Artykuł: Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne nie tylko zapewniają komfortowe wejście do domu, ale także chronią go przed warunkami atmosferycznymi, hałasem, niepożądanymi gośćmi, a także stratami ciepła na zewnątrz. Powinny być dopasowane do charakteru elewacji domu i jego wnętrza, tak aby stanowiły z nim spójną całość. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju drzwi zewnętrzne – mogą się one składać z jednego, półtora lub dwóch skrzydeł, z których jedno jest otwierane tylko, gdy istnieje taka potrzeba. Mogą też mieć boczne lub górne naświetla zapewniające dopływ światła dziennego do holu czy przedsionka – takie rozwiązanie pozwala oszczędzić na energii, gdyż w ciągu dnia nie będzie potrzeby korzystania ze sztucznego światła. Drzwi zewnętrzne różnią się też materiałem, z którego są wykonane.

Drzwi drewniane

Są ciepłe i masywne. Ramę skrzydła i ościeżnicę takich drzwi wykonuje się najczęściej z drewna klejonego, a wewnątrz umieszcza się przekład- kę z materiału termoizolacyjnego. Część zewnętrzna wypełnienia drzwi zwykle jest z płyt wiórowych lub sklejki i pokryta fornirem. Wewnątrz natomiast jest materiał izolacji termicznej. Takie rozwiązanie sprawia, że drzwi są nie tylko niezbyt ciężkie, ale i dobrze ocieplone. Naprawdę ciepłe drzwi drewniane mogą mieć współczynnik przenikania ciepła U wynoszący około 0,8 W/(m2∙K).

Drzwi stalowe

Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też zimniejsze niż drewniane. Składają się ze stalowych płyt, między którymi znajduje się wy- pełnienie z materiału termoizolacyjnego. Aby drzwi stalowe stanowiły lepszą barierę dla uciekającego z domu ciepła, warto wybrać te obłożone płytami drewnopochodnymi i z wypełnieniem z pianki poliuretanowej.

Drzwi aluminiowe

Składają się z ramy i ościeżnicy o budowie wielokomorowej. Dla poprawy izolacyjności cieplnej wypełnia się je materiałem termoizolacyjnym. Na ramie lub wewnątrz niej umieszcza się panele również wypełnione odpowiednią izolacją termiczną (najlepiej z pianki poliuretanowej). Dobrze ocieplone drzwi aluminiowe mogą mieć współczynnik U wynoszący nawet 0,8 W/(m2∙K).

Ciepłe przeszklenia

Zarówno tafle szybowe wypełniające profile drzwiowe, jak i naświetla powinny być wykonane z ciepłych pakietów szybowych, których współczynnik przenikania ciepła jest zbliżony do szyb okiennych. Ciepłe zestawy szybowe mogą składać się z trzech, a nawet czterech tafli szklanych oddzielonych ciepłą ramką dystansową z przestrzenią międzyszybową wypełnioną ciężkim gazem. 

Czytaj także