Artykuł: Drzwi zewnętrzne na rzecz pozytywnego bilansu energetycznego

Drzwi zewnętrzne na rzecz pozytywnego bilansu energetycznego

Drzwi zewnętrzneto element konstrukcji budynku bardzo ważny z punktu widzenia strat cielnych. Mają zasadniczy wpływ na właściwości termiczne całego budynku, ponieważ w miejscu ich montażu mogą powstawać przeciągi i mostki termiczne. Dlatego nie można zaniedbać wyboru drzwi zewnętrznych i ich montażu. W przeciwnym przypadku w niedługim czasie możemy spodziewać się w domu pleśni, nieprzyjemnego zapachu, a także wysokich rachunków za ogrzewanie. Straty ciepła, które powstają podczas wchodzenia i wychodzenia z domu można także ograniczyć inwestując w wiatrołap.

Ciepłe drzwi zewnętrzne: współczynnik przenikania ciepła

Prawidłowo dobrane drzwi zewnętrzne mogą zmniejszyć straty ciepła w tym miejscu o ok. 35%, co skutkuje spadkiem zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku o 2%. Niby 2% to niewiele, jednak w przypadku domu energooszczędnego, nawet taka ilość jest istotna.  Podstawową informacją, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie ciepłych drzwi zewnętrznych, jest wartość współczynnika przenikania ciepła U. Określa on ilość ciepła przewodzonego w jednostce czasu przez 1 m2 powierzchni drzwi. Im współczynnik przenikania jest niższy, tym drzwi są cieplejsze. Przenikalność cieplna standardowych drzwi zewnętrznych powinna wynosić minimum 2,6 W/(m2·K), jednak najlepiej wybrać te o współczynniku mniejszym niż 2,0 W/(m2·K) – wiele firm oferuje drzwi o U w granicach 1-1,5 W/(m2·K). Producentom drzwi nieobca jest również idea domów pasywnych, które wymagają budowy bardzo ciepłych przegród. Najlepiej zaizolowane drzwi mają współczynnik U = 0,7-0,8 W/(m2·K).

Uwaga! Zwróćmy uwagę, czy producent podaje współczynnik dla całych drzwi (połączenie skrzydła z ościeżnicą), czy też dla samej płyciny (jest on korzystniejszy). Na poziom termoizolacyjności drzwi zewnętrznych ma wpływ kilka czynników.

Ciepłe drzwi zewnętrzne: materiał 

Dobrą izolację zapewniają drzwi drewniane, dla których współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,2-1,3 W(m2·K). Wykonuje się je z drewna klejonego warstwowo, a wypełnieniem stanowią płyty lub płyciny z drewna lub materiałów drewnopochodnych, pomiędzy którymi umieszczane jest termoizolacja. Ciepłe drzwi drewniane są masywne i dość ciężkie, ich grubość wynosi nawet 10 cm. Warto wiedzieć, że drzwi sosnowe są znacznie cieplejsze od dębowych. Drzwi plastikowe lub aluminiowe, aby były ciepłe, muszą zawierać termoizolację z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej. Wkładka termoizolacyjna (najczęściej z pianki poliuretanowej) znajduje się w jednej z komór (bardzo często centralnej) profilu ramy. Zasadnicza warstwa ocieplenia umieszczana jest pomiędzy płytami wypełnienia z PVC lub aluminium.

Ciepłe drzwi zewnętrzne: konstrukcja i montaż

Drzwi wejściowe muszą mieć mocną i sztywną konstrukcję, ponieważ wiele razy są otwierane i zamykane. Im grubsze jest skrzydło lub jego rama, tym więcej jest miejsca na ocieplenie. Ważna jest również warstwa izolacyjna – jej ilość oraz jakość. Warto sprawdzić, jaki zastosowano materiał izolacyjny, ponieważ różnica w parametrach cieplnych między nimi może być duża. Zdarza się, że cieńsza warstwa materiału izolacyjnego jest lepszym izolatorem. O izolacyjności cieplnej drzwi decyduje także montaż. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zabezpieczenie miejsc newralgicznych, czyli połączenia ościeżnicy z murem. Profesjonaliści zalecają w tym przypadku tzw. ciepły montaż. W przypadku drzwi wejściowych, szczególnie drewnianych, niezwykle ważny jest ich wczesny montaż – po zakończeniu prac mokrych, czyli po otynkowaniu, wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Aby drzwi zewnętrzne były ciepłe, muszą być osadzone w izolowanej termicznie ościeżnicy. Nieważne z jakiego materiału została wykonana (stal, plastik, aluminium) musi być wypełniona materiałem izolacyjnym. Natomiast drewniana ościeżnica musi mieć przekładki z materiału izolacyjnego. Elementem konstrukcji drzwi, który wpływa na ich ostateczną termoizolacyjność są uszczelki. System elastycznych i trwałych uszczelek wokół skrzydła i ościeżnicy oraz na styku z progiem, zapewni, że zimą od drzwi nie będzie wiać. Uszczelki mogą być podwójne – wzajemnie się w sobie zagłębiające. Styk z progiem oraz narożniki powinny być szczególnie chronione. Próg musi mieć przekładkę termiczną, być uszczelniony uszczelkami oraz taśmą rozprężną.

Ciepłe drzwi zewnętrzne: przeszklenia

Bardzo często drzwi zewnętrzne są przeszklone. Szukając drzwi termoizolacyjnych wybierajmy takie, w których powierzchnia szkła nie będzie zbyt duża, ponieważ przeszklenia zawsze wpływają negatywnie na parametry techniczne drzwi. Najlepiej gdy w drzwiach zastosowane są zestawy dwu- czy trzyszybowe na bazie szkła antywłamaniowego P4. W typowych, produkowanych seryjnie przeszkleniach pakiety wypełniane są argonem, który ma lepsze właściwości izolacyjne od powietrza. Drzwi z takim pakietem szybowym (U = 0,7 W/(m2·K) mogą mieć niski współczynnik przenikania ciepła.

Ciepłe drzwi zewnętrzne: sposób otwierania

Drzwi zewnętrzne powinny dobrze chronić przed chłodem, dlatego musimy przemyśleć sposób ich otwierania. Jeśli drzwi mają być zamontowane na ścianie, na którą bardzo często wieje wiatr, to wybierzmy drzwi otwierane na zewnątrz – siła podmuchów dodatkowo zwiększy ich dociśnięcie do ościeżnicy. Drzwi otwierane do wewnątrz to dobre rozwiązanie do wejść zadaszonych – na posadzce w domu nie powstają kałuże wody.

Zdjęcia: Dako, Fotolia.com, Hörmann, Porta, Vox

Czytaj także