach o kącie nachylenia połaci od 35 do 70o. Wyróżniają je także doskonałe parametry termoizolacyjne. Producenci rozwiązań tego typu oferują również możliwość ich wyposażenia w system elektrycznego sterowania. Można także zamontować na nich markizy lub rolety.

Nowoczesna lukarna – dobry zestaw

Lukarny zbudowane z okien dachowych znajdują się w ofercie czołowych producentów tego rodzaju przeszkleń. Tworzą je zestawy zbudowane z wysokiej jakości okien dachowych (niektórzy wytwórcy proponują określone produkty, inni zaś deklarują, że w skład zestawu mogą wchodzić dowolne okna z ich oferty). Zazwyczaj w takim rozwiązaniu można zastosować wszystkie dodatki zewnętrzne i wewnętrzne stosowane do okien dachowych producenta wybranej przez nas lukarny. Oprócz okien zestaw tworzą dopasowane do nich detale konstrukcyjne tworzące ścianki lukarny oraz elementy instalacyjne, takie jak specjalnie dopasowane kołnierze, ramy termoizolacyjne, izolacja przeciwwilgociowa, a nawet wewnętrzne belki podpierające, które służą spójnemu wykończeniu wnęki okiennej od strony wnętrza. W przeciwieństwie do tradycyjnej lukarny montaż nowoczesnej lukarny złożonej z okien dachowych nie wymaga wykonania dodatkowej konstrukcji na dachu, co znacznie przyspiesza prace.

Zdjęcia: Fakro, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!