Artykuł: Dzwonki do domu

Dzwonki do domu

W każdym mieszkaniu czy domu niezbędnym detalem jest dzwonek do drzwi. Producenci włączników dzwonkowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów prześcigają się w wyposażaniu ich w nowe funkcje. Obecnie oferowane są w ciekawych kolorach lub wykonywane z interesujących materiałów, np. szkła czy aluminium. Jaki więc kupić dzwonek do drzwi?

Włączniki dzwonkowe mają pojedynczy przycisk, montuje się je najczęściej przed drzwiami wejściowymi do domu lub mieszkania. Uruchamiają one dzwonek, sygnalizujący, że ktoś za drzwiami czeka na ich otwarcie. Po puszczeniu przycisku sprężyna włącznika samoczynnie odbija przycisk, powodując rozłączenie. Nowoczesne włączniki typu „dzwonek” wyposażane są w specjalne mechanizmy, dzięki czemu kliknięcie jest bezgłośne i „miękkie”.

Dzwonki do drzwi: bezprzewodowe czy przewodowe?

Na rynku dostępne są dzwonki do drzwi bezprzewodowe i przewodowe. Dzwonki przewodowe najczęściej instalowane są w niewielkiej odległości od drzwi wejściowych, wymagają dodatkowego okablowania – dlatego o ich montażu trzeba pamiętać podczas budowy domu. Dzwonki przewodowe mogą być przystosowane do napięcia instalacji 6, 12 V (dzwonki zewnętrzne), a także 230 V (dzwonki wewnątrz budynków). Mają wielu zwolenników, ponieważ ich cena jest niska oraz nie trzeba martwić się o rozładowane baterie.

Coraz większą popularność zdobywają dzwonki bezprzewodowe. Jak nazwa sugeruje, do ich montażu nie potrzeba dodatkowych kabli – dzwonek i przycisk zasilane są baterią lub akumulatorem. Z tego powodu mamy większe możliwości instalacyjne. Dzwonki bezprzewodowe są bardzo wygodne w montażu, ponieważ wystarczy powiesić je na haku lub przytwierdzić taśmą klejącą. Sprawdzą się w dużych domach, czasami także pełnią funkcję wewnętrznych urządzeń przywoławczych. To dobre rozwiązanie, gdy w domu mieszka osoba wymagająca stałej opieki. Tego rodzaju dzwonki do drzwi są droższe, cena uzależniona jest od zasięgu, jakości dźwięku i oczywiście funkcji dodatkowych. 

Dźwięki dzwonków do drzwi

Zanim kupimy dzwonek do drzwi, posłuchajmy jaki jest jego dźwięk lub jaką odgrywa melodię. Na rynku dostępne są dzwonki jedno- lub wielomelodyjkowe – o tym, która melodia będzie używana decydujemy sami. Możemy także wybrać dzwonek – zarówno bezprzewodowy, jak i przewodowy – który pozwoli na wgranie własnej, ulubionej melodii lub odgłosów. Zwróćmy także uwagę, czy możliwa jest płynna regulacja siły głosu.

Na rynku dostępne są także dzwonki do drzwi typu gong, czyli klasyczne dzwonki ding-dong. W przypadku tej konstrukcji dźwięk wydawany jest przez gong, a nie głośnik podpięty do układu scalonego.

Funkcje dodatkowe dzwonków do drzwi

Zaawansowane technologicznie dzwonki do drzwi wyposażone są w pilot. Gdy ktoś dzwoni do naszych drzwi, wibruje on, jednocześnie pozwoli na otwarcie drzwi w sposób bezprzewodowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy w domu przebywają osoby z problemami ze słuchem. Jest także przydatne dla rodziców małych dzieci oraz wszędzie tam, gdzie poziom hałasu jest wysoki. Niektóre dzwonki wyposażone są także w sygnalizację wizualną, która pełni podobną rolę – pomocne są w przypadku osób niesłyszących. Możemy także zdecydować się na kupno dzwonka do drzwi połączonego z kamerą. To nieco uboższa, ale bardzo przydatna, wersja bramofonu, gdyż takie urządzenia nie zapewnia żadnej możliwości komunikacji.

Jaki dzwonek do drzwi kupić?

Kupując dzwonek przewodowy nie powinniśmy mieć większego problemu. Jednak przed zakupem dzwonka bezprzewodowego zwróćmy uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • zasięg w terenie otwartym – minimalny to 50-60 metrów, jest to odległość w zupełności wystarczająca,
  • możliwość transmisji radiowej,
  • rodzaj zasilania,
  • sygnał dzwonka i możliwość jego zmiany oraz regulację głośności dźwięku – poziom dźwięku powinien być regulowany, aby w razie potrzeby móc zmniejszyć natężenie dźwięku,
  • wielkość dzwonka – im będzie on mniejszy, tym bardziej dyskretny,
  • rodzaj przycisku – powinien być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i zmiany temperatury; standardowo dzwonki działają w temperaturach -20-35oC,
  • gwarancję – minimalny okres to 24 miesiące.

Zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!