Artykuł: Domowe SPA z Deante

Domowe SPA z Deante

Dzisiaj każdy z nas może w zaciszu własnej łazienki zadbać o zachowanie zdrowej równowagi umysłu, ciała i ducha, która utrzymywana sprawia, że nasz organizm nie odczuwa przemęczenia, nie grozi mu stan depresyjny lub choroby. Potrzeba do tego tylko chęci, odrobiny wyobraźni i stosunkowo niewielkich nakładów finansowych. Oferta produktów łazienkowych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów. Elementy podtynkowe Deante spełniają najważniejsze z nich – są funkcjonalne, ale także atrakcyjne wizualnie i zgodne z najnowszymi trendami. Właśnie dlatego stanowią doskonałe rozwiązanie do łazienki. 

Funkcjonalność. Instalacje podtynkowe dają możliwość kompletowania zestawów dopasowanych do naszych potrzeb i upodobań. Bogactwo elementów pozwala tworzyć różnorodne kombinacje, składające się np. z głowicy i słuchawki, głowicy i dysz natryskowych, czy dysz natryskowych i słuchawki. Dodatkowym elementem jest wylewka wannowa, pozwalająca na zastosowanie podtynków nie tylko pod prysznicem, ale także przy wannie. Rozwiązanie, które wykorzystamy w łazience jest uzależnione głównie od naszej wyobraźni.

Rozsądne wykorzystanie przestrzeni w niewielkich łazienkach jest niezwykle istotne. Zastosowanie baterii podtynkowej jest najlepszym z możliwych w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze. W małych pokojach kąpielowych najczęściej montuje się kabinę prysznicową lub wydziela na nią miejsce wykładając dodatkową ściankę płytkami. Wówczas warto zamontować natrysk w postaci instalacji podtynkowej, pozwalającej zaoszczędzić cenne centymetry. Wszystkie rury są ukryte, a na zewnątrz pozostają jedynie źródła wypływu wody oraz bateria składająca się z maskującej rozety i dźwigni.

Byle nie za gorąca Podczas kąpieli należy umiejętnie ustawić temperaturę wody. Najbardziej optymalny jest letni strumień, którym można się rozkoszować od 15 nawet do 30 minut. Chłodny prysznic pozwala walczyć z bezsennością. Zimna woda skierowana na stopy sprawia bowiem, że krew odpływa do dolnych partii ciała, powodując senność. Warto także stosować naprzemienny ciepły i zimny prysznic, poprawiający krążenie krwi i ujędrniający skórę. Tego typu kąpiel to także sprawdzony domowy sposób na pozbycie się cellulitu. W połączeniu z peelingiem i masażem pomaga zredukować uporczywą skórkę pomarańczową, będącą zmorą większości kobiet. Ponadto, prysznic naprzemienny to dobry początek dnia – ciepły i zimny strumień pobudzają do działania. Z kolei przebywanie w zbyt gorącej wodzie może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet zaburzeń krążenia i nieprawidłowej pracy serca. Na kąpiel w ukropie powinny zatem uważać osoby mające problemy z prawidłową pracą serca, nadciśnieniem oraz skłonnością do powstawania żylaków.

Masaż w domowych warunkach. Z leczniczych i relaksacyjnych właściwości wody mogą w pełni korzystać posiadacze systemów podtynkowych. Woda wypływająca z poszczególnych elementów działa orzeźwiająco i odprężająco, redukując napięcie. Podczas codziennych kąpieli niezwykle wygodne jest korzystanie z górnej głowicy, dostarczającej naturalnych doznań. Kolejnym elementem są dysze do hydromasażu, pozwalające rozluźnić mięśnie i pozbyć się stresu. Masaż mocnym, biczowym strumieniem to jedna z najstarszych naturalnych metod leczenia, charakteryzująca się walorami zdrowotnymi, jak i właściwościami kosmetycznymi. Dzięki możliwości regulacji dysz na przegubach, strumień masuje wybrane partie ciała – zarówno lędźwie, jak i np. barki, usuwając zmęczenie i powodując, że skóra staje się bardziej napięta. Podczas kąpieli istotne są nie tylko temperatura oraz natężenie wypływu wody, ale także rodzaje strumieni, wypływające ze słuchawki. Wybierając słuchawkę, bądź zestaw natryskowy warto zatem zwrócić uwagę na to, jakie posiada funkcje.

