Artykuł: Drewno na fragmentach elewacji współczesnego domu

Drewno na fragmentach elewacji współczesnego domu

Wraca moda na wykańczanie ścian domów drewnem. Wielu zwolenników ma użycie go na fragmentach elewacji. To nie dziwi, bo drewno na elewacji nawet w postaci niewielkich wstawek uatrakcyjnia wygląd elewacji i doskonale łączy budynek z otoczeniem

Wykańczanie domu drewnianą oblicówką ma w Polsce długą tradycję. Zawdzięcza ją dużym zasobom naturalnym tego materiału. Coraz chętniej wykorzystujemy je także jako materiał okładzinowy wykańczający elewacje domów o nowoczesnej, prostej bryle – długie drewniane deski doskonale podkreślają układ elewacji. Nowoczesny rys nadaje budynkom choćby zastosowanie drewna egzotycznego – stało się ono dostępne zarówno ze względu na coraz niższą cenę, jak i liczbę miejsc, gdzie można je nabyć. 

Oryginalny charakter można też uzyskać poprzez różnego rodzaju materiały impregnujące drewno oraz farby kryjące do drewna. Wpływ na używanie drewna na elewacji współczesnych domów mają także coraz skuteczniejsze sposoby jego zabezpieczania przed wilgocią czy owadami.

Drewno na elewacji jako środek estetyczny

Drewniana oblicówka pozwala na wkomponowanie domu w otoczenie. Naturalność tego materiału sprawia, że budynek staje się integralnym elementem środowiska. Często służy także podkreśleniu jego urody oraz stylu architektonicznego, w jakim dom został zaprojektowany. Dobry efekt daje użycie tego materiału, jeśli chcemy dodać nowoczesnej architekturze naturalnego dla tego materiału ciepła i przytulności. 

Użycie drewna na elewacji może być także poprawienie proporcji budynku, np. jego podwyższenie czy obniżenie lub podkreślenie jego detali. Tak jak w przeszłości drewno stosuje się często na ścianach szczytowych domu, w jego górnych partiach lub w strefie parteru.

Drewno na elewacji – szczyt domu

Wyłożony drewnem szczyt domu to najczęściej spotykane rozwiązanie głęboko zakorzenione w tradycji – w wielu starych domach drewnem zaznaczano nie zamieszkaną strefę strychu. Także w nowoczesnych domach drewnem wykańcza się szczyt domu, tak jest choćby w przypadku budynków inspirowanych podmiejskimi willami z okresu międzywojnia, najczęściej zaznacza ono podział na kondygnacje. Wypełniając szczyt drewnem najczęściej układa się je do wysokości nadproża lub ścianki kolankowej, do okapu daszka wejściowego lub drzwi wejściowych. Licowany drewnem szczyt wpływa też na proporcje domu. W wysokim budynku deski ułożone poziomo na szczycie i ściance kolankowej obniżą dom. Drewno zamontowane pionowo na szczycie domu zaprojektowanego na planie wydłużonego prostokąta, skróci go, sprawi, że będzie zgrabniejszy. Deski na szczycie można ułożyć nie tylko poziomo lub pionowo – drewno ułożone w jodełkę poprzez powtórzenie kształtu szczytu podkreśla jego trójkątną formę. Bardziej niż deski poziome lub pionowe dynamizuje sylwetkę domu, taka powierzchnia jest elementem znacznie bardziej przyciągającym uwagę niż spokojne linie pionowe i poziome. Równie efektowny jest szczyt wykończony drewnem ułożonym w jodełkę nad oknami, wtedy przestrzeń pod i między nimi można wyłożyć deskami ułożonymi poziomo.

Drewno na elewacji – podział na kondygnacje

Nie tylko szczyt domu wyróżniony drewnem może tworzyć podziały na kondygnacje. Podobny efekt uzyskamy, jeśli zastosujemy je w całej w strefie poddasza lub piętra, tzn. obłożymy drewnianą oblicówką wszystkie górne partie ścian domu. Drewniana opaska zaznaczająca strefę poddasza użytkowego lub piętra sprawdzi się w domu sprawiającym wrażenie zbyt wysokiego – taki zabieg optycznie obniży budynek. Drewno na elewacji użyte w strefie górnej kondygnacji może być również elementem, który zrównoważy i poprawi proporcje budynku, jeśli zaburza je kształt oraz wysokość dachu. Drewno stosuje się także w strefie parteru. Użyte na wszystkich ścianach optycznie obniży dom. O efekcie decyduje też sposób ułożenia drewna – elementy poziome obniżą bryłę, a pionowe ją podwyższą. Powierzchnia obłożona drewnem nie może być przypadkowa. Granicą może być linia okapu, cofnięta lub wysunięta partia wejścia. We współczesnych realizacjach często spotykamy się również z zastosowaniem drewnianej oblicówki tylko w strefie wejścia czy na elewacji ogrodowej – taki zabieg sprawia, że dom harmonijnie łączy się z otoczeniem.

Zdjęcia: Baumit, Fotolia.com, K. Jankowska, Velux, Xella Polska

 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także