Artykuł: Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Dobre drzwi wejściowe powinny przede wszystkim spełniać wszystkie wymagania funkcjonalne. Wygodne drzwi wejściowe muszą sprawdzać się w codziennym życiu – należą bowiem do najczęściej użytkowanych elementów domu.

Kryteria wyboru drzwi zewnętrznych są wieloaspektowe – szukamy modeli, które estetycznie pasują do architektury budynku. Także tworzą skuteczną barierę termiczną – chronią wnętrza przed ucieczką ciepła, gdy na dworze jest chłodno czy nadmiernym ociepleniem pomieszczeń w czasie upałów. Muszą nam też zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Jednak na co dzień największe znaczenie ma ich funkcjonalność. Wygodne drzwi wejściowe to takie, których wymiary pozwolą na swobodną komunikację, powinny być również łatwe w obsłudze dla wszystkich mieszkańców.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Wygodne drzwi wejściowe muszą zapewniać swobodne wychodzenie i wchodzenie do budynku, uwzględniając przy tym ograniczenia czy możliwości użytkowników. Ich rozmiar powinien umożliwiać również wniesienie wielkogabarytowych mebli czy sprzętów. Wymiary drzwi wejściowych wynikają z przepisów opartych na zasadach ergonomii oraz ciężaru skrzydła drzwi. Zgodnie z nimi wygodne drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 200 cm wysokości oraz 90 cm szerokości, chociaż na rynku są także modele o szerokości powyżej 100 cm. To gwarantuje swobodne przejście przeciętnemu użytkownikowi także podczas ewakuacji czy w sytuacji gdy jednocześnie korzystają z nich dwie osoby, wjeżdża wózek dziecięcy lub inwalidzki. Jeśli mamy drzwi dwuskrzydłowe to szerokość skrzydła głównego powinna mieć także co najmniej 90 cm. Nie powinny być one nadmiernie szerokie, gdyż może to powodować duże straty ciepła. Dla komfortu przemieszczenia się istotna jest też wysokość progu, która nie powinna przekroczyć 20 mm.

Wygodne drzwi wejściowe – ważna klamka

Uchwyt do drzwi zewnętrznych to ten ich element, z którego korzystamy najczęściej, przeważnie jest sprzedawany razem z drzwiami. Znaczenie ma jego forma oraz wysokość na jakiej jest zamocowany. Zazwyczaj jest on umiejscowiony na wysokości 100-105 cm, co umożliwia przeciętnemu dorosłemu użytkownikowi wygodną obsługę, bez obciążania stawów. Istotny jest też kształt klamki. Może mieć on formę tradycyjnej klamki z poziomym uchwytem, gałki lub pochwytu, najlepiej sprawdzają się te z obłymi krawędziami, łatwymi do uchwycenia. Do najbardziej ergonomicznych można zaliczyć klasyczny poziomy uchwyt, który obsłużymy także łokciem, gdy mamy zajęte dłonie. Obsługę ułatwi również model z dociskami imbusowymi czy sprężynami wspomagającymi. Znaczenie ma też zamek – warto wyposażyć drzwi w nawierzchniowy, który dodatkowo chroni przed włamaniem, a umożliwia otwarcie drzwi od wewnątrz. Musi być on dopasowany go do kierunku otwierania drzwi (lewy, prawy lub obustronny).

Kierunek otwierania drzwi wejściowych

W zależności od projektu domu, a szczególnie wymiarów podestu wejściowego oraz wiatrołapu lub holu drzwi zewnętrzne mogą się otwierać na zewnątrz albo do wewnątrz domu. Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz są wygodne w przypadku, gdy kryjący się za nimi wiatrołap, hol czy przedpokój są niewielkie. Ich skrzydło po otwarciu nie zajmuje wówczas cennego miejsca w pomieszczeniu. Gdy planujemy taki model otwierania, trzeba jednak pamiętać o wystarczająco dużym podeście. Drzwi otwierane do wewnątrz mogą się okazać niezbędne, gdy brak miejsca na duży podest. Otwarte do wewnątrz drzwi wejściowe są barierą łatwiejszą do pokonania przez śnieg czy deszcz, dlatego warto nad nimi zamontować na elewacji daszek. Należy je wyposażyć w zawiasy od wewnątrz, które utrudnią ich wyważenie.

Drzwi wejściowe z przeszkleniami czy bez szyb

Wybór drzwi z przeszkleniami czy bez zależy wyłącznie od naszych preferencji. Jeśli chcemy skutecznie odizolować się od tego, co dzieje się na zewnątrz, to wybierzmy drzwi pełnie. Pamiętajmy jednak, że nie będziemy mogli sprawdzić, kto znajduje się przed nimi na zewnątrz – wyjściem z tej sytuacji jest montaż wizjera. Natomiast drzwi z przeszkleniami są dobrym rozwiązaniem, gdy w wiatrołap nie ma okna, a chcemy go doświetlić światłem naturalnym. Możemy zdecydować się na jedno duże przeszklenia lub kilka mniejszych w różnych konfiguracjach – szyby stosowane w drzwiach wejściowych odznaczają się wysoką klasą odporności na włamanie, minimum P5.

zdjęcie otwierające: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!