INSTALACJA PODTYNKOWA - moda i funkcjonalność w łazience

Baterie podtynkowe - montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. Składają się z dwóch elementów: podtynkowego sterującego wypływem wody i natynkowego - dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą. Wyróżniamy dwa rodzaje baterii podtynkowych ze względu na funkcjonalność: do natrysków bez przełącznika natrysku - podłączenie głowicy natryskowe; do wanien z przełącznikiem natrysku - podłączenie głowicy deszczowej i wylewki wannowej. 

Głowica natryskową wielofunkcyjną. Wybór taki zwiększa komfort kąpieli, możemy bowiem wybierać z kilku rodzajów strumieni  i zmieniać je w zależności od potrzeb. Ze względów użytkowych warto także zwrócić uwagę na sposób przełączania funkcji. Najczęściej główki wielofunkcyjne mają wystający poza obręb główki przełącznik lub też zmiana funkcji następuje poprzez obrót główki. Wyboru strumienia można dokonywać na podstawie zaznaczonych na główce, w postacie graficznej, poszczególnych funkcji lub na podstawie tzw. kliku, czyli dźwięku jaki słyszymy przy zmianie funkcji i przeskoczeniu z jednej funkcji na następną. Rodzaje strumieni:

 • Strumień deszczowy (zobacz filmDelikatny, rozłożysty deszcz w postaci cienkich strużek wody, wydobywających się z kilkudziesięciu dysz, orzeźwia, odświeża i ożywia. Doskonały do codziennej energetyzującej kąpieli.
 • Strumień hydromasaż (zobacz filmWbudowany w słuchawkę wirnik zagęszcza wodę, a następnie wyrzuca ją pulsacyjnie w postaci kilku silnych strug. Strumień masuje skórę oraz zmęczone obolałe mięśnie, usuwając zmęczenie i działając regenerująco. Dzięki sile strumienia kąpiel staje się pobudzająca, dodatkowo hartując ciało.
 • Strumień miękki (zobacz filmWoda zmieszana z powietrzem łagodnie wypływa z otworów o dużej średnicy w postaci kilku miękkich strumieni, działając odprężająco i uspokajająco. Delikatnie opływa ciało, zmywając z niego zmęczenie i napięcie psychiczne nagromadzone w ciągu dnia. Doskonały do długich kąpieli relaksujących, a także do mycia włosów.
 • Strumień mgiełka wodna (zobacz filmSubtelny strumień rozpylonych cząsteczek, tworzących mgiełkę wodną, zrasza, chłodzi i relaksuje. Doskonały do nawilżania skóry twarzy i całego ciała.
 • Strumień mieszany (zobacz filmKombinacja podstawowych strumieni możliwa do uzyskania poprzez ustawienie słuchawki w pozycjach pośrednich. Istnieje możliwość dodatkowego wyboru siły i rodzaju strumieni według upodobań.
 • Strumień kaskadowy (zobacz filmStrumień wypływający w formie miękkiej tafli wody. Działa orzeźwiająco o poranku, w szczególności przy zastosowaniu kąpieli naprzemiennej. Jest doskonały podczas spłukiwania kosmetyków z włosów i skóry.

Deszczownice Floks. Proponowana różnorodność kształtów i wielkości sprawia, że każdy znajdzie odpowiedniego Floksa do swojej łazienki. Projektanci Deante dają tu możliwość wyboru spośród następujących modeli: kwadratowa o wymiarach 200 x 200 mm i 64 punktach natryskowych – idealna dla małych kabin o bryle opartej na formie kwadratu; okrągła o średnicy 300 mm i 132 punktach natryskowych – dedykowana głównie kabinom oraz aranżacjom powstałym w hołdzie liniom i formom obłym; prostokątna o wymiarach 400 x 300 mm i aż 234 punktach natryskowych, która świetnie sprawdzi się zwłaszcza w opartych na geometrycznej formie kwadratu dużych kabinach, czy też projektach łazienkowych nawiązujących to takich brył.

