Artykuł: Drzwi zewnętrzne – jakie materiały są dostępne

Drzwi zewnętrzne – jakie materiały są dostępne

Drzwi zewnętrzne nie tylko zapewniają komfortowe wejście do domu, ale także chronią go przed warunkami atmosferycznymi, hałasem, niepożądanymi gośćmi, a także stratami ciepła na zewnątrz. Powinny też być dopasowane do charakteru elewacji domu i jego wnętrza, tak aby stanowiły z nim spójną całość.

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju drzwi zewnętrzne – mogą się one składać z jednego, półtora lub dwóch skrzydeł, z których jedno jest otwierane tylko, gdy istnieje taka potrzeba. Mogą też mieć boczne lub górne naświetla zapewniające dopływ światła dziennego do holu czy przedsionka – takie rozwiązanie pozwala oszczędzić na energii, gdyż w ciągu dnia nie będzie potrzeby korzystania ze sztucznego światła. Drzwi zewnętrzne różnią się też materiałem, z którego są wykonane.

Drzwi zewnętrzne drewniane

Są ciepłe i masywne. Wykonuje się je najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, chociaż można spotkać skrzydła zrobione z drewna drzew liściastych – jesionu, dębu czy mahoniu. Na rynku dostępne są również drzwi drewniane z płyt wiórowych lub sklejki, pokryte fornirem, okleiną, laminatem o strukturze drewna, lakierowane lub malowane. Ramę skrzydła i ościeżnicę takich drzwi wykonuje się najczęściej z drewna klejonego, a wewnątrz umieszcza się przekładkę z materiału termoizolacyjnego. Takie rozwiązanie sprawia, że drzwi są nie tylko niezbyt ciężkie, ale i dobrze ocieplone. 

Zaletą drzwi drewnianych jest świetna izolacja akustyczna i termiczna. Naprawdę ciepłe drzwi drewniane mogą mieć współczynnik przenikania ciepła U wynoszący około 0,8 W/(m²∙K).

Drzwi zewnętrzne z PVC

Zbudowane są z wielokomorowych profili, wzmocnionych wkładami z aluminium lub stali ocynkowanej. W celu zwiększenia izolacji cieplnej i akustycznej w drzwiach z utwardzonego PVC stosowana jest dla poszczególnych ich elementów pianka poliuretanowa. W ramie osadzane są panele z PVC, mogą być gładkie lub wytłaczane. Takie drzwi są barwione w masie na etapie produkcji samego materiału lub wykańczane folią, okleiną z PVC. Są lekkie, wysoce dźwiękochłonne i mają dobrą izolacyjność termiczną.

Drzwi zewnętrzne stalowe

Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też zimniejsze niż drewniane. Ościeżnice, ramy, skrzydło i wzmacniający ruszt w drzwiach stalowych wykonane są ze stali ocynkowanej, dzięki czemu są to drzwi antywłamaniowe, niemalże niezniszczalne. Skrzydło drzwi ocieplone jest sztywną pianką poliuretanową. Ich powierzchnia najczęściej jest powleczona folią PVC lub polakierowana na wybrany kolor. Może być wytłaczana lub pokryta płytą HDF.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe

Składają się z ramy i ościeżnicy o budowie wielokomorowej. Dla poprawy izolacyjności cieplnej wypełnia się je materiałem termoizolacyjnym. Na ramie lub wewnątrz niej umieszcza się panele również wypełnione odpowiednią izolacją termiczną (najlepiej z pianki poliuretanowej). Powierzchnia metalowa drzwi może być anodowana, malowana proszkowo lub wykończona specjalną okleiną. Drzwi aluminiowe są dźwiękochłonne, wysoce trwałe i mają sztywną konstrukcję. Dobrze ocieplone drzwi mogą mieć współczynnik U wynoszący nawet 0,8 W/(m²∙K).

Drzwi zewnętrzne szklane

Do ich produkcji stosowane jest włókno szklane (fiberglass). Drzwi z fiberglassu mogą być gładkie lub tłoczone, wykończone lakierem w dowolnym odcieniu. Można im nadać strukturę drewna i naturalne tłoczenia, wtedy będą przypominały drzwi drewniane. Drzwi z fiberglassu są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, wypełnione pianką poliuretanową, lekkie i charakteryzują się małą wydłużalnością termiczną. Nie są to jednak drzwi tanie.  

Zdjęcia: Fotolia. Hörmann

 

Czytaj także