Artykuł: Drzwi wejściowe Hörmann

Drzwi wejściowe Hörmann

Wysoka izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych ma dla inwestorów coraz większe znaczenie, bez niej nie ma bowiem energooszczędnego domu. Dlatego Hörmann konstruuje drzwi o izolacyjności nawet kilkakrotnie przekraczającej poziom określonych przepisami wymagań. Współczynnik przenikania ciepła UD drzwi ThermoCarbon – osiągający nawet 0,47 W/(m2K) - jest prawie dwukrotnie lepszy niż oczekuje się tego od drzwi w domach pasywnych. Jak osiągnięto taki efekt? Aluminiowa płyta drzwiowa o grubości 100 mm wypełniona jest twardą pianką poliuretanową i wyposażona w wewnętrzny profil skrzydła. To właśnie ten profil, wykonany z kompozytu na bazie karbonu i włókna szklanego, oraz aluminiowa ościeżnica z przegrodą termiczną tworzą tak skuteczną barierę cieplną. Zapewniają ją też potrójne uszczelki, a w drzwiach z przeszkleniem także 3- lub 4-szybowe szkło termoizolacyjne. Podobnie skonstruowane zostały drzwi ThermoSafe, które spełniają wymogi stawiane drzwiom w domach energooszczędnych. Masywna aluminiowa płyta drzwiowa o grubości 73 mm, izolowane termicznie: aluminiowy profil skrzydła i aluminiowa ościeżnica oraz podwójne uszczelki pozwalają na uzyskanie współczynnika UD na poziomie 0,8 W/(m2K). Zbliżony poziom izolacyjności cieplnej osiągają zewnętrzne drzwi stalowe firmy Hörmann. Współczynnik przenikania ciepła UD drzwi ThermoPlus może wynosić nawet 0,87 W/(m2K).

Energooszczędne drzwi firmy Hörmann są jednocześnie bardzo bezpieczne. ThermoCarbon posiadają w standardzie 9-punktowe, a ThermoSafe i stalowe ThermoPlus 5-punktowe ryglowanie. Drzwi ThermoPlus mają również aluminiową listwę zabezpieczającą mocowaną na całej wysokości płyty drzwiowej, a ThermoCarbon – eleganckie, ukryte zawiasy utrudniające podważenie skrzydła. Aluminiowe, jak i stalowe drzwi ThermoPlus zamówić można z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2. Drzwi aluminiowe dostępne są dodatkowo w klasie RC 3, a ThermoCarbon także w klasie RC 4. 

Drzwi marki Hörmann to także awangardowe wzornictwo, które pozwala na realizację modnych architektonicznych trendów. Dzięki profilom umieszczonym wewnątrz płyty drzwiowej ma ona charakterystyczną płaską i jednolicie gładką powierzchnię. Elegancję skrzydła podkreślają też niewidoczne zawiasy, aplikacje ze stali nierdzewnej i szkła oraz designerskie uchwyty - w niektórych wzorach drzwi TermoCarbon zagłębione w płycie drzwiowej tak, że tworzą z nią jedną zlicowaną płaszczyznę, co daje niepowtarzalny efekt estetyczny. Dodatkowo aluminiowe drzwi oferowane o wysokości do 3 metrów pozwalają na projektowanie bardzo przestronnych wejść do budynków - równych wysokości kondygnacji. Atutem drzwi wejściowych jest też możliwość wzorniczego dopasowania ich do bram garażowych, co ułatwia zaaranżowanie eleganckiej, spójnej wizualnie elewacji.

Sposób otwierania drzwi: do środka czy na zewnątrz. Drzwi otwierane do wewnątrz trudniej jest wyważyć, bo zawiasy są niedostępne dla złodzieja. Jeżeli jednak wybierzemy stalowe drzwi antywłamaniowe z zamkiem obwiedniowym i mocno zakotwimy w ścianach, to sposób otwierania drzwi nie będzie miał znaczenie pod kątem bezpieczeństwa. Złodzieje mają łatwiejszą drogę do naszego domu przez okna lub drzwi tarasowe, w których wystarczy wybić szybę. Natomiast otwieranie drzwi na zewnątrz zdecydowanie poprawia w pomieszczeniu wiatrołapu czy wąskiego korytarza, szczególnie, gdy wchodzi kilka osób i każdy chce już na progu zdjąć zimowe obuwie lub wierzchnie odzienie. Taki sposób otwierania drzwi jest również korzystny w sytuacji naporu silnego wiatru, który je dociska do ościeża, a nie wpycha do naszego domu oraz opadów deszczu gdy woda opadowa może spływać po drzwiach do wnętrza domu.

