Artykuł: Elementy architektoniczne i detale podwyższające koszty budowy domu

Elementy architektoniczne i detale podwyższające koszty budowy domu

Budowa domu to spełnienie marzeń każdego inwestora – często dotyczy to wizji architektonicznej budynku, którą chce zrealizować. Trzeba jednak mieć świadomość, że wiele elementów architektonicznych podnosi koszt budowy, jest też wiele detali, które mogą znacznie obciążyć nasz budżet.

Budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami – ponosimy wówczas zazwyczaj największe wydatki w życiu. Ze względów ekonomicznych zdecydowanie najtańsze będzie wybudowanie domu o zwartej bryle z poddaszem użytkowym przekrytym dachem dwuspadowym. Jednak nowy dom oznacza jednocześnie zaspokojenie potrzeby zamieszkania w budynku, który spełniał będzie nasze oczekiwania estetyczne i funkcjonale.

Wielkość domu – czy zawsze wpływa na koszty?

Najtańszy budynek jednorodzinny będzie miał prostą bryłę, a jego projekt znajdziemy pośród oferty domów gotowych. Oczywistym jest, że im mniejszy dom, tym koszty jego wznoszenia są bardziej przystępne. Jednak nawet nieduża powierzchnia mieszkalna skryta w bryle rozbudowanej i urozmaiconej przez detale architektoniczne, podnoszące jego walory estetyczne, może czynić go tak drogim w trakcie budowy, jak prosty budynek o dużej powierzchni.

Forma architektoniczna podwyższająca koszty budowy

Jeśli marzy nam się bardzie wyrafinowany, wykonany na indywidualne zamówienie kształt, inny niż sześciokątna bryła przykryta dwuspadowym dachem o pełnych połaciach, wówczas cena inwestycji będzie rosła. Wielu inwestorów marzy o domach z licznymi balkonami, dużymi tarasami umieszczonymi na różnych wysokościach. Lubimy również wykusze, ryzality, facjaty oraz lukarny i wole oczka, które dodają uroku budynkom mieszkalnym. Wybierając projekt, w którym zostały zaplanowane, niekiedy nie jesteśmy świadomi, że wpłyną one w znacznym stopniu na podwyższenie kosztów budowy. Pamiętajmy również, że zdecydowanie droższy w budowie będzie dom podpiwniczony – piwnicę należy bowiem traktować jako dodatkową kondygnację. Na taki budynek jednorodzinny warto zdecydować się jedynie, gdy budujemy na niewielkiej działce.

Rozłożysta bryła

Ekonomiczną wersją jest dom z poddaszem użytkowym o zwartej bryle. Zarówno parterowy budynek o dwóch lub trzech skrzydłach, zwielokrotni koszty budowy, począwszy od fundamentów, a na zadaszeniu skończywszy. Także bogactwo kosztownych detali architektonicznych, takich jak wykusze, podcień, ścianka attykowa, ganek kolumnowy oraz balkony i tarasy sprawią, że rachunek będzie wzrastał. Nie tylko chodzi o koszt materiałów budowlanych, ale również koniecznego ocieplenia i wykończenia połączeń detali architektonicznych ze ścianą elewacyjną.

Kształt dachu

Do elementów wpływających na koszty budowy domu należy dach. Im jest on bardziej rozbudowany, tym droższe będzie jego wykonanie. Najtańszy w budowie będzie dach dwuspadowy oraz pulpitowy. Większe nakłady finansowe poniesiemy wykonując dach czteropołaciowy, gdyż konieczne będzie wykonanie kalenic grzbietowych. Jednak najdroższy w budowie jest dach wielopołaciowy przekrywający dom o rozbudowanym kształcie. Cenę podnosi konstrukcja, ocieplenie oraz pokrycie. Do wartości materiału potrzebnego na połacie musimy dodać obróbki blacharskie oraz elementy konieczne do wykończenia połączeń w miejscach, gdzie elementy dachu schodzą się ze sobą. Do dodatkowych wydatków można zaliczyć też lukarny i wole oczka, których konstrukcja jest ingerencją w strukturę dachu. Każdy z tych elementów wymaga też specjalnych obróbek. Dach płaski, czyli stropodach, może być od niego droższy.

Okna – kiedy podrażają budowę

Modne duże okna, pokrywające całe ściany lub pasma od sufitu do podłogi, to znaczny element w kosztorysie. Aby miały współczynnik przenikania ciepła porównywalny z ciepłym murem, musimy być przygotowani na duży wydatek. Ich montaż należy powierzyć profesjonaliście, aby efekt był zadowalający. Także niestandardowe okna, takie jak bulaje, portfenetry, świetliki będą kosztownym elementem architektonicznym. Od prostych, standardowych okien pionowych, droższe są też połaciowe. Choć bardzo wdzięcznym elementem są przeszklenia w wykuszu, pozwalające na wpadanie światła słonecznego pod różnymi kątami w ciągu dnia i podziwianie okolicy w szerszej perspektywie, jednak także podnoszą cenę budowy domu.

Wykusz i ryzalit

Wielu inwestorów decyduje się na wykonanie wykuszu bądź ryzalitu. To elementy wysunięte poza lico ściany. Wykusz jest detalem nadwieszonym najczęściej na poziomie parteru lub drugiej kondygnacji, natomiast ryzalit jest projektowany na poziomie parteru, a jego wysokość może zamykać się na poziomie jednej lub kilku kondygnacji. Tworzą z budynkiem spójną całość, a jednocześnie urozmaicają i rozbijają jego zwartą formę. Zadaniem wykuszy i ryzalitów jest także nadanie domowi stylu i indywidualnego charakteru. Decydując się na te detale zwiększamy jednak ryzyko powstawania mostków termicznych, które są źródłem utraty ciepła, a także mogą powodować zawilgocenie ścian. Wykonując te elementy należy więc zadbać o staranne wykonanie właściwej izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej. Ryzalit oraz wykusz zwiększają również liczbę okien – by efektownie doświetlały wnętrze, najczęściej sytuuje się je na wszystkich ścianach tych detali.

Tarasy i balkony

Rolą tych stref pośrednich jest połączenie domu z otoczeniem. Bez wątpienia nie należy rezygnować z tych rozwiązań, jednak ponieważ ich budowa także wpływa na podniesienie kosztów budowy domu, warto rozważyć ich liczbę. Jest to zasadne zwłaszcza na dużych działkach, gdzie można zdecydować się na tańsze w budowie tarasy na poziomie parteru. Rozważając budowę balkonów, trzeba liczyć się z kosztami odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, ale też jego izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej oraz wykończeniu podłogi i kosztach balustrad.

Elementy dekoracyjne na elewacji

Ściany zewnętrzne w najtańszy sposób można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym. Jednak gdy zażyczymy sobie inne elementy takie jak efektowne okładziny z płytek klinkierowych, bonie, oblicówkę drewnianą czy kamień , nawet jeśli mają wystąpić tylko na części elewacji, sprawią, że wzrosną nam koszty budowy domu.

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czytaj także