Artykuł: Wewnętrzne drzwi wysokie

Wewnętrzne drzwi wysokie

W pomieszczeniach wyższych niż standardowe również drzwi wewnętrzne nie muszą mieć standardowej wysokości. Ale wysokie drzwi stosuje się dzisiaj także we wnętrzach o typowej wysokości. Efekt zawsze jest spektakularny – dodają one bowiem pomieszczeniom rozmachu i przestrzeni, podnoszą także ich rangę.

Standardowa wysokość drzwi rozwieralnych wynosi 203-210 cm. Jeśli jednak chcemy optycznie podwyższyć pomieszczenie, warto zastosować drzwi wyższe. Jeśli są wykonane na zamówienie, mogą mieć dowolną wysokość, chociaż w ofercie niektórych firm można już znaleźć drzwi o wysokości 220, 240, 260, 270 cm. Mogą to być zarówno drzwi rozwieralne, jak i przesuwne oraz wahadłowe. 

Wysokie drzwi z naświetlem

Sposobem podniesienia wysokości drzwi jest podwyższenie ich o naświetle, czyli szklany stały element umieszczony w ościeżnicy nad skrzydłem drzwiowym. Naświetla mają zazwyczaj około 50 cm wysokości. Jako wypełnienie stosuje się różnego rodzaju szkło, np. mrożone, mleczne, kolorowe czy witrażowe. Naświetle dodaje drzwiom lekkości i przejrzystości, a wnętrzom przestronności. Najczęściej tego typu rozwiązanie stosuje się poza drzwiami wejściowymi w drzwiach łączących pomieszczenia słabo doświetlone i mało przestronne. Można ich użyć między wiatrołapem i holem. Sprawdzą się także w łazience – wysoko umieszczone naświetle wpuści do niej światło, a zarazem nie zaburzy intymności osobom korzystającym z łazienki. Wysokie drzwi z naświetlem umieszcza się także w salonie – zazwyczaj są one też szerokie, co dodaje wnętrzu rozmachu.

Wysokie drzwi – idealne do nowoczesnych aranżacji

Wysokie pełne drzwi doskonale pasują do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz. Często stosuje się w nich drzwi sięgające aż do sufitu. Najczęściej są to drzwi płytowe lub płycinowe. Ich wzornictwo jest bardzo oszczędne. Najlepiej wyglądają, gdy są zlicowane ze ścianą – to tzw. drzwi bezprzylgowe. Jeśli ścianom nadamy taki sam kolor, jaki mają drzwi, stapiają się z nimi i w zasadzie są mało widoczne. Ich zaletą są także ukryte ościeżnice, często są pozbawione opasek. Niektóre firmy proponują wysokie drzwi bez górnej belki, co dodatkowo podnosi ich wysokość. Atutem wysokich drzwi jest również efektowne wykończenie – najczęściej stosuje się eleganckie forniry bądź oryginalną kolorystykę dopasowaną do stylu wnętrza. Interesującym sposobem wykończenia tego typu drzwi jest zastosowanie luster akrylowych, które w porównaniu z tradycyjnymi trudniej zarysować i stłuc. Warto je wykorzystać w garderobie lub łazience (technologia akrylowa redukuje skraplanie się wody, co ułatwia utrzymanie lustra w czystości).

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!