Wymiary drzwi zewnętrznych ściśle określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które określa, że w świetle szerokość ościeżnicy drzwi zewnętrznych musi wynosić co najmniej 90 cm, a wysokość co najmniej 200 cm. W przypadku drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego musi wynosić co najmniej 90 cm. W głównych wejściach do budynków progi nie mogą przekraczać wysokości 2 cm. Jednak dla własnej wygody lepiej zamontować drzwi o szerokości 100 cm i wysokości 220 cm. Będą wówczas znacznie bardziej funkcjonalne. 


Drzwi ThermoCarbon 


Drzwi ThermoCarbon klasy Premium są spełnieniem tej idei. Współczynnik UD dla drzwi ThermoCarbon wynosi nawet 0,47 W/(m²·K), dzięki czemu zasługują one na tytuł mistrza w kategorii izolacyjności cieplnej. Opcjonalne wyposażenie w klasie RC 4 sprawia, że ThermoCarbon są najbezpieczniejsze wśród dostępnych aluminiowych drzwi zewnętrznych. Profil skrzydła to wysoce zaawansowana technologia: wykonany z kompozytu karbonu i włókna szklanego gwarantuje zwiększoną izolacyjność akustyczną, a przede wszystkim bardzo dobrą stabilność oraz odporność skrzydła drzwiowego na uderzenia.

Energooszczędność. Zewnętrzne drzwi wejściowe ThermoCarbon są dostępne do wyboru w 15 nowoczesnych wzorach w 18 kolorach preferowanych, na życzenie również w dwóch różnych kolorach. Szeroki wybór innych opcjonalnych elementów wyposażenia, takich jak uchwyty, przeszklenia i zamki, umożliwia jeszcze bardziej spersonalizowaną aranżację wyglądu drzwi. Skrzydło drzwiowe wykonane jest z aluminium i wypełnione twardą pianką poliuretanową. Niewidoczny bardzo stabilny profil skrzydła z kompozytu karbonu i włókna szklanego wyposażony jest w przegrodę termiczną, potrójne uszczelnienie i dwie uszczelki obwiedniowe. Dzięki temu drzwi zalecane do domów pasywnych.

Ukryte zawiasy. W drzwiach zewnętrznych ThermoCarbon zawiasy są ukryte między ramą a skrzydłem drzwiowym, dzięki czemu pozostają niewidoczne od zewnątrz i od wewnątrz – jest to bardzo eleganckie i estetyczne rozwiązanie. Regulacja skrzydła drzwiowego jest prosta i wygodna. Drzwi zamykają się bezpiecznie i komfortowo w każdej sytuacji.  

Wkładka patentowa odporna na manipulacje. Odporna na manipulacje wkładka patentowa posiada certyfikat zgodności z normą DIN 18252 / DIN EN 1303 i wyposażenie najwyższej klasy: system anti-picking, zabezpieczenie przed rozwierceniem oraz funkcję niezależnego obustronnego otwierania w sytuacjach alarmowych lub zagrożenia. Ta ostatnia umożliwia otwarcie drzwi nawet mimo klucza włożonego do zamka od wewnętrznej strony. Zakres dostawy obejmuje 5 kluczy. Zabezpieczająca rozeta ze stali nierdzewnej elegancko integruje się z płytą drzwiową, zabezpieczając jednocześnie wkładkę patentową przed rozwierceniem.

Zabezpieczone przed wyważeniem. Drzwi ThermoCarbon wyposażone są w 9-punktowe zabezpieczenie: 5 stalowych rygli obrotowych i 4 rygle trzpieniowe, które blokują się podczas zamykania w zaczepach ze stali nierdzewnej. Wystarczy jeden obrót klucza w zamku, żeby uruchomić to najskuteczniejsze zabezpieczenie drzwi. Drzwi zewnętrzne i elementy boczne są dostępne z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2, RC 3 i RC 4.


Drzwi ThermoSafe


Aluminiowe skrzydło drzwiowe o grubości 73 mm wypełnione twardą pianką PU i wyposażone w zakryty aluminiowy profil izolowany termicznie sprawia, że współczynnik UD dla drzwi ThermoSafe wynosi nawet 0,8 W/(m²·K). Standardowy 5-punktowy listwowy zamek ryglujący oraz opcjonalne wyposażenie przeciwwłamaniowe w klasie RC 2 lub RC 3 gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Pod względem wizualnym drzwi ThermoSafe spełniają nawet najwyższe wymagania. Szeroki wybór obejmuje ponad 70 wzorów drzwi – od klasycznych po nowoczesne, w 18 kolorach preferowanych. Opcjonalne wyposażenie, takie jak uchwyty, przeszklenia i innowacyjne napędy umożliwiają wykonanie drzwi odpowiadające indywidualnym gustom.

