Artykuł: Fasadowe bramy garażowe wpasowane w elewację domu

Fasadowe bramy garażowe wpasowane w elewację domu

Każdy garaż musi być wyposażony w bramę. Na rynku jest bardzo duży wybór modeli, warto jednak zwrócić uwagę na bramy garażowe fasadowe, które umożliwiają jej harmonijne zintegrowanie z elewacją domu, dzięki czemu jest ona niewidoczna. To bramy, które możemy w pełni samodzielnie zaaranżować i dostosować wyglądem do architektury oraz designu domu.

Bramy fasadowe (bramy elewacyjne) umożliwiają dowolne zaaranżowanie wjazdu do garażu. Decydując się na nie, nie musimy wybierać wyłącznie wśród gotowych rozwiązań, gdyż możemy wykończyć je dowolnym materiałem, który będzie pasował do wizerunku domu i zaspokoi nasze preferencje, dzięki czemu zostanie zaspokojona harmonia projektu i stylu. Chociaż bramy fasadowe są wciąż rzadkością na polskim rynku – głównie z uwagi na wysokie koszty i konieczność precyzyjnego projektowania – to warto się na nie zdecydować, ponieważ niepowtarzalny efekt końcowy jest tego wart. Pamiętajmy, że o montażu bramy fasadowej należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, a tym samym garażu. Należy przewidzieć między innymi szczegóły mocowania, podział paneli, głębokość wysunięcia od ściany domy, typ i rodzaj poszycia, a także zaplanować montaż.

Segmentowe bramy fasadowe

Konstrukcja bramy fasadowej oparta jest na przemysłowej bramie segmentowej. Tworzą ją profile ramowe i płyty aluminiowe wypełnione pianką poliuretanową. Wzmocnione sprężyny umożliwiają przeniesienie zwiększonego dodatkowego ciężaru. Poszycie bramy montowane jest na poziomych profilach (opcjonalnie dostępne są pionowe profile montażowe), do których łatwo i w niewidoczny sposób mocuje się materiał wykończeniowy elewacji. Jako okładzinę bramy możemy zastosować przeróżne materiały, na przykład drewno, metal, ceramikę, tworzywo sztuczne, płyty włókno-cementowe i wiele innych materiałów – według własnego pomysłu i upodobań, w sposób pasujący do elewacji. Segmentowe bramy elewacyjne są niezwykle wytrzymałe, bardzo ciepłe, a konstrukcja bramy garażowej daje bardzo szerokie możliwości zaadaptowania do nietypowych i ponadwymiarowych otworów garażowych. Ich zaletą jest również to, że płaszczyzna bramy jest idealnie zlicowana z elewacją, dzięki czemu staje się ona jednym z wielu identycznych modułów i wizualnie trudno dostrzec jej właściwą funkcje.

Uchylne bramy fasadowe

Innym rodzajem bramy fasadowej jest brama uchylna w konstrukcji przygotowanej do samodzielnego wypełnienia. Bramy tego typu dostępne są jako ocieplone lub pozbawione warstwy ocieplenia. Bramy nieocieplone nie są polecane do garaży ocieplanych. Z powodzeniem mogą być za to zastosowane wszędzie tam, gdzie będą stanowiły ciekawy element architektoniczny, gdyż pozwalają na dużą kreatywność projektowania. Uchylne bramy fasadowe wyposażone są w bardzo trwały mechanizm przeciwwagi. Jest to ważne, ponieważ muszą służyć niezawodnie przez wiele lat. Modele uchylne odznaczają się ergonomią działania, wysokim bezpieczeństwem użytkowania oraz cichą pracą.

zdjęcia: bramy-poznan.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!