Artykuł: Elewacje boczne w nowoczesnym domu – nowa funkcjonalność

Elewacje boczne w nowoczesnym domu – nowa funkcjonalność

W projektach nowoczesnych elewacji domów jednorodzinnych dużą wagę przykłada się do bocznych ścian zewnętrznych. W przeciwieństwie do budynków utrzymanych w duchu tradycji, odgrywają często pierwszoplanową rolę estetyczną i funkcjonalną.

Wygląd nowoczesnej elewacji domu jednorodzinnego w przypadku ścian bocznych wiąże się przeważnie z funkcją pomieszczeń usytuowanych za nimi. Nierzadko kryją za sobą pomieszczenia o charakterze pomocniczym takie jak kotłownia, WC, czy strefę komunikacyjną. Często też na elewacji bocznej projektuje się wpisany w bryłę domu garaż. Jeśli zaś wyznaczają granice kuchni lub salonu, to i tak te wnętrza otwierają się głównie na wejście do domu oraz ogród. 

Inaczej dzieje się w przypadku budynków zaprojektowanych na planie prostokąta, w którym elewacja frontowa jest krótka. Jest to rozwiązanie typowe dla coraz większej ilości nowoczesnych domów zaprojektowanych z myślą o niewielkich wąskich działkach, których coraz więcej nie tylko w otoczeniu miejskim. Taka forma domu wymaga również specyficznego planu wnętrz. Główne pomieszczenia wymagające dobrego doświetlenia światłem naturalnym otwiera się wówczas także na elewację boczną, gdyż światło docierające przez na przykład krótką elewację ogrodową nie doświetla wnętrz wystarczająco.

Nowoczesna elewacja domu jednorodzinnego a styl architektoniczny 

O tym, jak będą wyglądały elewacje boczne domu decyduje jego styl. Jeśli nawiązuje on do architektury dworkowej lub tradycyjnych domów zaprojektowanych na planie regularnego prostokąta przekrytych dachem o skośnych połaciach, elewacje domu – także boczne – mają zazwyczaj symetryczny układ detali architektonicznych. Inaczej projektuje się domy wywodzące się z ducha modernizmu lub bliskich architekturze industrialnej. To nurty najsilniej oddziałujące na projektowanie nowoczesnych domów jednorodzinnych. Forma sześciobocznej kostki typowej dla modernizmu pozwala rozwinąć inwencję twórczą znacznie bardziej niż w przypadku domów o symetrycznych rozwiązaniach. Tu układ detali architektonicznych, przeszkleń oraz sposób wykończenia ścian – także bocznych – zależy przede wszystkim od funkcji kryjących się za nimi pomieszczeń i im jest podporządkowany. 

Podobne rozwiązania mają zastosowanie w domach dwukondygnacyjnych zaprojektowanych na planie wydłużonego prostokąta, przekrytych dachem dwuspadowym o stosunkowo małym kącie nachylenia połaci, które nawiązują m.in. do architektury przemysłowej.

Wymiary działki a forma elewacji bocznych 

Duży wpływ na to, jak będą zaprojektowana nowoczesna elewacja domu jednorodzinnego w przypadku ścian bocznych ma kształt działki. Jeśli będzie ona stosunkowo płytka i szeroka, elewacje boczne będą krótkie, co w znacznym stopniu ogranicza ich formę architektoniczną. Często sytuuje się tam wówczas tylko jedno przeszklenie na kondygnacji, a jeśli odległość elewacji bocznej od granic działki wynosi mniej niż 3 metry nie można zastosować okien. Pomocne są wówczas nowoczesne sposoby doświetlania przestrzeni ukrytej za elewacją boczną – wykorzystuje się wtedy luksfery, świetliki lub specjalne okna umieszczone w dachu płaskim. Więcej możliwości stwarza dom dwukondygnacyjny. Można w nim bowiem ścianę drugiej kondygnacji nieco cofnąć tworząc nad parterem taras i doświetlając wychodzące nań pomieszczenia pełnowartościowymi przeszkleniami.  Gdy działka jest wąska i długa, a odległość od jej granic wystarczająco duża, elewacje boczne przejmują często funkcje elewacji wejściowej i ogrodowej. Wówczas ze względu na dużą płaszczyznę ścian można ukształtować ją w sposób odbiegający od schematów. Często jej horyzontalny układ podkreśla się oknami pasmowymi oraz materiałami elewacyjnymi.

zdjęcia: AdobeStock, Haas

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!