Idealnie dopasowane drzwi zewnętrzne i brama garażowa. Bogata oferta dopasowanych produktów firmy Hörmann obejmuje drzwi i bramy, w których przetłoczenia wykonano na jednej wysokości, aby zachować harmonijny wygląd wszystkich elementów. To oznacza zachowanie zauważalnej podstawowej linii we wzornictwie, bez wizualnych przesunięć i niespójności. To właśnie te drobne, ale precyzyjnie dopracowane szczegóły podkreślają piękno domu.  Efekt przetłaczanej powierzchni drzwi uzyskano dzięki rowkom wykonanym w wypełnieniu. Ten sam rezultat w przypadku bramy wydobywają przetłoczenia poszczególnych segmentów i łączenia profili.

Zawiasy 3D. Eleganckie zawiasy regulowane w trzech płaszczyznach zapewniają wszechstronną regulację drzwi zewnętrznych ThermoSafe. Dzięki temu drzwi są optymalnie uszczelnione oraz łatwo i bezpiecznie się zamykają. Opcjonalne ukryte zawiasy zapewniają elegancki wygląd drzwi od wewnątrz. Zawiasy są wyposażone w zabezpieczenie przed podważeniem.

Wkładka patentowa odporna na manipulacje posiada system anti-picking i zabezpieczenie przed rozwierceniem. Dodatkową zaletą jest funkcja niezależnego obustronnego otwierania w sytuacjach alarmowych lub zagrożenia, która umożliwia otwarcie drzwi nawet mimo klucza włożonego do zamka od wewnętrznej strony. Odporna na manipulacje wkładka patentowa posiada certyfikat zgodności z normą DIN 18252 / DIN EN 1303 i jest dostarczana w zestawie z 5 kluczami. Zewnętrzna rozeta zabezpiecza dodatkowo wkładkę patentową przed rozwierceniem i wykręceniem. Dostępna standardowo w kolorze białym RAL 9016 lub ze stali nierdzewnej w przypadku kolorowych drzwi.

Przeciwwłamaniowe. 5-punktowy listwowy zamek ryglujący H5 i trzpienie przeciwwyważeniowe po stronie z zawiasami blokują się podczas zamykania w zaczepach ze stali nierdzewnej. Rygle obrotowe utrudniają wyłamanie i wyważenie drzwi (w wyjątkowo dużych drzwiach stosuje się zamek S5 Automatik). Drzwi zewnętrzne, elementy boczne i naświetla górne są dostępne z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2 i RC 3.

Bezpieczne przeszklenie. Drzwi zewnętrzne ThermoSafe i ThermoCarbon spełniają najwyższe wymagania bezpieczeństwa użytkowania. Przeszklenie izolacyjne wykonane od strony zewnętrznej i wewnętrznej z zespolonego szkła bezpiecznego (VSG) o grubości 8 mm gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. W razie przypadkowego zbicia szyby odłamki szkła nie rozpryskują się, lecz pozostają przyczepione do folii, co wyklucza ryzyko skaleczenia. Ponadto zespolone szkło bezpieczne utrudnia wybicie szyby, dodatkowo chroniąc przed włamaniem. Specjalne zespolenie krawędzi z zastosowaniem przegrody termicznej (tzw. ciepłej ramki) gwarantuje wysoką izolacyjność cieplną przeszklenia, a w rezultacie prowadzi do efektywnego zmniejszenia strat energii i zwiększenia komfortu mieszkania dzięki obniżeniu poziomu hałasu.


Drzwi zewnętrzne ThermoPlus


Zewnętrzne drzwi wejściowe ThermoPlus mają wszystko to, co składa się na dobre drzwi: stalową płytę drzwiową o grubości 65 mm, wypełnienie z twardej pianki PU, zakryty profil skrzydła wykonany z kompozytu oraz aluminiową ościeżnicę izolowaną termicznie. Dzięki temu współczynnik UD dla tych drzwi może wynosić nawet 0,87 W/(m²·K). Drzwi są standardowo wyposażone w 5-punktowy listwowy zamek ryglujący, dzięki czemu możecie Państwo również czuć się bezpiecznie we własnym domu. Jeszcze większe bezpieczeństwo zapewnia opcjonalne wyposażenie przeciwwłamaniowe w klasie RC 2, które oferujemy do wszystkich wzorów drzwi ThermoPlus.

