Artykuł: Ciepłe drzwi zewnętrzne

Ciepłe drzwi zewnętrzne

Drzwi wejściowe nie tylko powinny być ładne, przede wszystkim powinny być ciepłe, aby nie stały się miejscem ucieczki tak cennego ciepła. Oprócz konstrukcji i materiałów z jakich zostały wykonane bardzo ważny jest również ich prawidłowy montaż.

Drzwi zewnętrzne, podobnie jak okna, są częścią przegrody zewnętrznej, nie powinny więc powodować niepotrzebnych strat energii. Ponadto przepisy dotyczące termoizolacyjności budynku, w tym drzwi, zaostrzają się. Obecnie współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych UD może maksymalnie wynosić 1,5 W/(m2·K), ale już od 2021 r. nie może przekroczyć 1,3 W/(m2·K) – w domach energooszczędnych wartość ta już teraz jest uznawana za maksymalną. Nie martwy się jednak, renomowani producenci dbają nie tylko o nowoczesny design swoich wyrobów, ale również o ich izolacyjność cieplną. Najcieplejsze modele mają UD na poziomie 0,47 W/(m2·K).

Ciepłe drzwi zewnętrzne – co wpływa na współczynnik przenikania ciepła

Korzystny współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych UD zależy w dużej mierze od wypełnienia skrzydła. Ciepłe drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z drewna klejonego warstwowo, gdzie wypełnienie stanowią płyty lub płyciny z drewna lub z materiałów drewnopochodnych – pomiędzy nimi musi znajdować się termoizolacja. Są dość grube (nawet 10 cm), masywne i dość ciężkie. Warto wiedzieć, że drzwi sosnowe są cieplejsze od dębowych. Aby drzwi aluminiowe były ciepłe, płyta musi zostać wypełniona pianką poliuretanową (najczęściej stosowana), styropianem lub wełną mineralną. W tych najgrubszych funkcję przegrody termicznej spełnia profil ramy skrzydła wykonany z kompozytu karbonu i włókna szklanego. W drzwiach zewnętrznych z PVC izolacją jest pianka poliuretanowa (termoizolacyjne wkładki są umieszczane także w profilach). Na termoizolacyjność drzwi mają wpływ również ościeżnice. Dobrym rozwiązaniem, polecanym do budownictwa pasywnego, są ościeżnice aluminiowe z przegrodą termiczną wypełnioną pianką poliuretanową, która oddziela ich część wewnętrzną od zewnętrznej. W standardowym budynku możemy zdecydować się również na ościeżnice stalowe czy PVC, oczywiście wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Jeśli decydujemy się na drzwi zewnętrzne z przeszkleniami, koniecznie wybierzmy takie ze szkłem termoizolacyjnym (i szybą bezpieczną z zewnątrz i wewnątrz). W najcieplejszych modelach stosuje się pakiety trzy- lub czteroszybowe. O termoizolacyjności drzwi decydują także uszczelki (wykonane zazwyczaj z tworzywa EPDM lub silikonu). Dobrze, aby były umieszczone w kilku płaszczyznach – te najlepsze mają potrójną płaszczyznę uszczelnienia, w tym jedną uszczelkę obwiedniową.

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Prawidłowo przeprowadzony montaż drzwi zewnętrznych pozwala na uniknięcie strat ciepła w domu, a także zabezpiecza dom przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Newralgiczne miejsca to połączenie ościeżnicy z murem. Właśnie tam powstają zazwyczaj mostki termiczne, które negatywnie wpływają na właściwości cieplne budynku. Możemy uniknąć mostków cieplnych, jeśli zdecydujemy się na tzw. ciepły montaż drzwi zewnętrznych. Polega on na uszczelnieniu miejsc, w których osadzone są drzwi materiałami termoizolacyjnymi oraz foliami i taśmami, chroniącymi przed wilgocią. Od zewnątrz konieczne jest zastosowanie taśmy paroprzepuszczalnej, aby umożliwić odpowiednie odprowadzenie wody i zabezpieczyć przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. 

zdjęcia: Dako, Fotolia.com, Hörmann, Porta, Vox

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!