Artykuł: Elewacje w zgodzie z trendami

Elewacje w zgodzie z trendami

Nowoczesne elewacje wyróżnia dążenie do czystości form. To oszczędna, zwarta bryła, której urodę podkreśla elewacja budynku. Jakie trendy można obserwować w wykańczaniu ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych?

Elewacje domów stały się bardzo ważnym elementem nowoczesnego budownictwa. Wykończenie ścian zewnętrznych jest bardzo przemyślane. Elewacje są starannie zaprojektowane, w sposób perfekcyjny podkreślają urodę i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Wyróżnia je także dopracowanie każdego detalu – i co cieszy, solidność wykonania powoli staje się również znakiem nowoczesności.

Nowoczesne elewacje – kompozycja ścian

Typowe dla nowoczesnych tendencji uproszczenie i uporządkowanie form ma swoje konsekwencje również na ścianach zewnętrznych domu. Ściany zyskały rytm utworzony przez usytuowanie okien oraz użyte materiały elewacyjne. Można też zauważyć brak balkonów, który jest wynikiem nie tylko poszukiwań estetycznych, ale też rozpowszechnienia projektów energooszczędnych. Za to wzrasta liczba oraz wielkość tarasów. Domy powstające często na planie wydłużonego prostokąta, zyskują układ horyzontalny, co sprawia, że sprawiają wrażenie bardziej osadzonych na ziemi, bliższych naturze. Efekt pogłębiają poziome kompozycje zbudowane z materiałów elewacyjnych oraz przeszkleń.

Elewacje w stonowanej kolorystyce

Powoli można zauważyć odwrót od przez lata ulubionych kolorów naszych domów – żółtych, tynkowanych ścian i czerwonych dachów. Jeśli korzystamy z barw ciepłych, to ich temperatura jest raczej wynikiem naturalnych właściwości użytych materiałów – na przykład drewna czy klinkieru. Uzupełniane są one elementami w odcieniach chłodniejszych. Tendencja do używania kolorów chłodnych jest bardzo silna. Najmodniejsze są różne odcienie szarości – od bardzo jasnej po czerń, materiały w tej gamie kolorystycznej znajdują zastosowane od cokołu aż po dach. Szary to barwa charakterystyczna dla najmodniejszych tynków, elementów metalowych balustrad, cokołów, bloczków betonowych stosowanych na fragmentach elewacji, detalach lub całych ścianach czy pokryć dachowych.

Nowoczesne elewacje – ranga materiałów

W nowoczesnym budownictwie urodę drobnych detali charakterystycznych dla tradycyjnej architektury zastąpiło piękno materiałów elewacyjnych. Wzrok przykuwa ich barwa, faktura, wzór i kompozycja. Można zauważyć triumfalny powrót drewna i to zarówno gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Wyróżnia się nim fragmenty elewacji – strefę wejścia, detale wysunięte poza obrys bryły takie jak lukarny, wykusze czy ryzality, jest też doskonałym tworzywem modelującym proporcje domu. Świetnie wygląda w towarzystwie także bardzo modnych i chętnie wykorzystywanych na elewacjach metali, takich jak stal czy aluminium. Ociepli stosowany na prostych formach domu szary tynk, równie dobrze współgra z dużymi przeszkleniami. Drewno łączy się też z nowoczesną cegłą elewacyjną – również z tą w nietypowych dla cegły kolorach, takich jak odcienie żółci czy granaty lub szarości. Niekiedy te proste formy domów w całości ubiera się w drewnianą oblicówkę, co służy podkreśleniu czystości jego formy.

Nowoczesne wykończenie ścian zewnętrznych

Typowe dla nowoczesnych rozwiązań elewacyjnych są takie kompozycje elewacyjne, w których zostały przekroczone granice wyznaczane dla funkcjonalnego użycia danych materiałów. Ważnym zadaniem stawianym materiałom wykończeniowym jest budowanie proporcji między dachem a ścianami czy też między detalami architektonicznymi a główną bryłą domu. Nowoczesne materiały elewacyjne, a także świeże spojrzenie na te, które są używane od wieków, stworzyły wręcz nieograniczone możliwości. By poprawić proporcje domu – choćby go optycznie obniżyć, na elewacji układa się te same materiały, które służyły do pokrycia dachu. Z kolei, by nadać elewacji modny układ horyzontalny, wykorzystuje się drewnianą oblicówkę, płytki kamienne czy nowoczesne wydłużone cegły klinkierowe.

Zdjęcia: Baumit, Florpol, Fotolia.com, K. Jankowska, Monier Braas

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!