Artykuł: Jakie drzwi wejściowe do domu – najlepsze materiały

Jakie drzwi wejściowe do domu – najlepsze materiały

Drzwi zewnętrzne do domu nie tylko zapewniają komfortowe wejście, ale także chronią go przed warunkami atmosferycznymi, hałasem, niepożądanymi gośćmi, a także stratami ciepła na zewnątrz. Powinny też być dopasowane do charakteru elewacji budynku i jego wnętrza, tak aby stanowiły z nim spójną całość.

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju drzwi zewnętrzne do domu – mogą się one składać z jednego, półtora lub dwóch skrzydeł, z których jedno jest otwierane tylko, gdy istnieje taka potrzeba. Mogą też mieć boczne lub górne naświetla zapewniające dopływ światła dziennego do holu czy przedsionka – takie rozwiązanie pozwala oszczędzić energię elektryczną, gdyż w ciągu dnia nie będzie potrzeby korzystania ze sztucznego światła. Drzwi wejściowe różnią się też materiałem, z którego są wykonane.

Drewniane drzwi zewnętrzne do domu

Są ciepłe i masywne. Wykonuje się je najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, chociaż można spotkać skrzydła zrobione z drewna drzew liściastych – jesionu, dębu czy mahoniu. Na rynku dostępne są również drzwi zewnętrzne do domu z płyt wiórowych lub sklejki, pokryte fornirem, okleiną, laminatem o strukturze drewna, lakierowane lub malowane. Ramę skrzydła i ościeżnicę takich drzwi wykonuje się najczęściej z drewna klejonego, a wewnątrz umieszcza się przekładkę z materiału termoizolacyjnego. Takie rozwiązanie sprawia, że drzwi wejściowe są nie tylko niezbyt ciężkie, ale i dobrze ocieplone, zapobiegając tym samym ucieczce ciepła z domu. 

Zaletą drzwi drewnianych jest zarówno świetna izolacja akustyczna, jak również termiczna. Naprawdę ciepłe drzwi drewniane mogą mieć współczynnik przenikania ciepła U wynoszący około 0,8 W/(m²∙K). Kolejnym atutem takich drzwi zewnętrznych do domu jest możliwość wielokrotnego odnawiania.

Drzwi zewnętrzne do domu z PVC

Zbudowane są z wielokomorowych profili, wzmocnionych wkładami z aluminium lub stali ocynkowanej. W celu zwiększenia izolacji cieplnej i akustycznej w drzwiach z utwardzonego PVC stosowana jest dla poszczególnych ich elementów pianka poliuretanowa. W ramie osadzane są panele z PVC, mogą być gładkie lub wytłaczane. Takie drzwi zewnętrzne do domu są barwione w masie na etapie produkcji samego materiału lub wykańczane folią, okleiną z PVC. Są lekkie, wysoce dźwiękochłonne i mają dobrą izolacyjność termiczną. Niektóre modele mają współczynnik przenikania ciepła UD na poziomie 1,0 W/(m²∙K). 

Stalowe drzwi zewnętrzne do domu

Takie drzwi zewnętrzne do domu są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Chociaż wiele modeli nie wyróżnia się dobrą izolacyjnością termiczną, to można znaleźć drzwi stalowe o współczynniku przenikania ciepła UD w granicach 0.,8 W/(m²∙K). Ościeżnice, ramy, skrzydło i wzmacniający ruszt w drzwiach stalowych wykonane są ze stali ocynkowanej, dzięki czemu są to drzwi antywłamaniowe, niemalże niezniszczalne. Skrzydło drzwi ocieplone jest sztywną pianką poliuretanową. Ich powierzchnia najczęściej jest powleczona folią PVC lub polakierowana na wybrany kolor. Może być wytłaczana lub pokryta płytą HDF.

Aluminiowe drzwi zewnętrzne do domu

Składają się z ramy i ościeżnicy o budowie wielokomorowej. Dla poprawy izolacyjności cieplnej wypełnia się je materiałem termoizolacyjnym. Na ramie lub wewnątrz niej umieszcza się panele również wypełnione odpowiednią izolacją termiczną (najlepiej z pianki poliuretanowej). Powierzchnia metalowa drzwi może być anodowana, malowana proszkowo lub wykończona specjalną okleiną. Drzwi aluminiowe są dźwiękochłonne, wysoce trwałe i mają sztywną konstrukcję - nawet po latach wyglądają jak nowe. Dobrze ocieplone drzwi mogą mieć współczynnik przenikania ciepła UD wynoszący około 0,8 W/(m²∙K), a najlepsze modele z kompozytów aluminiowych mogą pochwalić się UD na poziomie 0,47 W/(m²∙K). 

Szklane drzwi zewnętrzne do domu

Do produkcji tych drzwi zewnętrznych do domu stosowane jest włókno szklane (fiberglass). Drzwi z fiberglassu mogą być gładkie lub tłoczone, wykończone lakierem w dowolnym odcieniu. Można im nadać strukturę drewna i naturalne tłoczenia, wtedy będą przypominały drzwi drewniane. Drzwi z fiberglassu są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, wypełnione pianką poliuretanową, lekkie i charakteryzują się małą wydłużalnością termiczną. Izolacyjność termiczna waha się od 0,70 do 1,5 W/(m²∙K). Nie są to jednak drzwi tanie.     

Zdjęcia: Fotolia. Hörmann

 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także