Artykuł: Lukarna z płaskim dachem – czy to się opłaca

Lukarna z płaskim dachem – czy to się opłaca

Lukarna, czyli zadaszone pionowe okno w połaci dachu to rozwiązanie chętnie stosowane mimo popularności okien dachowych. W nowoczesnej architekturze często projektowane są lukarny przekryte stropodachem. Jakie są zalety i wady lukarny z płaskim dachem?

Lukarna jest detalem, po który sięgają także projektanci nowoczesnych domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym. Przekrywając lukarnę płaskim dachem, można jej nadać prostą formę doskonale podkreślającą atuty architektury, której głównym bohaterem jest kubiczna zwarta bryła.

Lukarny z płaskim dachem na rzecz światła

Głównym zadaniem lukarny jest doświetlenie poddasza. W tej roli doskonale sprawdzą się lukarny z płaskim dachem, które dzięki wysokiej ścianie frontowej doświetlają wnętrze poddasza lepiej niż inne ich rodzaje, można w nich bowiem zamontować wyższe przeszklenia. Często w tego typu lukarnach montuje się drzwi balkonowe lub portfenetry, co nie tylko dodaje nowoczesnego charakteru elewacji, ale też dodatkowo wpływa korzystnie na doświetlenie poddasza – światło dociera bowiem w głąb pomieszczenia. Wysokie okno może zamykać balkon francuski – można go potraktować jako jeszcze jeden element wzmacniający modny, poziomy wizerunek elewacji. 

Równie chętnie stosuje się przykryte stropodachem lukarny wyposażone w kilka okien. Doskonale wyglądają choćby na domach zaprojektowanych na planie wydłużonego prostokąta. Lukarny z płaskim dachem odgrywają równie ważną rolę w powiększeniu powierzchni użytkowej kondygnacji o niepełnej wysokości – montując je, zyskujemy pionowe ściany poszerzające możliwości aranżacyjne wnętrza. 

Lukarny z płaskim dachem – detale wzbogacające elewację

Nie bez znaczenia jest także funkcja estetyczna lukarny, która wyeksponowana na elewacji domu wzbogaca jego wizerunek. Często kształt lukarny może nawet wzmacniać odbiór estetyczny budynku, tak dzieje się choćby w przypadku lukarn zamkniętych stropodachem. Elementy tego typu stosuje się najczęściej na dachach dwuspadowych charakterystycznych choćby dla budownictwa energooszczędnego. Lukarny z płaskim dachem w sposób bardzo wyrazisty „podbijają” nowoczesny obraz budynku – jego prosta forma jednoznacznie kojarzy się bowiem z nowoczesnymi wywodzącymi się z modernizmu trendami. Lukarna z płaskim dachem jest elementem budującym porządek na elewacji – jako wycinek prostopadłościanu tworzy spójną całość ze stolarką okienną i drzwiową, których górną krawędź tworzy pozioma linia. Lukarna nie powinna być zbyt mała – doskonale wyglądają duże lukarny z płaskim dachem, które przypominają nadwieszony nad parterem wykusz oraz lukarny rozbudowane w poziomie, składające się z kilku uszeregowanych okien.

Konstrukcja lukarny z płaskim dachem

Lukarna przekryta stropodachem ma jedną połać dachu nachyloną pod kątem 0o, co wyklucza zastosowanie większości rodzajów pokryć dachowych. Najczęściej stosuje się papę. Z kolei dobrym materiałem na jej poszycie będzie płyta OSB, pod którą konieczna jest pustka powietrzna oraz gruba warstwa ocieplenia wykonana z wełny mineralnej. Elementem niezbędnym lukarny z płaskim dachem jest także obróbka krawędzi jej dachu, której zadaniem jest nie tylko ochrona drewnianej konstrukcji zadaszenia – pełni też ona funkcję dekoracyjną. Na nowoczesnych dachach najczęściej wykonuje się ją z efektownej blachy płaskiej. Mała lukarna z poziomą połacią dachu nie wymaga dodatkowych wzmocnień konstrukcji dachu. Jeśli jednak lukarna ma większą szerokość niż wynosi rozstaw krokwi dachu głównego konieczne jest wzmocnienie. W zależności od konstrukcji więźby dachowej można zastosować wzmocnienia, np. wymiany w miejscu załomu połaci. Lukarna może wymagać np. jedynie wydłużenia kleszczy i połączenia ich z krokwiami. Ściany lukarny podobnie jak lukarn przekrytych innymi rodzajami dachów mogą być wykonane z płyt OSB lub sklejki wodoodpornej ocieplonych np. wełną mineralną.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także