Artykuł: Drobna mozaika posadzkowa i ścienna – gorseciki znowu na topie!

Drobna mozaika posadzkowa i ścienna – gorseciki znowu na topie!

Posadzka z drobnej mozaiki układającej się w charakterystyczny wzór przypominający nieco dzisiejsze puzzle była na topie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dzisiaj wraca do łask i jest wykorzystywana nie tylko przy renowacji posadzek w budynkach z tamtych lat, ale również jako element nowoczesnych wnętrz.

Gorseciki znane są niektórym z nas z holi i klatek schodowych przedwojennych kamienic oraz budynków użyteczności publicznej. Swoją intrygującą i wdzięczną nazwę zawdzięczają kształtowi, przypominającemu damskie gorsety podkreślające wcięcie w talii. Kultowe dzisiaj gorseciki wróciły na fali mody vintage do produkcji kilku producentów m.in włoskiej firmy CE.SI oraz jednego z wiodących polskich producentów płytek ceramicznych – Ceramika Paradyż, której kolekcja „Modernizm” od ubiegłego roku zdobywa nasz rynek. Płytki gorseciki możemy kupić również od małych, lokalnych  producentów – są to wówczas kafle wykonane ręcznie z gliny szamotowej, wypalane dwukrotnie, szkliwione w temperaturze powyżej 1000oC. To jeden z tych produktów, który pozwoli na skorzystać z dobrych tradycji polskiego wzornictwa do całkiem współczesnych aranżacji.

Stare gorseciki – zadziwiająco trwała posadzka

Zwane inaczej beczułką, szpuleczką, baryłką mozaiki powstały w Holandii pod koniec lat 20. XX wieku. W Polsce projektantom udało się wytworzyć własny, niepowtarzalny styl ich układania. Produkowane w manufakturze Dziewulski & Lange, której tradycje kontynuuje dzisiejsze Opoczno, stały się symbolem architektury przedwojennej Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Gdyni. Dzięki niewysokiej cenie były łatwo dostępne, dlatego można je było spotkać zarówno na posadzkach klatek schodowych eleganckich kamienic, jak i miejsc użyteczności publicznej takich jak sądy, poczty, szpitale, sklepy czy punkty usługowe. Rzemieślnicza produkcja gorsecików była atutem – odcienie płytek się różniły, bo dawna technologia nie była w stanie ustandaryzować kolorystyki naturalnego surowca. Wiele z nich przetrwało nawet zawieruchy wojenne i jeśli nie zostały bezmyślnie usunięte podczas remontów, to wprawdzie „nadgryzione zębem czasu”, często z ubytkami nadal zdobią klatki schodowe i hole np. starych warszawskich kamienic, zachwycając misternym ułożeniem wzorów. Ogromną trwałość zawdzięczają zarówno samemu surowcowi – szlachetna kamionka wypalana w bardzo wysokiej temperaturze miała wysoką trwałość, jak i kształtowi – uzupełniające się wklęsłe i wypukłe krawędzie stanowiły rodzaj terakoty dywanowej, tworząc bardzo odporną na uszkodzenia mechaniczne n

Współczesne gorseciki

Wśród przygotowanych przez Ceramikę Paradyż propozycji gorsecików znajdują się zarazem odświeżone przedwojenne wzory, jak i nowe, autorskie ułożenia projektantki kolekcji arch. Mai Ganszyniec. Są wśród nich wzory klasyczne jak biało-czarna pepitka, pasy, duże kwadraty typowe dla klatek schodowych, jak i tzw. wzór sądowniczy, czyli kropeczki biało-szare z Sądu Najwyższego w Warszawie. Kolorystyka nawiązuje do międzywojennej estetyki – znajdziemy tu płytki w odcieniach czerni, szarości, bieli, ciepłych tonach cegły i ochry oraz w chłodnym odcieniu niebieskiego. Gorseciki z Ceramiki Paradyż można swobodnie zestawiać z innymi formatami płytek z kolekcji. Kolekcję uzupełniono o heksagonalne i kwadratowe płytki w różnych rozmiarach. Przy wykorzystaniu współczesnych technologii dodatkowo podniesiono trwałość i funkcjonalność płytek – fabrycznie wykonane gorseciki to gres grubości 6 mm, barwiony w masie. Układane w fabryce na siatce łatwo przenieść na wykańczane powierzchnie. Można nim uzupełniać wzory na posadzkach z epoki, ale też wykańczać nowe wnętrza. W zamyśle autorki kolekcji gorseciki idealnie sprawdzą się w rewitalizowanych obiektach – kamienicach czy dawnych budynkach przemysłowych przystosowanych do nowych funkcji np. nowoczesnych, mieszkalnych loftów. To również świetna propozycja do kuchni, holu czy łazienki w nowoczesnym domu czy apartamencie. Świetnie sprawdza się jako posadzki na willowych werandach, ale i na odkrytych tarasach przechodzących w niewielkie miejskie ogródki – mozaiki gorseciki są odporne na mróz, deszcz, słońce oraz uszkodzenia mechaniczne, przez lata zachowają funkcjonalność i atrakcyjny wygląd.

zdjęcie tytułowe: Ceramika Paradyż

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!