Artykuł: Jakie ciepłe drzwi zewnętrzne?

Jakie ciepłe drzwi zewnętrzne?

Zakup drzwi zewnętrznych musi być przemyślany. Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu zapobiegną ucieczce ciepła z budynku, ochronią przed deszczem i zimnem, a tym samym zagwarantują niższe rachunki za ogrzewanie.

Drzwi zewnętrzne to element konstrukcji budynku bardzo ważny z punktu widzenia strat cieplnych. Mają zasadniczy wpływ na właściwości termiczne całego budynku, ponieważ w miejscu ich montażu mogą powstawać przeciągi i mostki termiczne. Dlatego nie można zaniedbać wyboru drzwi zewnętrznych i ich montażu. W przeciwnym przypadku w niedługim czasie możemy spodziewać się w domu pleśni, nieprzyjemnego zapachu, a także wysokich rachunków za ogrzewanie. Straty ciepła, które powstają podczas wchodzenia i wychodzenia z domu można także ograniczyć inwestując w wiatrołap. Jakie ciepłe drzwi zewnętrzne warto wybrać do swojego domu?

Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu: współczynnik przenikania ciepła

Prawidłowo dobrane drzwi zewnętrzne mogą zmniejszyć straty ciepła w tym miejscu o ok. 35%, co skutkuje spadkiem zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku o 2%. Niby 2% to niewiele, jednak w przypadku domu energooszczędnego, nawet taka ilość jest istotna. Jakie ciepłe drzwi zewnętrzne spełnią ten warunek? Podstawową informacją, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie ciepłych drzwi wejściowych do domu, jest wartość współczynnika przenikania ciepła U. Określa on ilość ciepła przewodzonego w jednostce czasu przez 1 m2 powierzchni drzwi. Im współczynnik przenikania jest niższy, tym drzwi są cieplejsze. Przenikalność cieplna standardowych drzwi zewnętrznych powinna wynosić minimum 2,6 W/(m2·K), jednak najlepiej wybrać te o współczynniku mniejszym niż 2,0 W/(m2·K) – wiele firm oferuje drzwi o U w granicach 1-1,5 W/(m2·K). Producentom drzwi nieobca jest również idea domów pasywnych, które wymagają budowy bardzo ciepłych przegród. Najlepiej zaizolowane drzwi mają współczynnik U = 0,7-0,8 W/(m2·K).

Uwaga! Zwróćmy uwagę, czy producent podaje współczynnik dla całych drzwi zewnętrznych (połączenie skrzydła z ościeżnicą), czy też dla samej płyciny (jest on korzystniejszy). Na poziom termoizolacyjności ciepłych drzwi wejściowych do domu ma wpływ kilka czynników.

Jakie ciepłe drzwi zewnętrzne z dobrego materiału?

Dobrą izolację zapewniają drewniane ciepłe drzwi wejściowe do domu, dla których współczynnik U wynosi 1,2-1,3 W(m2·K). Wykonuje się je z drewna klejonego warstwowo, a wypełnieniem stanowią płyty lub płyciny z drewna lub materiałów drewnopochodnych, pomiędzy którymi umieszczane jest termoizolacja. Ciepłe drzwi drewniane są masywne i dość ciężkie, ich grubość wynosi nawet 10 cm. Warto wiedzieć, że modele sosnowe są znacznie cieplejsze od dębowych. Drzwi plastikowe lub aluminiowe, aby były ciepłe, muszą zawierać termoizolację z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej. Wkładka termoizolacyjna (najczęściej z pianki poliuretanowej) znajduje się w jednej z komór (bardzo często centralnej) profilu ramy. Zasadnicza warstwa ocieplenia umieszczana jest pomiędzy płytami wypełnienia z PVC lub aluminium.

Jakie ciepłe drzwi zewnętrzne: konstrukcja i montaż

Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu muszą mieć mocną i sztywną konstrukcję, ponieważ wiele razy są otwierane i zamykane. Im grubsze jest skrzydło lub jego rama, tym więcej jest miejsca na ocieplenie. Ważna jest również warstwa izolacyjna – jej ilość oraz jakość. Warto sprawdzić, jaki zastosowano materiał izolacyjny, ponieważ różnica w parametrach cieplnych między nimi może być duża. Zdarza się, że cieńsza warstwa materiału izolacyjnego jest lepszym izolatorem. O izolacyjności cieplnej drzwi decyduje także montaż. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zabezpieczenie miejsc newralgicznych, czyli połączenia ościeżnicy z murem. Profesjonaliści zalecają w tym przypadku tzw. ciepły montaż. W przypadku drzwi wejściowych, szczególnie drewnianych, niezwykle ważny jest ich wczesny montaż – po zakończeniu prac mokrych, czyli po otynkowaniu, wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu muszą być osadzone w izolowanej termicznie ościeżnicy. Nieważne z jakiego materiału została wykonana (stal, plastik, aluminium) powinna być wypełniona materiałem izolacyjnym. Natomiast drewniana ościeżnica musi mieć przekładki z materiału izolacyjnego. Elementem konstrukcji drzwi, który wpływa na ich ostateczną termoizolacyjność są uszczelki. System elastycznych i trwałych uszczelek wokół skrzydła i ościeżnicy oraz na styku z progiem, zapewni, że zimą od drzwi nie będzie wiać. Uszczelki mogą być podwójne – wzajemnie się w sobie zagłębiające. Styk z progiem oraz narożniki powinny być szczególnie chronione. Próg musi mieć przekładkę termiczną, być uszczelniony uszczelkami oraz taśmą rozprężną.

Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu z przeszkleniami

Jeśli chcemy doświetlić strefę wejścia światłem naturalnym, decydujemy się na drzwi zewnętrzne z przeszkleniami. Szukając modeli termoizolacyjnych wybierajmy takie, w których powierzchnia szkła nie będzie zbyt duża, ponieważ przeszklenia zawsze wpływają negatywnie na parametry termiczne drzwi. Najlepiej gdy w drzwiach zastosowane są zestawy dwu- czy trzyszybowe na bazie szkła antywłamaniowego P4. W typowych, produkowanych seryjnie przeszkleniach pakiety wypełniane są argonem, który ma lepsze właściwości izolacyjne od powietrza. Drzwi z takim pakietem szybowym (U = 0,7 W/(m2·K) mogą mieć niski współczynnik przenikania ciepła i można je uznać za ciepłe drzwi zewnętrzne do domu.

Ciepłe drzwi zewnętrzne: sposób otwierania

Drzwi zewnętrzne powinny dobrze chronić przed chłodem, dlatego musimy przemyśleć sposób ich otwierania. Jeśli drzwi mają być zamontowane na ścianie, na którą bardzo często wieje wiatr, to wybierzmy drzwi otwierane na zewnątrz – siła podmuchów dodatkowo zwiększy ich dociśnięcie do ościeżnicy. Drzwi otwierane do wewnątrz to dobre rozwiązanie do wejść zadaszonych – na posadzce w domu nie powstają kałuże wody.

Zdjęcia: Dako, Fotolia.com, Hörmann, Porta, Vox

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także