Wszystkie głowice z serii Floks są ultra-cienkie (4 mm grubości). Dzięki temu mają bardzo szybki czas reakcji (szybko napełniają się wodą), a proces skapywania wody po kąpieli ograniczony jest do minimum. Przekłada się to na oszczędność jej zużycia. Wykonane są ze stali chromowanej, co pozwoliło zmniejszyć ich wagę oraz dało ciekawy efekt wizualny. Wysoka jakość użytych materiałów gwarantuje, że produkt ten będzie cieszył oczy użytkownika przez lata. Nie bez znaczenia jest też fakt, że posiadają system anti-calc, dzięki któremu można błyskawicznie i łatwo usunąć osad wapienny gromadzący się w dyszach.

Montaż systemu podtynkowego. System podtynkowy wymaga uprzedniego przygotowania instalacji hydraulicznej. Ciepłą wodę doprowadza się z lewej strony, natomiast zimną z prawej. Rozmieszczenie przyłączy w ścianie jest uzależnione od tego, czy woda będzie wypływała tylko z jednego źródła (górnej głowicy lub słuchawki), czy też np. z dwóch lub trzech. W przypadku zastosowania baterii bez przełącznika natrysku przewody odprowadzające wodę skierowuje się tylko do góry. Z kolei jeśli montujemy więcej niż jeden element, należy wybrać baterię z przełącznikiem natrysku i wyprowadzić przewody zarówno do góry, jak i w dół. Deante oferuje m.in. uniwersalny przełącznik trzyfunkcyjny, który można komponować z różnymi elementami. Dodatkowo, asortyment uzupełniają uniwersalne divertery, przeznaczone do łączenia z bateriami bez przełączników funkcji.

Aby można było wygodnie korzystać z baterii powinna być ona zamontowana w odpowiedni sposób. Przyjmuje się, iż dla baterii natryskowej odległość od podłoża powinna wynosić około 110 cm. Dla baterii wannowej to około 20 cm powyżej rantu wanny. W ścianie należy wykonać wnękę o głębokości od 6 do 12 cm w zależności od modelu baterii, dla części podtynkowej, która jest przyłączona do rur ciepłej i zimnej wody. Element natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian. Głowice i główki natryskowe montujemy najczęściej na wysokości 170 - 180 cm nad brodzikiem. Jest to jednak uzależnione przede wszystkim od wysokości osób korzystających z prysznica. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie wylewki do głowicy lub główki natryskowej na wysokości ok. 10 - 15 cm ponad głową najwyższej z nich. 

Przykładowe schematy poprawnego montażu elementów podtynkowych

Komplet podtynkowy Multi-System 

To praktyczne i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które łączy w jednym produkcie wszystkie, niezbędne opcje natrysków: klasyczną słuchawkę, dużą, górną głowicę o średnicy 30 cm oraz sześć dysz natryskowych.  Umożliwia wypływ wody z dwóch źródeł z możliwością ich swobodnej zmiany. Dzięki panelowi Multi System, podczas jednorazowego zakupu otrzymamy wszystkie elementy niezbędne do stworzenia praktycznego panelu o wielu funkcjach. Multi-System jest minimalistycznym rozwiązaniem podtynkowym, dzięki któremu łazienka nie tylko zyskuje na nowoczesności, ale łatwiej ją także utrzymać w czystości. Instalacja podłączenia wody z baterią termostatyczną ukryta jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są jedynie eleganckie elementy użytkowe. Dodatkowe korzyści to oszczędność miejsca w kabinie natryskowej.

 • 3-krotny diverter
 • 6 dysz natryskowych
 • bateria podtynkowa termostatyczna z możliwością regulacji wypływu wody
 • głowica natryskowa okrągła, stalowa o średnicy 300 mm
 • przyłącze kątowe węża zintegrowane z uchwytem na słuchawkę
 • słuchawka 1-funkcyjna
 • wąż podwójnie pleciony, rozciągliwy o długości 1500 mm
 • wylewka natryskowa o długości 360 mm

Każdą z opcji można w łatwy sposób uruchomić przekręcając odpowiedni przełącznik funkcji w określoną stronę. Dwa kolejne pokrętła w panelu służą do ustawienia temperatury wody i regulacji siły jej strumienia – tak więc obsługa jest banalnie prosta, a przy tym ze względu na zastosowaną baterię termostatyczną, bezpieczna.

