Artykuł: Funkcjonalna otwarta strefa dzienna

Funkcjonalna otwarta strefa dzienna

Otwieranie wnętrz to trend, który na trwale wszedł do projektowania naszych domów i mieszkań. Dotyczy on szczególnie pomieszczeń strefy dziennej, które łączy się ze sobą w taki sposób, że ich funkcje się przeplatają i wzajemnie uzupełniają. Zamiast ścian i drzwi praktykowane są inne sposoby oddzielenia kuchni i pokoju dziennego – fragmenty ścianek, niewysokie murki, drzwi przesuwne.

Wnętrza otwieramy ze względów przestrzennych –brak ścian i drzwi tworzy otwartą przestrzeń, optycznie ją powiększa, i powoduje odczucie, że w domu jest więcej światła oraz powietrza. Są teżpowody praktyczne– w otwartej przestrzeni można przesuwać funkcje na inne pomieszczenia, na przykład wypoczywać w kuchni, urządzić reprezentacyjne miejsce w holu, albo w zależności od potrzeb powiększać niektóre strefy – na przykład w czasie dużego przyjęcia poszerzyć jadalnię o hol czy nawet kuchnię. Przede wszystkim jednak warto otwierać przestrzeń ze względów rodzinnych– pozwala ona na zacieśnienie więzi między domownikami. Planując takie rozwiązanie, trzeba jednak uważać – w przestrzeni bez granic tracimy oparcie, jaką tworzą przegrody w postaci ścian. Pomimo otwarcia, przestrzeń powinna dawać możliwość wydzielania funkcjonalnych zakątków, być elastyczna, podatna na zmiany, umożliwić realizowanie rozlicznych funkcji, takich jak wypoczynek, praca, życie towarzyskie.

Otwarte wnętrza w domu parterowym

W domu parterowym podział na strefy dzienną i nocną jest utrudniony, ponieważ obie mieszczą się na jednej kondygnacji. Proporcje wielkości obu stref, jak również ich wzajemne położenie, zależą od potrzeb rodziny. Ze względu na bliskość pokojów sypialnych i konieczność zapewnienia w nich ciszy, lepiej sprawdzą się rozwiązania częściowo otwarte – więcej tu będzie półścianek czy murków. Konsekwencją zastosowania częściowych, choć stałych podziałów będzie jednak zacieśnienie przestrzeni – warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli przestrzeń do zagospodarowania jest niewielka. Dla zachowania odczucia przestrzenności lepiej w takiej sytuacji zrezygnować z wydzielania części aneksów niż wprowadzać dodatkowe podziały. Nie wydzielajmy więc z pokoju dziennego aneksu jadalnianego czy kominkowego. Strefa dzienna zajmuje tylko część parteru, dlatego ma mniejsze możliwości doświetlenia światłem naturalnym. 

Jednoprzestrzenne wnętrza w domu dwukondygnacyjnym

W domu z piętrem lub poddaszem podział na strefy dzienną i nocną jest naturalny – pokrywa się z granicami kondygnacji. Strefa dzienna może w tym przypadku wypełniać prawie całą przestrzeń parteru – wydziela się tu tylko łazienkę lub w.c., czasami dodatkowy pokój pełniący funkcję gabinetu, bawialni lub jednej z sypialń. Kuchnia, salon i jadalnia mogą wówczas stanowić jednoprzestrzenne wnętrze, wydzielone jedynie    umownymi przegrodami w postaci niewysokich murków, półścianek lub aranżacji z mebli. Aby zachować zróżnicowanie funkcjonalne poszczególnych aneksów, coraz częściej korzysta się z różnych materiałów posadzkowych. Domownicy inaczej korzystają z niej niż w domu parterowym - aby dostać się do swoich pokojów, muszą pokonać schody. Strefa dzienna w takim domu powinna być bardziej wielofunkcyjna – może tutaj młodsze dzieci będą odrabiały lekcje lub trzeba będzie wydzielić miejsce do pracy. Może więc być bardziej otwarta, lepiej doświetlona. 

Zdjęcia: Fotolia.com, Velux

Czytaj także