Artykuł: Dobre drzwi wejściowe – funkcjonalność i wygoda

Dobre drzwi wejściowe – funkcjonalność i wygoda

Zakup drzwi zewnętrznych ze względu na bogaty wybór tego asortymentu nie jest dzisiaj trudny. Z łatwością dobierzemy model drzwi spełniający wymogi bezpieczeństwa, ochrony cieplnej, a także odpowiadający naszym gustom i odpowiedni do architektury domu. Nie możemy jednak zapominać, że drzwi zewnętrzne powinny być także funkcjonalne. Jakie drzwi wejściowe będą wygodne w użytkowaniu?

Drzwi zewnętrzne to jeden z nielicznych elementów domu, z którego wszyscy domownicy korzystają wielokrotnie w ciągu dnia. Często dopiero w toku użytkowania drzwi wejściowych przekonujemy się, że tak naprawdę o wygodzie korzystania decydują elementy, na które nie zawsze zwracamy uwagę przy wyborze drzwi i ich zakupie. Jeśli źle zaplanujemy np. kierunek otwierania skrzydła drzwi zewnętrznych, może to stać się przyczyną wielu uciążliwości na co dzień. Skrzydło wchodzące w konflikt z wyposażeniem przedsionka może utrudnić korzystanie z innych sprzętów. Również jego ciężar i łatwość korzystania z klamki oraz zamków mają ogromny wpływ na komfort codziennego życia.   

Jakie drzwi wejściowe są ergonomiczne

Idealne drzwi zewnętrzne muszą spełniać potrzeby mieszkańców i optymalnie odpowiadać wymaganiom domu. Szerokość skrzydła drzwi określają przepisy, wynikają one w dużej mierze z zasad ergonomii, które w planowaniu przedmiotów użytkowanych przez człowieka każą uwzględnić jego możliwości i ograniczenia. Obliczono bowiem, że szerokość 90 cm zapewni swobodne, niekrepujące przejście przeciętnemu użytkownikowi, również w trudnym czasie ewakuacji. Jest to także szerokość wystarczająca dla jednoczesnego przejścia dwóch osób, przejazdu wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim czy wniesienia niedużych gabarytowo przedmiotów. Szerokość 90 cm wynika również z optymalizacji swobody korzystania i ciężaru skrzydła drzwi. Pamiętajmy jednak, że szersze skrzydło chociaż daje więcej przestrzeni, to zajmuje więcej miejsca podczas otwierania i może być znacznie cięższe. 

Jeśli zależy nam na większym otwarciu strefy wejścia, użyjmy drzwi półtora- lub dwuskrzydłowych. W drzwiach półtoraskrzydłowych węższe skrzydło jest zazwyczaj na stale zablokowane, otwieramy je w przypadku konieczności np. wniesienia większych gabarytowo przedmiotów.  

Jakie drzwi wejściowe z wygodną klamką

Standardowo otwór na klamkę drzwi wejściowych jest już przygotowany. Klamkę montuje się na wysokości około 100-105 cm. Takie usytuowanie umożliwia wygodne, nie obciążające stawów chwytanie klamki przez dorosłego człowieka. Wybierając klamkę, sprawdźmy, czy kształt jej uchwytu idealnie pasuje do naszej dłoni – będziemy ją chwytać wielokrotnie. Przetestujmy również, czy możemy korzystać z klamki, gdy mamy zajęte dłonie – dostępne są modele, które pomogą otworzyć drzwi, gdy posłużymy się łokciem. Warto też wybrać produkt z mechanizmami ułatwiającymi korzystanie z nich np. dociskami imbusowymi czy sprężynami wspomagającymi. Wybierzmy model z uchwytem obłym – jego miękkie linie i brak kantów uniemożliwią zaczepienie odzieży. Ważny jest także zamek – nawierzchniowy dodatkowo zabezpieczy drzwi zewnętrzne. Przy jego zakupie zwróćmy uwagę na  dopasowanie go do kierunku otwierania drzwi. Są zamki do drzwi lewych oraz prawych oraz przystosowane do montażu w drzwiach otwieranych w obydwu kierunkach.

Jakie drzwi wejściowe – kierunek otwierania skrzydła

Drzwi wejściowe mogą się otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz. Kierunek otwierania dobieramy w zależności od wielkości podestu wejściowego oraz wiatrołapu czy przedpokoju. Jeśli w domu jednorodzinnym drzwi otwierają się do wewnątrz, należy pomyśleć o daszku lub okapie, tak by śnieg czy deszcz nie dostawa się do środka, gdy będziemy wchodzić. Pamiętajmy, że także podmuch wiatru będzie silniej wnikał do wnętrza. Tak otwierane drzwi także łatwiej wyważyć, może to uniemożliwić montaż zawiasów od wewnętrznej. Także zalegający śnieg czy gruba wycieraczka nie zablokuje nam otwarcia drzwi.

Jeśli  mamy niewielką strefę wejścia, wybierajmy drzwi otwierane na zewnątrz. Ułatwi nam to aranżację wiatrołapu czy przedpokoju, gdyż skrzydło drzwi nie zajmuje w nich miejsca. Mniejsze jest też wówczas niebezpieczeństwo wyrwania drzwi przez silny wiatr. Niestety uciążliwe będzie witanie gości, gdy pogoda nie dopisuje. W takim przypadku trzeba zaplanować wówczas duży podest.

Jakie drzwi wejściowe – wygodne wymiary

Klasyczne jednoskrzydłowe wejście o szerokości 90 cm nie musi być rozwiązaniem satysfakcjonującym każdego inwestora. Drzwi wejściowe powinny dawać komfort użytkowania, dlatego ważne, by ich światło było na tyle duże, aby można było swobodnie korzystać z nich przy wnoszeniu dużych mebli, wjeżdżaniu wózkiem dziecięcym lub dla osoby niepełnosprawnej. Z kolei zbyt szerokie drzwi to zbytek, który przede wszystkim może kolidować z proporcjami budynku. Jeśli zdecydujemy się na szerokie wejście pamiętajmy, że duży otwór drzwiowy to większa ucieczka ciepła. Dlatego jeśli potrzebujemy większych drzwi sporadycznie, możemy zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe, na co dzień korzystając tylko z jednego z nich. Większe drzwi są droższe, ale byśmy byli zadowoleni z solidnego zakupu, warto więcej zainwestować.

Zdjęcia: Fotolia.com, Porta

Czytaj także