Termostatyczna bateria podtynkowa Cascada Multibox 

Dla poszukujących połączenia prostoty i piękna z komfortem użytkowania. Z łatwością można je dopasować zarówno do minimalistycznych wnętrz, jak i tych charakteryzujących się bogatą ekspresją aranżacyjną. Cascada Multibox umożliwia ustawienie preferowanej przez nas stałej temperatury kąpieli. Trzykrotny diverter pozwala zaś na indywidualne dopasowanie elementów natryskowych z oferty Deante (poza słuchawką zintegrowaną z panelem baterii): dyszy, bądź głowicy deszczowej. Umożliwia wypływ wody z trzech źródeł z możliwością ich swobodnej zmiany. 

 • Wykonana z chromowanego mosiądzu bateria jest zamknięta w formie prostokątnego panelu montowanego się horyzontalnie o wymiarach 580x200x92 mm.
 • Posiada jednofunkcyjną słuchawkę, zintegrowaną z panelem baterii i wąż stalowy, podwójnie pleciony o długości 1500 mm
 • System anti-calc ułatwia czyszczenie słuchawki z osadów, co sprzyja zachowaniu estetyki i porządku. 
 • Uzupełnieniem Multiboxu jest dopasowana wzornictwem głowica natryskowa 2-funkcyjna z silikonowym systemem "anti-calc", który przeciwdziała osadzaniu się kamienia. Pozwala przy użyciu gąbki wykruszyć osad. System przedłuża trwałość i niezawodność działania głowicy.
 • Objęta dwuletnią gwarancją.

Elegancka forma i funkcjonalność baterii Cascada Multibox sprawiają, że znajdą one uznanie w oczach zarówno zwolenników prostych form i minimalizmu wnętrzarskiego, jak i miłośników fantazyjnych dekoracji.

Czyszczenie i pielęgnacji instalacji podtynkowych

Do pielęgnacji powierzchni armatury łazienkowej, chromowanej nie należy stosować środków czyszczących zawierających kwasy, alkohol, wybielaczy (podchloryn sodu i potasu) oraz związków chloru. Tego typu środki mogą doprowadzić do zmatowienia i ściemnienia powłoki wyrobu, a nawet do miejscowego jej wytrawienia. W razie wątpliwości należy wypróbować działanie środka czyszczącego na niewidocznej powierzchni elementu podtynkowego. Nie należy używać szorstkich ścierek i gąbek, a także proszków, mleczek i innych środków czyszczących zawierających substancje ścierne, mogące w efekcie doprowadzić do zarysowania powierzchni i jej zmatowienia. Nie można także nakładać środka czyszczącego bezpośrednio na wyrób tylko na szmatkę lub ściereczkę, aby resztki środka czyszczącego nie dostały się w szczeliny i otwory wyrobu. Należy regularnie dbać o czystość głowic, główek i dysz natryskowych, co zapobiega powstawaniu osadów wapiennych i zatykania się punktów natryskowych. Niewielkie zabrudzenia należy regularnie usuwać wodą z mydłem, płynem do naczyń lub roztworem octu spożywczego z wodą w proporcji 1:1 przy użyciu miękkiej szmatki, a następnie spłukać i wytrzeć do sucha.

