Artykuł: Drzwi przesuwne w domu

Drzwi przesuwne w domu

Drzwi wewnętrzne przesuwne należą do bardzo funkcjonalnych rozwiązań, dlatego też chętnie stosuje się je w nowoczesnych domach. Ich zastosowanie pozwala na zwiększenie przestrzeni i ułatwia urządzenie wnętrza.

Drzwi wewnętrzne przesuwne łączą ergonomię z interesującym, designerskim efektem. Sprawiają, że wnętrza są bardziej przestronne. Drzwi przesuwne są często jedynym rozwiązaniem, jeśli w ich bezpośrednim sąsiedztwie jest niewiele miejsca. Najczęściej wybieramy je do małych pomieszczeń, w których ważny jest każdy centymetr. Sprawdzą się, gdy wejścia sąsiadujących pomieszczeń są tak blisko siebie, że tradycyjne drzwi podczas otwierania mogłyby się zderzać i wzajemnie blokować. Można je również stosować do podzielenia powierzchni pomieszczenia – na przykład gdy w jednym pokoju potrzebujemy oddzielić miejsce do pracy od kącika jadalnego. Drzwi przesuwne mogą mieć jedno lub dwa skrzydła, najczęściej szerokości 80-100 cm, chociaż skrzydło może mieć nawet 150 cm. Szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może przekraczać 240 cm. Drzwi przesuwne można wykonać na każdym etapie budowy domu. Sposób montażu zależy od tego, ile mamy miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi.  

Naścienne drzwi wewnętrzne przesuwne 

System polega na umieszczeniu na ścianie wytrzymałej prowadnicy (szyny), po której na wózkach jezdnych przesuwa się skrzydło. Prowadnica może być zamontowana na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu (stropu). Przykryta jest karniszem maskującym, najczęściej w tym samym kolorze co kolor skrzydła. Należy zwrócić uwagę, aby konstrukcja była solidnie przymocowana, aby obciążenia, drgania i uderzenia nie doprowadziły do jej poluzowania. Należy pamiętać również o tym, że otwarte drzwi widoczne są w jednym pomieszczeniu i pod tym względem niewiele różnią się od drzwi rozwieralnych. Poza tym zasłaniają kawałek ściany, dlatego też nie można na niej ustawić żadnych mebli.

Drzwi wewnętrzne przesuwne chowane w ścianie

Innym rozwiązaniem jest schowanie skrzydła drzwiowego w ścianie. Można to zrobić wykuwając odpowiednich rozmiarów otwór, w którym zamontowany zostanie system przesuwny. Jednak jest to dość skomplikowane i czasochłonne rozwiązanie, a czasem niemożliwe do wykonania. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest postawienie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych i wmontowanie w nią kasety (z aluminium lub ocynkowanej blachy) do systemu przesuwnego. W ten sposób tracimy kilka centymetrów z powierzchni pokoju, jednak zyskujemy kawałek ściany, która przy tradycyjnie otwieranych skrzydle musiałaby pozostać pusta.

Skrzydło drzwiowe

Jako skrzydło drzwi wewnętrznych przesuwnych można zastosować praktycznie każde skrzydło drzwi bez zawiasów. Najczęściej jest to skrzydło bezprzylgowe, chociaż czasami w przypadku drzwi dwuskrzydłowych polecane są przylgowe. Drzwi przesuwne mogą być pełne lub szklane. Wykonuje się je z drewna klejonego, płyty wiórowej, PVC lub tafli szkła hartowanego, obramowanej listwą aluminiową lub drewnianą. Produkowane są także drzwi z tafli szkła hartowanego grubości 8-10 mm bez ram usztywniających. Wykonuje się je ze szkła bezpiecznego, które po uderzeniu rozpada się na bardzo drobne kawałki. Szyba z takiego szkła może być przezroczysta, matowa, z ornamentami lub odbijająca promienie słoneczne.

Drzwi wewnętrzne przesuwne – wygodne rozwiązania

W drzwiach jednoskrzydłowych można zamontować system, dzięki któremu po otwarciu automatycznie się zamkną. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Możliwe jest także regulowanie głębokości chowania skrzydła w ścianie. Może ono całkowicie wjeżdżać w kasetę ukrytą w ścianie lub otwierać się na ustaloną szerokość. W szerszym otworze drzwiowym, gdy zamontowane są 2 skrzydła możliwe jest ich takie połączenie, że przesuwając jedno skrzydło, jednocześnie poruszamy drugie.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Zapoznaj się z produktami

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!