Artykuł: Funkcjonalna komunikacja w domu

Funkcjonalna komunikacja w domu

Hol, przedpokój, korytarz, wiatrołap to pomieszczenia, które łączy funkcja komunikacyjna. Jednak poza nią pomieszczenia te mogą pełnić jeszcze inne praktyczne funkcje.

Pomieszczeniom, które służą komunikacji ze względu na swoje usytuowanie oraz wymiary przypisanych jest wiele różnych funkcji. Jednak strefa komunikacji we współczesnym domu ma możliwości znacznego poszerzenia swojego zastosowania. Nowe zadania wynikają nie tylko z powiększenia rozmiarów tych wnętrz. Przejmowaniu innych ról sprzyjają również nowoczesne materiały i elementy wyposażenia, takie jak elementy wykończeniowe, a także meble oraz oświetlenie.

Wiatrołap, czyli witajcie w naszych progach

Wiatrołap określany jest także jako przedsionek, w przeszłości to pomieszczenie nazywane było także sienią. To pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy po przekroczeniu progu domu. W przeszłości wiatrołap pełnił przede wszystkim funkcję strefy buforowej, której zadaniem była ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Jego rola ograniczała się do łapania zimnego powietrza, dlatego w przedsionkach usytuowanych w starych domach – zwłaszcza w tych z czasów PRL-u czasami wystarcza w nim jeszcze miejsca jedynie na ustawienie kilku par butów. 

Dziś postrzeganie tego pomieszczenia zmienia się bardzo. Jest to możliwe, ponieważ jego powierzchnia wzrosła. W budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej 100 m2 wielkość przedsionka wynosi przeważnie około 4 m2. Poszerzenie swoich funkcji wiatrołap zawdzięcza również nowoczesnym oknom i drzwiom wewnętrznym o wysokich parametrach technicznych, a w szczególności termicznych. Przestrzeń przedsionka została włączona w szereg funkcji. W wiatrołapie można dziś usytuować pojemną szafę – pełni on więc zadanie szatni. Poza odzieżą wierzchnią można w niej przechowywać np. drobny sprzęt sportowy. Funkcję domowej szatni może odgrywać duża szafa zamknięta drzwiami przesuwnymi. Ich zastosowanie jest optymalne, ponieważ nie zabierają one miejsca. Gdy rodzina jest duża warto wydzielić z przedsionka osobną szatnię, w której wygospodarujemy szafę na obuwie. 

Ważne jest również odpowiednie doświetlenie tego pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w przedsionku znajduje się okno, gdy go brak światło naturalne można wpuścić zarówno przez doświetla w drzwiach zewnętrznych jak i przez przeszklone drzwi oddzielające przedsionek od holu czy też otwartej strefy dziennej. 

Hol, czyli komunikacja i reprezentacja

Hol jest wnętrzem typowym dla przestronnych domów i dużych mieszkań. Poza funkcją komunikacyjną pełni także rolę reprezentacyjną. To wygodne miejsce, w którym możemy powitać gości, a także przyjąć listonosza. Hol jest także odpowiedni na rozmowę z sąsiadem. Dlatego w holu powinno się znaleźć również miejsce na wygodny fotel lub ławę oraz niewielki stolik. Miejsce do siedzenia będzie także przydatne dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, to rozwiązanie docenią także rodzice małych dzieci, będzie można wygodnie zdjąć i założyć im buty oraz inne części garderoby wierzchniej. W holu powinno się także znaleźć lustro obejmujące swoim zasięgiem całą sylwetkę.

Hol znajduje się w środku planu domu, dlatego rzadko dociera do niego bezpośrednio światło dzienne – jeśli jest częścią otwartej strefy dziennej, doświetlają go promienie słoneczne docierające przez okna kuchenne oraz salonowe. Dlatego ważną rolę w holu odgrywa oświetlenie sztuczne. Warto zadbać, aby było ono nie tylko reprezentacyjne, ale także, by dawało komfortowe dla oczu oświetlenie. Poza oprawami centralnymi doskonale sprawdzi się światło boczne uzyskane z kinkietów.

Przedpokoje i korytarze, czyli reprezentacja i komunikacja na małą skalę

Przedpokój to pomieszczenie łączące zazwyczaj wbrew swojej nazwie nie tylko pokoje, ale także inne pomieszczenia. W odróżnieniu od korytarza, który bywa wąski wyróżnia je regularny kształt kwadratu lub prostokąta. W mieszkaniu często mieści się w nim także szatnia, której rolę może odgrywać szafa wnękowa – jego szerokość nie może być wówczas mniejsza niż 160 cm. 

Chociaż przedpokój nie pełni tak reprezentacyjnej roli jak hol, to często także włącza się w tę funkcję. Pomagają mu ją spełniać odpowiednie oprawy oświetleniowe, lustra czy siedziska. W przeciwieństwie do przedpokoju, holu czy wiatrołapu rola korytarza jest najbardziej ograniczona. Pełni on tylko funkcję komunikacyjną łącząc ze sobą pomieszczenia na przykład w strefie nocnej domu czy mieszkania.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czytaj także