Artykuł: Elewacja szachulcowa – modny mur pruski

Elewacja szachulcowa – modny mur pruski

Domy budowane w technologii szachulcowej mają długą tradycję – budowano je na naszych ziemiach od wieków. Potocznie jest określana jako mur pruski. Elewacja tego rodzaju jest dzisiaj bardzo modna.

Swoją popularność mur pruski zawdzięcza oryginalnemu wyglądowi. Elewacja szachulcowa jest bardzo wyrazista i przypomina swoim wyglądem utworzoną z drewnianych elementów kompozycję najczęściej w formie kratki – niekiedy nieregularnej. Bywa wzbogacona o elementy trójkątne czy też łukowe.

Mur pruski – elewacja i konstrukcja

Technologia słupowo-ryglowa, czyli szachulcowa jest najbardziej zbliżona do szkieletowej i w znacznym stopniu generuje wygląd ścian elewacyjnych. Jej wszystkie elementy konstrukcyjne wykonane są z drewna heblowanego, które powinno być odpowiednio zaimpregnowane. Barwa impregnatu jest istotna, ponieważ nadaje kolor widocznym drewnianym elementom elewacyjnym. Przestrzeń międzykonstrukcyjną wypełnia się najczęściej cegłami lub gliną i trzciną. Jednak dzisiaj, by uzyskać taki efekt architektoniczny, nie trzeba decydować się na budowę domu w konstrukcji szkieletowej. Mur pruski będzie zdobił elewację naszego domu murowanego, jeśli przed wykończeniem ścian zewnętrznych zdecydujemy się na wykonanie na nich drewnianego rusztu. Pola utworzone przez drewniane rygle ociepla się wełną mineralną lub styropianem. Przestrzeń między elementami drewnianymi można otynkować – najczęściej na biało lub też wykończyć np. płytkami klinkierowymi. Doskonale sprawdzają się te tworzące kontrast z kolorem jaki nadano drewnu.

Mur pruski – elewacja z tradycją na dziś

Architektura szachulcowa jest charakterystyczna dla terenów byłego zaboru pruskiego, dlatego nowoczesne domy wykorzystujące tę estetykę spotyka się głównie na Mazurach czy Pomorzu. To zazwyczaj budynki czerpiące wzorce z przeszłości, które doskonale wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Najczęściej są to domy zaprojektowane na bazie wydłużonego prostokąta i przekryte dwuspadowym dachem – tzw. stodółki. Ściana elewacyjna podzielona na „poletka” wzbogaca prostą architekturę i jest wówczas jedynym elementem dekoracyjnym budynku. W domach przekrytych dwuspadowym dachem równie często „kratką” wzbogaca się jedynie szczyty lub elementy wysunięte, takie jak wykusz czy ryzalit.

Mur pruski – elewacja z natury

Widoczne na ścianach drewniane elementy konstrukcji szachulcowej zobowiązują – ich naturalne pochodzenie pociąga za sobą użycie innych materiałów elewacyjnych. Drewniane rygle najlepiej wyglądają na ścianach w połączeniu z klinkierem lub elementami kamiennymi, choćby z piaskowca czy wapieni. Poza tynkiem przestrzeń między nimi można też wypełnić drewnianą oblicówką. Na pokrycie dachu warto wykorzystać dachówkę ceramiczną lub betonową. Domy, którym chcemy nadać bardziej tradycyjny charakter warto pokryć strzechą lub gontem. Będą doskonale wyglądały w zielonym otoczeniu.

zdjęcia: K. Jankowska


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!