Artykuł: Gładkie ściany i równe podłogi - Kreisel

Gładkie ściany i równe podłogi - Kreisel

PODŁOGI

Rodzaj wylewki podłogowej zależy od jakości podłoża oraz od przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie układana. Obecnie wykorzystuje się gotowe zaprawy. W zależności od zastosowanego spoiwa, dostępne materiały można podzielić je na anhydrytowe i cementowe. Ze względu właściwości - upłynnione, samopoziomujące lub nakładanie i zacieranie ręczne. W zależności od wymagań stawianych podłodze - związane z podłożem, leżące na warstwie izolacji wodochronnej lub termicznej, pływające, wylewane na ogrzewaniu podłogowym.

 • Podkłady anhydrytowe stosowane są najczęściej pod postacią wylewek samopoziomujących i jastrychów. Jastrychy anhydrytowe (Wylewka anhydrytowa 400/401 czy Podkład podłogowy 200/201) szczególnie polecane są na ogrzewanie podłogowe oraz na podkłady pływające. 
 • Jastrychy cementowe najczęściej nakłada się ręcznie i tak samo zaciera. Mechanizacja tych prac jest możliwa tylko przy użyciu agregatu posadzkarskiego i zacieraczek mechanicznych. Oprócz wyrobów mieszanych na placu budowy z cementu i piasku dostępne są produkty gotowe, takie jak Pozjaster 440, Posadzka cementowa 442, Wylewka betonowa 441 czy Szybka wylewka 444.
 • Wylewki wyrównawcze i samopoziomujące. Wykonany podkład cementowy, jak i anhydrytowy może wymagać dodatkowego wyrównania jego powłoki zewnętrznej. Do powyższego celu służą wylewki samopoziomujące i upłynnione, takie jak Wylewka 420 czy Renogrunt 410/411/412. Tradycyjny jastrych podłogowy to dość długie wiązanie, w wielu przypadkach kolejne etapy możemy wykonywać po 28 dniach, ale możemy te prace przyspieszyć. Szybka wylewka 444 umożliwia przyklejanie płytek, wykonywanie izolacji podpłytkowych już po 5 dniach. 

Tak jak bez solidnych fundamentów nie ma dobrego domu, tak bez porządnie zrobionego podkładu nie będzie ładnej posadzki. Wylewka samopoziomująca to wyrób, w którym najczęściej spotyka się błędy wykonawcze. Jej właściwość samopoziomowania często mylnie jest interpretowana przez niedoświadczonych wykonawców. Jej płynność nie oznacza w praktyce, że rozlewa się jak woda. Konsystencja wylewki samopoziomującej powinna w przybliżeniu przypominać gęstą śmietanę. Dlatego też rozprowadzanie niedoświadczonym wykonawcom może sprawiać olbrzymie problemy. 

 • Najczęściej spotykanym błędem jest przelanie wody zarobowej. Wylewka wtedy bardzo ładnie się rozlewa, ale też zmniejsza swoją wytrzymałość, rozwarstwia się, a w skrajnych warunkach nie schnie i pęka. Przy prawidłowej ilości wody zarobowej wylewka ma jednolity przekrój (fot. 1). Gdy dolejemy więcej wody, wylewka ulega rozwarstwieniu, ma mniejszą wytrzymałość, pyli  i najczęściej pęka (fot. 2). 
 • Gdy podłoże jest bardzo słabe pod wpływem lekkiego skurczu wylewka odspaja się wraz z nim, jest wtedy "głucha” (fot. 3). Wylewki samopoziomujące wymagają mocnych i zwartych podkładów podłogowych dlatego wzmacnia się je gruntami głęboko penetrującymi Gruntolit-SG 302 lub Gruntolit-SA 304. Dobór gruntu zależy od podłoża. Grunty również zmniejszają chłonność podłoża i wylewka nie odprowadza zbyt szybko wody zarobowej. Bez wody za szybko wysycha i wiąże, w skrajnych prędkie wysychanie wylewki, wiązanie, w skrajnych przypadkach wylewka nie zdąży się odpowietrzyć (fot. 4). Szybkie wiązanie to także ryzyko pęknięć.
 • Nie można bez specjalnego przygotowania wylewać wylewek cementowych na anhydrytowe. Następuje wtedy spękanie wylewki cementowej. Jeśli chcemy zastosować wylewkę cementową na anhydrytową, nie zapominajmy o odpowiednim gruncie, który odetnie nam jeden ośrodek od drugiego. 
 • Jastrychy cementowe i anhydrytowe można wykończyć na wiele sposobów. W przypadku płytek nie wszystkie zaprawy klejące będą się nadawać do podkładu podłogowego. Do wylewek anhydrytowych lepiej zastosować klej półelastyczny, w przypadku ogrzewania  podłogowego - elastyczny. Jako podkłady pod klejone parkiety raczej stosujmy podkłady cementowe. Wszystkie wylewki nie stwarzają problemów przy montażu paneli i wykładzin nieklejonych.

