Artykuł: Jakie drzwi wejściowe do domu – najlepsze materiały

Jakie drzwi wejściowe do domu – najlepsze materiały

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu, kierujemy się wieloma kryteriami. Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, czy będą skutecznie chronić wnętrza przed ucieczką ciepła, wiatrem, izolować od hałasu oraz zabezpieczać przed włamaniem. Równie istotna jest ich funkcja estetyczna. Wpływ na te wszystkie czynniki ma materiał z jakiego je wykonano.

Drzwi zewnętrzne do domu to detal, którego wybór należy do kluczowych. Lista zadań, które im stawiamy jest bardzo długa. Są wykorzystywane wielokrotnie w codziennym życiu – muszą więc być bardzo funkcjonalne. Musimy je też pokonać, w sytuacjach nietypowych – gdy konieczne będzie wniesienie mebli czy innych wielkogabarytowych przedmiotów. Jako strażnik naszej prywatności i mienia nie mogą nas także zawieść w czasie codziennej nieobecności czy urlopu. W czasach, gdy istotna jest energooszczędność, muszą być także ciepłochronne. W sprzedaży znajdziemy wiele różnego rodzaju modeli wyposażonych w liczne rozwiązania zapewniające te udogodnienia, które różni konstrukcja, kształt, czy rodzaje zabezpieczeń, a nawet liczba skrzydeł. Drzwi zewnętrzne do domu mogą się składać z jednego, półtora lub dwóch skrzydeł. Wiele z nich jest wyposażonych w różnego rodzaju naświetla zapewniające dopływ światła dziennego do holu czy przedsionka. Drzwi wejściowe różnią się też materiałem, z którego są wykonane. Najczęściej podstawowym materiałem są blacha stalowa, drewno klejone, tworzywa sztuczne, np. PVC.

Stalowe drzwi zewnętrzne do domu

Ze względu na stosunkowo niską cenę wielu modeli oraz coraz bardziej atrakcyjne wzornictwo metalowe drzwi zewnętrzne należą do najchętniej wybieranych. Szczególnie atrakcyjne są drzwi stalowe, cenimy je przede wszystkim za trwałość, a także wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niestety większość z nich nie ma ponadprzeciętnej izolacyjności termicznej – zazwyczaj współczynnik przenikania ciepła UD jest na poziomie 1,3-1,5 W/(m²∙K), jednak można też nabyć tego rodzaju drzwi o współczynniku przenikania ciepła UD około 0,8 W/(m²∙K). Skrzydło drzwi ocieplone jest sztywną pianką poliuretanową. Atutem drzwi stalowych są natomiast doskonałe parametry antywłamaniowe. Mają ościeżnice, ramy, skrzydło i wzmacniający ruszt wykonane ze stali ocynkowanej, co sprawia, że są niemal niezniszczalne. Dzięki temu, że ich warstwa wierzchnia najczęściej jest wykończona okleiną drewnopochodną, może być wytłaczana lub pokryta płytą HDF, dzięki temu przypominają drzwi drewniane. Drzwi stalowe mogą być też pomalowane lakierem lub farbą.

Aluminiowe drzwi wejściowe

Drzwi zewnętrzne z aluminium to doskonała propozycja, jeśli planujemy budowę domu nowoczesnego. Mają nowoczesny design – ich powierzchnia może być anodowana, malowana proszkowo lub wykończona specjalną okleiną. Ich aluminiowa rama i ościeżnica mają budowę wielokomorową. Ta konstrukcja jest wypełniana materiałem termoizolacyjnym. Na ramie lub wewnątrz niej umieszcza się panele odpowiednio zaizolowane termicznie, np. pianką poliuretanową. Drzwi aluminiowe są bardzo trwałe, za sprawą wyjątkowo sztywnej konstrukcji nawet po latach wyglądają jak nowe. Warto się na nie zdecydować tam, gdzie jest głośno, są bowiem dźwiękochłonne. Większość ma współczynnik przenikania ciepła UD na poziomie 1,3-1,4 W/(m²∙K), chociaż dobrze ocieplone mogą mieć jedynie UD =0,8 W/(m²∙K), a te z kompozytów aluminiowych UD= 0,47 W/(m²∙K).

Drewniane drzwi zewnętrzne – komfort i tradycja w domu

Mają liczne zalety funkcjonalne. Wyróżnia je także naturalne pochodzenie, co dla wielu inwestorów jest bardzo ważne. Do ich produkcji wykorzystuje się przeważnie drewno drzew iglastych – sosnowe lub świerkowe, chociaż można spotkać skrzydła zrobione z drewna drzew liściastych – jesionu, dębu czy mahoniu. Te są jednak droższe. Do bardziej dostępnych cenowo należą drzwi zewnętrzne do domu z płyt wiórowych lub sklejki, pokryte fornirem, okleiną, laminatem o strukturze drewna, lakierowane lub malowane. Rama skrzydła i ościeżnica drewnianych drzwi najczęściej jest zrobiona z drewna klejonego, a wewnątrz wypełniona przekładką z materiału termoizolacyjnego. Dzięki temu drewniane drzwi zewnętrzne do domu są nie tylko niezbyt ciężkie, ale też mają dobre parametry cieplne. Ich współczynnik przenikania ciepła U może wynosić tylko 0,7-0,8 W/(m²∙K). Zaletą drzwi drewnianych jest także świetna izolacyjność akustyczna. To również modele łatwe do odnawiania, które można wykonywać wielokrotnie.

Tanie drzwi zewnętrzne do domu z PVC

Wyróżnia je atrakcyjna cena. Drzwi wejściowe z PVC są także lekkie, mają dobrą izolacyjność termiczną, a także akustyczną. Mają współczynnik przenikania ciepła UD na poziomie 1,0-1,3 W/(m²∙K). Do ich produkcji stosuje się wielokomorowe profile, wzmocnione wkładami z aluminium lub stali ocynkowanej. Aby poprawić ich parametry termiczne oraz akustyczne w drzwiach z utwardzonego PVC stosowana jest do ocieplenia ich elementów pianka poliuretanowa. W ramie osadzane są gładkie lub wytłaczane panele z PVC. Ich powierzchnia może być wykończona folią lub okleiną z PVC. Takie drzwi zewnętrzne do domu są również barwione w masie na etapie produkcji materiału, z którego są później wykonywane. Należą do bardzo odpornych na warunki atmosferyczne.

Szklane drzwi zewnętrzne do domu

Drzwi wejściowe przeszklone to doskonały wybór, gdy wiatrołap lub hol są pozbawione dopływu światła naturalnego. Nie tylko doświetlają wnętrze, ale też je optycznie powiększają oraz umożliwiają kontakt z otoczeniem. Są wykonywane z włókna szklanego, czyli fiberglassu. Tego rodzaju drzwi zewnętrzne do domu mogą być wykonane z materiału gładkiego lub tłoczonego, fiberglass może być także wykończony lakierem w dowolnym odcieniu. Jeśli chcemy, by przypominały drzwi drewniane, wybierzmy model, w którym włókno szklane ma odtworzone strukturę drewna i naturalne dla tego materiału tłoczenia. Drzwi z fiberglassu są lekkie i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki wypełnieniom pianką poliuretanową ich współczynnik UD waha się od 0,70 do 1,5 W/(m²∙K). Ich wadą jest wysoka cena.

zdjęcia: Fotolia. Hörmann

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Zapoznaj się z produktami

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!