Artykuł: Praktyczny parter w domu dwukondygnacyjnym

Praktyczny parter w domu dwukondygnacyjnym

Projekt domu dwukondygnacyjnego daje wiele możliwości rozplanowania funkcjonalnego wnętrz. Jednak o komforcie życia na co dzień decyduje między innymi obecność dodatkowych pomieszczeń na parterze domu jednorodzinnego.

Największą część parteru domu jednorodzinnego, niezależnie czy musi się na nim zmieścić cały program funkcjonalny czy tylko jego część, stanowi strefa dzienna. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia zwykle stanowią otwartą, jednoprzestrzenną przestrzeń. Aby jednak dom spełniał współczesne standardy wygody i komfortu, na parterze domu powinny znaleźć się pomieszczenia uzupełniające strefę dzienną.

Dodatkowy pokój na parterze domu jednorodzinnego – przestrzeń na zapas

Potrzeba dodatkowego pokoju w we współczesnej rodzinie wiąże się ze stylem życia – dzisiaj wiele jest zawodów, które można wykonywać w domu lub przynajmniej częściowo zabierać prace do domu. Nawet samo prowadzenie domu często odbywa się z pomocą komputera – coraz więcej mamy papierów, dokumentów – gabinet może się więc przydać nie tylko tam, gdzie pracujemy zawodowo w domu. Inne funkcje dodatkowego pokoju to rodzinna pracownia komputerowa, domowy fitness, pokój gościnny. 

Dodatkowy pokój na parterze domu jednorodzinnego umożliwia elastyczny rozwój rodziny – gdy pojawi się jeszcze jedno dziecko, będziemy mieli dla niego pokój alby gdy któreś z latorośli zacznie się kształcić muzycznie, można tam będzie urządzić pokój do ćwiczeń. To również przygotowanie na nieoczekiwane sytuacje i przeciwności – może będzie trzeba zabrać do domu chorą babcię lub mieć sypialnię na parterze na czas choroby któregoś z domowników. 

Funkcjonalna aranżacja pokoju na parterze domu jednorodzinnego

Planując przestrzeń, trzeba uważać, aby zapasowy pokój na parterze domu jednorodzinnego nie stał się domową graciarnią urządzoną ze zbywających mebli i miejscem, gdzie wrzuca się to, co nie daje się upchnąć gdzie indziej. Aby taki pokój był funkcjonalny – musi mieć odpowiednią wielkość – najlepiej utrzymać standard dwuosobowej sypialni, czyli 12-15 m2. Dobrze, jeśli pomieszczenie ma kształt dający możliwość zmieszczenia różnych funkcji – najlepiej, aby był to regularny prostokąt. Atutami takiego pomieszczenia na parterze jest również dobre oświetlenie światłem dziennym, bliskość łazienki lub przynajmniej w.c. – szczególnie, jeśli będzie tam sypialnia gościnna. Gdy będzie tam nocował gość, warto zastosować drzwi izolujące akustycznie. 

Pokój nad garażem – dodatek do partery domu jednorodzinnego

Dobrym rozwiązaniem jest również przeznaczenie przestrzeni nad garażem na dodatkowy pokój uzupełniający funkcjonalnie strefę parteru domu jednorodzinnego. To z kolei idealne miejsce na pokój hobby, domowy fitness, siłownię, rodzinną pracownię komputerową, bibliotekę. Gdy jest możliwość wydzielenia obok łazienki może też być dobrym miejscem na pokój gościnny. Trzeba jednak pamiętać, że pokój nad garażem często jest na innej wysokości niż druga kondygnacja – wymaga kilku dodatkowych schodków. Koniecznie powinien mieć wejście z korytarza lub klatki schodowej.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także