Wylewka samopoziomująca anhydrytowa to bardzo wygodna w wykonaniu technologia:

 • szybko osiągają maksymalną wytrzymałość mechaniczną po 7 dniach (cementowe po 21 dniach), przez co skraca się czas, po którym możliwe jest uruchomienie ogrzewania podłogowego. 
 • już po 14 dniach możliwe jest przyklejenie płytek 
 • możliwe jest stosowanie większego pola roboczego bez dylatacji niż przy jastrychu cementowym
 • łatwiejsze w aplikacji niż cementowe
 • samopoziomowanie następuje po jego zawibrowaniu sztangą, a więc jest zdecydowanie prostsze i szybsze
 • można wylewać przy użyciu zwykłego agregatu tynkarskiego, ponieważ jego konsystencja jest płynna
 • mniejszy ciężar w porównaniu z jastrychami cementowymi, co ma znaczenie przy aplikacji na stropach.

Prawidłowe wykonanie wylewki to podstawa trwałości posadzek

 1. Podłoże powinno być właściwie wysezonowane, mieć odpowiednią nośność i jednorodną strukturę oraz wyczyszczone i zagruntowane
 2. W przypadku podkładów podłóg pływających lub systemu z ogrzewaniem podłogowym na izolacji cieplnej przed wykonaniem podkładu należy ułożyć szczelną warstwę ochronną z folii polietylenowej lub aluminiowej. W przypadku ogrzewania wodnego, przed wykonywaniem podkładu rury należy napełnić wodą i sprawdzić ich szczelność.
 3. Wykonać dylatację obwodową oddzielającą podkład od ścian, słupów, rur itp. przez zamocowanie do nich taśmy dylatacyjnej. Taśmy dylatacyjne muszą być także ułożone przy przejściach między pomieszczeniami. 
 4. Upłynniony jastrych anhydrytowy Podkład podłogowy samopoziomujący 201  wylewać w sposób ciągły do ustalonego poziomu. Świeżo rozlaną wylewkę rozprowadzać i odpowietrzać ruchami wstrząsowymi za pomocą sztangi metalowej. Grubość wartwy wyrównującej do 60 mm. Jeżeli po wyschnięciu na powierzchni występuje biały nalot należy go zeszlifować i odkurzyć.
 5. Ułożenie płytek bądź paneli podłogowych możemy rozpocząć po 14 dniach. Do klejenia płytek można użyć np. wielofunkcyjny, gotowy Klej dyspersyjny 111.

ŚCIANY

Aby osiągnąć we wnętrzu efekt gładkich jak jedwab, pozbawionych rys i nierówności ścian, należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. Najpopularniejszym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest użycie gładzi. Wyprawy gipsowe nadają się do wykonywania na wszystkich powszechnie spotykanych podłożach budowlanych. Mogą to być mury z cegieł i pustaków ceramicznych, cegieł i bloczków wapienno-piaskowych, gipsowych i z betonów komórkowych. Tynki gipsowe są jednowarstwowe, nie wymagają dodatkowej obróbki gładzią, co znacznie przyspiesza proces technologiczny. Umożliwiają uzyskanie równej i gładkiej powierzchni. Przyczyniają się do poprawy komfortu użytkowania pomieszczeń poprzez wchłanianie nadmiaru wilgoci bądź jej oddawanie, gdy wilgotność powietrza się obniża. Tworzą klimat o pH zbliżonym do pH człowieka i są przyjazne dla zdrowia. Ponadto tynki gipsowe lekkie z dodatkiem perlitu, poprawiają akustykę pomieszczeń. Powierzchnia wyprawy gipsowej stanowi dobry podkład pod powłoki malarskie, tapety, czy też płytki ceramiczne. Mimo, iż nie są wodoodporne, nadają się także do kuchni czy łazienki pod warunkiem, że w pomieszczeniu działa wentylacja obniżająca poziom wilgoci do max 70%. 