W głowicach, główkach i dyszach natryskowych, stosowany jest system silikonowych gumeczek nazwany „anti-calc". System ten przeciwdziała osadzaniu się kamienia przez co, przedłuża trwałość i niezawodność działania tych elementów natryskowych. Otwory tzw. punkty natryskowe wyposażone są w silikonowe gumeczki, z których łatwo wykruszyć osad np. przy użyciu gąbki. Czasami też w otworach znajdują się cienkie plastikowe bolce, które po przekręceniu główki lub dyszy natryskowej, wysuwają się w otwory i wypychają z nich krople wody wraz z osadem. System ten jest właściwie niezbędny przy elementach stosowanych w systemach podtynkowych, aby żywotność i niezawodność systemu była duża, a nasza satysfakcja z zakupionych produktów wysoka. Ze względów estetycznych warto wybierając produkt, zwrócić uwagę, aby kolor silikonowych wypustek był bezbarwny lub szary, tak aby niezależnie od koloru dominującego w wyposażeniu naszej łazienki np. płytek ceramicznych, zawsze pasowały do całości wyglądu i wystroju.

Panele natryskowe. Masaż uzyskiwany przy użyciu paneli natryskowych to typowy wodny, masaż biczowy, skierowany dzięki dyszom, słuchawkom i głowicom natryskowym, na określony odcinek ciała np. kręgosłup i jego okolice. Aby dobrać odpowiednio panel do naszych oczekiwań, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nim punktów wypływu wody, takich jak dysze, słuchawki i głowice. Elementy te mogą być jedno lub wielofunkcyjne, wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach co umożliwia kierunkowanie wypływającej wody. Najczęściej dysze rozmieszcza się symetrycznie w dwóch kolumnach lub też centralnie. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż i tak osoba korzystająca z kąpieli może dowolnie obracać się i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała. Sposób rozmieszczenia dysz natryskowych powinien być jednak tak dobrany, aby górny rząd znajdował się na wysokości barków, zaś dolny w okolicy lędźwiowej. Ważne jest aby wszystkie elementy mające kontakt z wypływającą wodą można było łatwo i szybko czyścić, co wpłynie na estetykę urządzenia, a także na jego trwałość i niezawodne działanie przez lata. Konieczne jest więc, aby elementy te były rozbieralne do czyszczenia, aby można było łatwo i szybko usunąć osad poprzez mechaniczne potarcie np. gąbką.

.

KABINA NATRYSKOWA

Kabina dla wygody. Instalacja kabiny natryskowej w małej łazience najczęściej jest podyktowana wygodą i kwestiami ekonomicznymi. Kąpiel pod prysznicem wiąże się z dużą oszczędnością wody – do napełnienia wanny potrzebujemy średnio 150 l, tymczasem podczas minuty spędzonej pod prysznicem zużyjemy od 10 do 15 l. Wybierając kabinę mamy większą kontrolę nad kosztami poboru wody – wystarczy bowiem skrócić czas codziennej toalety o minutę, aby odciążyć domowy budżet. Co więcej, korzystanie z natrysku jest dużo wygodniejsze dla osób, które mają trudności z poruszaniem się oraz seniorów.

Planując układ funkcjonalny należy pamiętać o tym, że drzwi na zawiasach wymagają dodatkowej powierzchni. Należy sprawdzić, czy nie będą one kolidowały z innymi sprzętami. Problem ten wyeliminujemy montując drzwi przesuwne. W małej łazience zazwyczaj najlepiej sprawdzają się kabiny półokrągłe. Jednakże rodzaj produktu jest uzależniony od kształtu pomieszczenia oraz tego, co musimy zmieścić we wnętrzu. Czasami lepszym rozwiązaniem może się okazać montaż kabiny kwadratowej, np. takiej której drzwi składają się do środka. Dzięki temu sprytnemu trikowi zyskuje się dodatkową przestrzeń użytkową, gdy nikt nie korzysta z prysznica. Kolejnym ciekawym produktem jest kabina typu walk-in, składająca się z dużej, pozbawionej podziałów tafli szkła, która nie zakłóca przestrzeni. Regulowana szerokość drążka pozwala dostosować kabinę do rozmiarów konkretnego pomieszczenia. 

Dobra kabina prysznicowa. Na jakość każdego produktu składają się jego elementy.

