Artykuł: Elewacja w ciemnych kolorach bez żadnych ograniczeń.

Elewacja w ciemnych kolorach bez żadnych ograniczeń.

Coraz więcej architektów decyduje się na odważne łączenie kolorów. Modne obecnie są elewacje łączące kolor biały z ciemnoszarym czy wręcz czarnym. Jeszcze niedawno stosowanie ciemnych i intensywnych kolorów na dużych powierzchniach ścian zewnętrznych budynku wiązało się z ryzykiem uszkodzenia elewacji. Ciemne kolory nagrzewają się bowiem znacznie szybciej i do wyższych temperatur niż kolory jasne i pastelowe. Nagrzanie elewacji promieniami słonecznymi może prowadzić do mikrospękań powierzchni z powodu rozszerzalności cieplnej materiałów. W praktyce, na dużych powierzchniach ocieplenia, ciemne kolory akumulujące energię słoneczną mogą powodować odkształcenia i pęknięcia. Niebezpieczna dla tynku jest również nagła zmiana temperatury nagrzanej elewacji podczas zamoczenia deszczem.

Technologia cool pigmentów

Obecnie na rynku, bardzo modne są elewacje z wykorzystaniem ciemnych kolorów. Nagrzewają się one jednak znacznie szybciej i do znacznie wyższych temperatur niż kolory jasne i pastelowe. Akumulowana energia słoneczna może z kolei powodować odkształcenia i pęknięcia w warstwie ocieplenia. By uniknąć tych problemów, Baumit proponuje zastosowanie Cool Pigmentów, które dodane do tynków i farb elewacyjnych odbijają część energii słonecznej odpowiedzialnej za nagrzewanie i redukują przez to temperaturę na powierzchni elewacji. Dzięki temu ciemne i intensywne kolory tynków i farb Baumit z dodatkiem Cool Pigmentów pozostają bezpieczne, chroniąc tym samym całe ocieplenie przed uszkodzeniem.

Dla wszystkich tynków i farb, przeznaczonych do dekoracji elewacji, określono wartość współczynnika TSR (Total Solar Reflectance), który w odróżnieniu od współczynnika odbicia światła widzialnego HSR mierzy całe spektrum źródła światła. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że za nagrzewanie ścian zewnętrznych odpowiedzialne jest nie tylko to co dostrzega ludzkie oko, podczerwień również. Pomiar parametru TSR pozwala dokładnie określić, które barwy tynków i farb elewacyjnych wymagają dodania specjalnego Cool Pigmentu oraz w jakiej ilości należy go aplikować, by powierzchnia o ciemnych barwach nie nagrzewała się do wartości zagrażającej trwałości całego układu izolacji. W całkowitej palecie barw Baumit Life zamówienia tynku lub farby z dodatkiem specjalnych Cool Pigmentów wymaga 58 kolorów, natomiast 40, o współczynniku TSR pomiędzy 21-24 - wymaga niezależnie wykonania pogrubionej warstwy Cool Pigmenty odbijają dużą część energii słonecznej odpowiedzialnej za nagrzewanie i tym samym redukują zbrojącej systemu ociepleń o grubości min. 5 mm z użyciem zapraw klejowo-szpachlowych StarContact White lub ProContact. Dzięki temu architekci oraz inwestorzy mogą dowolnie stosować nawet najciemniejsze barwy farb i tynków w systemach ociepleń - bez ograniczeń wielkości powierzchni.

Kiedy można zastosować ciemne kolory na ociepleniu?

Aby móc zastosować ciemne kolory bez ograniczeń powierzchni na ocieplanej elewacji budynku, należy wziąć pod uwagę poniższe wytyczne:

58 kolorów z wzornika Baumit Life wymaga zamówienia tynku lub farby z dodatkiem specjalnych Cool Pigmentów.

40 kolorów ze wzornika Baumit Life o współczynniku TSR pomiędzy 21-24 wymaga wykonania: 

- pogrubionej warstwy zbrojącej systemu ociepleń Baumit Star lub Pro, o grubości min. 5 mm, wykonanej z użyciem zapraw klejowo-szpachlowych StarContact White lub ProContact 

- lub warstwy zbrojącej systemu ociepleń Baumit Star lub Pro, o grubości min. 3-4 mm, wykonanej przy użyciu dyspersyjnej masy szpachlowej SilverFlex.

Wszystkie pozostałe kolory ze wzornika Baumit Life mogą być stosowane na ocieplanej elewacji budynków bez ograniczeń, nawet jeśli ich współczynnik HBW jest niski. Pozwala na to ich poziom akumulacji energii cieplnej, co wyrażone jest współczynnikiem TSR, który każdorazowo został zmierzony. Dzięki temu tynki i farby elewacyjne Baumit dostępne w bogatej palecie Life stwarzają nieograniczone możliwości łączenia koloru ze strukturą, dając wolność kreacji i wysoki komfort użytkowania.

Czytaj także