Płyta drzwiowa bez widocznego profilu skrzydła. Drzwi zewnętrzne ThermoPlus przekonują swoim wyjątkowym i ekskluzywnym wzornictwem: płyta drzwiowa z niewidocznym profilem skrzydła po stronie zewnętrznej i wewnętrznej spełnia nawet najbardziej wyszukane wymagania aranżacyjne. Drzwi tworzą od środka gładką płaszczyznę, dzięki czemu wyglądają jak drzwi wewnętrzne i pasują do wystroju wnętrza. Wysokiej jakości drzwi ThermoPlus posiadają stalową płytę drzwiową o grubości 65 mm z niewidocznym profilem skrzydła i grubą przylgą. Drzwi tworzą od środka gładką płaszczyznę, dzięki czemu wyglądają jak drzwi wewnętrzne i harmonijnie wpisują się w ogólny wystrój wnętrza. Profil skrzydła wykonany z materiału zespolonego, będący jednocześnie przegrodą termiczną, charakteryzuje się zwiększoną stabilnością. Takie rozwiązanie wyklucza ryzyko odkształcania i wypaczania się płyty drzwiowej.

Izolacyjność cieplna. Współczynnik przenikania ciepła UD wynosi nawet 0,87 W/(m²·K), dlatego drzwi ThermoPlus mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu trwale ograniczają straty energii. Aluminiowa ościeżnica 80 mm wyposażona w przegrodę termiczną posiada wypełnienie z pianki PU i jest dostępna w wersji prostokątnej lub Roundstyle. Drzwi ThermoPlus przekonują dopracowanymi rozwiązaniami, takimi jak wysoki na 20 mm próg z aluminium i tworzywa sztucznego, z przegrodą termiczną i potrójnym uszczelnieniem. Dzięki temu drzwi zapewniają lepszą izolacyjność cieplną.

Ryglowanie przeciwwłamaniowe. Drzwi ThermoPlus w wersji standardowej wyposażyliśmy w ryglowanie wielopunktowe. Posiadają na całej wysokości skrzydła listwę zabezpieczającą. W ten sposób drzwi są lepiej zabezpieczone przed wyważeniem od strony zawiasów. Do wszystkich drzwi zewnętrznych ThermoPlus wraz z elementami bocznymi i naświetlami górnymi dostępne jest wyposażenie przeciwwłamaniowe w klasie RC 2, co gwarantuje mieszkańcom większe bezpieczeństwo (w tym również do elementów bocznych i naświetli górnych).

Bezpieczne przeszklenie. Zewnętrzne drzwi wejściowe Hörmann spełniają najwyższe wymagania pod względem stosowanych zabezpieczeń. Przeszklenie izolacyjne wykonane od strony wewnętrznej ze szkła bezpiecznego gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. W razie przypadkowego zbicia szyby odłamki szkła nie rozpryskują się, lecz pozostają przyczepione do folii, co wyklucza ryzyko skaleczenia. Ponadto zastosowanie od zewnątrz zespolonego szkła bezpiecznego VSG, utrudnia wybicie szyby, dodatkowo chroniąc przed włamaniem.

Zamki automatyczne. Drzwi ryglowane wielopunktowo można prosto i wygodnie otwierać za pomocą nadajnika, radiowego czytnika linii papilarnych lub transpondera. Klucze są tu niepotrzebne. Otwieranie zewnętrznych drzwi wejściowych za pomocą transpondera umożliwia elektromechaniczna wkładka patentowa. Po zbliżeniu transpondera do wkładki można odryglować drzwi i otworzyć je za pomocą gałki.  Silnik elektryczny powoduje odryglowanie drzwi zewnętrznych w trybie obsługi za pomocą nadajnika lub radiowego czytnika linii papilarnych. Drzwi wystarczy popchnąć w celu ich otwarcia. Elektryczna zapadka umożliwia wygodne otwieranie drzwi od wewnątrz za pomocą przełącznika. Alternatywnie – na przykład w ciągu dnia – można przełożyć dźwignię blokującą: wtedy nawet lekkie pchnięcie od zewnątrz spowoduje otwarcie drzwi. 

Montaż drzwi ThermoPlus

Czytaj także