Artykuł: Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami różnej wielkości należą do bardzo modnych i efektownych. Dzięki nim wnętrza zyskują światło i sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Jakie drzwi wewnętrzne przeszklone można zastosować w pomieszczeniach?

Chociaż najważniejszym zadaniem, jakie stawiamy drzwiom jest zamykanie przestrzeni, to równie istotne są ich inne funkcje. Drzwi wewnętrzne przeszklone mogą bowiem służyć także tworzeniu połączeń między wnętrzami, co w nowoczesnych projektach, gdzie granice między pomieszczeniami – szczególnie w strefie dziennej – są często umowne. W takim przypadku dyskretne drzwi przeszklone mogą je zacierać, kiedy zachodzi taka potrzeba i powiększać np. salon czy jadalnię, włączając np. podczas przyjęcia w ich przestrzeń kuchnię, gabinet czy domowe biuro. Dużą rolę odgrywają także w pomieszczeniach pozbawionych dopływu światła naturalnego – przez drzwi wewnętrzne przeszklone dotrze bowiem do nich światło z sąsiednich wnętrz, wyposażonych w okna.

Drzwi wewnętrzne przeszklone – tradycyjne i uniwersalne

Moda na drzwi wewnętrzne przeszklone ma długą tradycję – drzwi z szklanymi wstawkami witrażowymi stosowano w zamożnych domach od wieków. Równie popularne były drzwi z szybami wstawianymi w konstrukcję tworzącą szprosową ramę. Do rozwiązań klasycznych należą także modele z naświetlami umieszczonymi w górnych partiach skrzydła. Tego typu modele drzwi z przeszkleniami stosuje się zazwyczaj we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym czy też eklektycznym. Dzisiaj popularne są także drzwi wewnętrzne przeszklone bardzo neutralne wzorniczo, które będą doskonale współgrać z różnorodnymi stylistycznie aranżacjami. Można do nich zaliczyć drzwi ze świetlikiem bocznym. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się również uniwersalne estetycznie drzwi z poziomymi przeszkleniami szeregowymi rytmicznie umieszczonymi na całej płaszczyźnie skrzydła. Niekiedy są to tylko wąskie paski szkła rozbijające masywną płycinę. Bywa również, że szkło umieszcza się po środku skrzydła, jednak w nowoczesnych projektach jego tafla jest wąska lub „rozbita” na kilka elementów ułożonych pionowo i równolegle względem siebie. Takie modele można także zaliczyć do neutralnych i ponadczasowych.

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami w wersji maksi

Jednak coraz chętniej sięgamy po modele, w których przeszklenia zajmują znaczną część skrzydła drzwiowego lub są tworzą je w zasadzie w całości. Tego rodzaju drzwi są bardzo efektowne, nawet jeśli zastosowano szkło pozbawione jakichkolwiek elementów dekoracyjnych. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach o nowoczesnym minimalistycznym wystroju, pasują także do aranżacji art déco, a także eklektycznych. O ich walorach estetycznych decyduje rodzaj użytego szkła oraz forma drzwi. Oczywiście do najbardziej efektownych należą modele dwuskrzydłowe, te jednak stosuje się zazwyczaj jedynie w strefie dziennej – w holu czy salonie. Drzwi wewnętrzne przeszklone mają często jedynie okucia wykonane z metalu, w takim przypadku szkło pełni funkcję konstrukcyjną. Równie chętnie stosuje się drzwi, w których tafla szkła jest ujęta w ramę – drewnianą, metalową lub wykonaną z PVC. Tego rodzaju modele wymagają także zastosowania specjalnej ościeżnicy. Występują one zarówno w wariancie rozwieralnym, jak i przesuwnym czy też harmonijkowym.

Szkło do drzwi wewnętrznych przeszklonych

Tego rodzaju modele drzwi wymagają również zastosowania specjalnego szkła. Istotne są zarówno jego walory funkcjonalne, jak i estetyczne. Musi to być przede wszystkim szkło bezpieczne hartowane, które po rozbiciu rozpada się na drobne, nieostre kawałki. Hartowanie sprawia, że jest ono od zwykłego szkła nawet 7 razy bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można także wybrać drzwi wykonane przy użyciu szkła laminowanego. Jego tafle łączy folia lub żywica, dzięki czemu w zderzeniu ulega ono spękaniu, lecz nie rozpada się na drobne okruchy. Dzięki różnym technikom dekorowania szkła bezpiecznego, drzwi wewnętrzne z przeszkleniami są bardzo różnorodne wzorniczo. To zarówno niezwykle proste modele wykonane ze szkła bezbarwnego typu float lub optiwhite, jak i barwionego w masie czy też zmatowionego poprzez piaskowanie lub trawienie. Do bardzo dekoracyjnych można zaliczyć drzwi ze szkła ornamentowego z wyrazistymi wzorami. Trendy są także modele wykonane ze szkła laminowanego z nadrukowaną kolorową powłoką np. odtwarzająca wzory bambusowych łodyg czy też efektownych kwiatów, kropli wody lub też zupełnie abstrakcyjne.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!