Do wykonywania tynków zaleca się przystąpić po okresie osiadania, skurczu i schnięcia murów czyli po upływie co najmniej 2-3 miesięcy. Podłoża pod tynki powinny być trwałe, sztywne, nie zmieniające wymiarów i równe, aby uniknąć miejsc nadmiernego pogrubienia tynku. Tynkowane powierzchnie powinny być wolne od zanieczyszczeń. Prace tynkarskie powinno się przeprowadzać w temperaturze min. +5°C. Przed jego aplikacją należy użyć środka gruntującego do określonego rodzaju podłoża. Do tynkowania ścian możemy użyć Ręczny tynk gipsowy 650. Do wykonywania idealnie gładkiej warstwy pod farby na ścianach i sufitach we wszystkich pomieszczeniach z tynkami gipsowymi lub z płyt gipsowo-kartonowych możemy zastosować gotową gładź szpachlową Gipsel Plus 603. Ta gotowa do użycia masa na bazie polimeru akrylowego nadaje się również do wykonywania gładzi wewnątrz pomieszczeń o podwyższonej wilgotności użytkowej. Gładzi tej nie trzeba w żaden sposób przygotowywać, wystarczy otworzyć wiaderko i zacząć pracę. Dlatego też nadaje się wszędzie tam, gdzie liczy się czas wykonania prac. Nie wymaga narzędzi niezbędnych do przygotowania tradycyjnej gładzi, jak np. mieszadeł, wiertarki czy wiader. Stosując gotową gładź, wystarczy jedynie szpachelka i paca metalowa. Produkt jest odporny na wilgoć, dzięki czemu z powodzeniem możemy go stosować w takich pomieszczeniach jak łazienki czy kuchnie, gdzie normalnie stosowanie gładzi gipsowych nie jest zalecane. Kolejną zaletą Gipsel Plus 603 jest możliwość narzucania mechanicznego oraz idealna biel gładzi. 

 • Przed zastosowaniem gładzi należy wypełnić większe ubytki i nierówności, ewentualnie wyprowadzić całe płaszczyzny ścian i sufitów, używając gładzi szpachlowych. Powierzchnia musi być oczyszczona z kurzu i odpowiednio zagruntowana. 
 • Nakładanie gładzi jest dość proste, nieco trudniej ją równomiernie rozprowadzić i wygładzić. Do tego celu zastosujmy gładkie pace ze stali nierdzewnej z narożnikami lekko odgiętymi do góry, aby nie pozostawiała śladów na wygładzanej powierzchni. Najpierw nakładamy gładź na suficie, później na ścianach zaczynając od dołu. Prace rozpoczynamy od strony okna, aby padające na ściany światło pozwoliło na bieżącą weryfikację stanu uzyskanej powierzchni. 
 • Ostateczna obróbka ścian poprzez szlifowanie wiąże się z dużym zapyleniem pomieszczeń. Można te prace wykonać papierem ściernym lub siatką ścierną. Warto jednak do szlifowania zastosować szlifierkę mechaniczną do powierzchni gipsowych ze zintegrowanym systemem odprowadzania pyłu Dedra Duo 1010W przystosowaną do okrągłych tarczek ściernych do dużych powierzchni i trójkątnych dysków ściernych do wyprowadzania narożników.
 • Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być odpowiednio mocna, oczyszczona z pyłu powstającego podczas szlifowania oraz zagruntowana.

FARBY DO WNĘTRZ

Psycholodzy twierdzą, że instynktownie wybieramy z palety barw te odcienie, które aktualnie odzwierciedlają nasze potrzeby. Zabierając się za malowanie mieszkania, zastanówmy się, jakiego koloru potrzebujemy do szczęścia. Każdy kolor jest określony przez cztery atrybuty: barwę, nasycenie blade lub żywe oraz jasność i temperaturę, które określają czy kolor jest ciepły czy zimny. Do sprawdzenia zależności między barwami można wykorzystać koło Alberta Munsella. Malarz opracował system kolorów składający się z przestrzennego modelu, oraz atlasu próbek. Munsell założył, że sąsiadujące kolory muszą różnić się o tę samą wartość i harmonizować ze sobą. Model ten pomaga dostrzec zależności pomiędzy cechami barw i uwzględnić je w projektowaniu. Wśród farb firmy KREISEL, znajdziemy rozwiązanie na modne i odpowiadające naszym pragnieniom kolorystycznym wnętrze. 

Farba akrylowa Color 014 to wysokiej jakości emulsyjna farba akrylowa. Charakteryzuje się dużą siłą krycia, wysoką wydajnością i trwałością kolorów powłoki malarskiej. Jest także wysoce odporna na ścieranie. Doskonale nadaje się do malowania gładzi gipsowych. Bogata paleta 308 kolorów oferowana jest w opakowaniach 2,5  i 5,0 litrowych. Pamiętajmy, że o jakości malowania decyduje nie tylko dobra farba, ale także właściwie przygotowane podłoże. Ślady tłuszczu, smarów czy zagrzybienie spowodują, że farba nie będzie tych miejsc odpowiednio kryć, dlatego trzeba dobrze te fragmenty oczyścić detergentem. Ważną czynnością jest także zabezpieczenie wszelkich elementów, których nie malujemy. W celu ułatwienia malowania, przygotowane wcześniej podłoże należy zagruntować odpowiednim preparatem Gruntolit-SG 302.

Czytaj także