 • Rolki - ważne, aby miały łożyska wykonane z trwałych materiałów (stal nierdzewna, mosiądz), ponieważ te wykonane z plastiku mają krótką żywotność. Na górnych rolkach spoczywa ciężar szyby, dlatego muszą być dostosowane do jej masy. Dolne rolki powinny się wypinać, aby ułatwić czyszczenie. Podwójne rolki ułatwiają przesuwanie drzwi kabiny oraz prowadzenie szyby w bieżni.
 • Profile kabiny prysznicowej są najczęściej wykonane z aluminium chromowanego. Jest ono odporne na większość środków czystości do zastosowania domowego. Profil powinien być wykonany w sposób zapewniający łatwe czyszczenie oraz funkcjonalność kabiny. Profile powinny być wyposażone w maskownice.
 • Cicha uszczelka magnetyczna drzwi - jest ona wykonana z trwałych materiałów polimerowych. Uszczelka ta amortyzuje zamykanie drzwi. Warto zwrócić uwagę, aby uszczelka była skośna - gwarantuje to dodatkową szczelność.
 • Kabiny bezprofilowe. W kabinach, gdzie nie ma rolek stosuje się zawiasy. Powinny one unosić drzwi podczas otwierania - w ten sposób dbamy o dolną uszczelkę, dodatkowo doszczelniamy kabinę przy zamykaniu (uszczelka ma pozycję w dole). Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość montażu bez brodzika. W kabinie Abrila podnoszony zawias stanowi ochronę przed wyciekiem wody, połączenie z drzwiami chronione jest dodatkowymi uszczelkami, a lekki próg kabiny zapobiega wyciekowi wody z posadzki.
 • Bezpieczne szkło hartowane. Po pierwsze szkło hartowane ma twardszą powierzchnię i jest bardziej odporne na zarysowania. Po drugie - jest bardziej odporne na uderzenia i nagłe zmiany temperatury. Po trzecie - jest szkłem bezpiecznym, gdy już się rozbije - rozpada się na niewielkie, lekkie odłamki.

Pielęgnacja kabiny prysznicowej

Po każdej kąpieli osłonę kabin prysznicowych należy spłukać, a ściekającą po niej wodę zetrzeć gumową ściągaczką lub miękką szmatką. Do bieżącego czyszczenia nie powinno używać się środków zawierających substancje ścierne lub silne związki chemiczne (kwasy, aceton lub benzynę). Stosując je, możemy porysować delikatną powierzchnię osłony. Nagromadzone osady i nacieki usuniemy za pomocą pianek lub płynów przeznaczonych do czyszczenia kabin prysznicowych. Skład większości z nich bazuje na naturalnych kwasach owocowych, np. winogronowym o właściwościach oczyszczających i rozjaśniających. Podczas mycia zewnętrznych stron ścianek możemy zastosować płyny do luster lub szyb.

ODPŁYWY LINIOWE - minimalizm i wygoda pod prysznicem

Styl minimalistyczny to nadal bardzo mocny trend w wyposażeniu wnętrz, charakteryzujący się wysmakowaną prostotą. Doskonale wpisują się weń odpływy liniowe, pozwalające uzyskać nieskazitelny wygląd aranżowanych pomieszczeń. Przypadną one do gustu tym, którzy chcą ujednolicić łazienkową aranżację poprzez ograniczenie wykorzystywanych faktur i kolorów – ich montaż umożliwia zachowanie w całym pomieszczeniu jednolitej powierzchni podłogi, pokrytej tym samym rodzajem płytek. Odpływ liniowy montuje się zamiast brodzika, dzięki czemu kabina prysznicowa może przybierać różne, niestandardowe rozmiary i kształty. Przestrzeń kąpielowa z odpływem liniowym jest łatwa do utrzymania w czystości, a ponadto bardzo wygodna. To rozwiązanie, dzięki możliwości zniwelowania poziomów pomiędzy strefą mokrą i suchą, jest idealne dla dzieci, osób starszych i poruszających się na wózku.

Odpływy liniowe Deante występują w różnych modelach – z rusztem pełnym, pod płytki oraz ze wzorem, a także kilku długościach – 60, 70, 80 i 100 cm. Wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej produkty są dodatkowo wyposażone w nóżki do poziomowania i haczyki ułatwiające zdejmowanie maskownicy, co ułatwia czyszczenie i pielęgnację odpływu. Odwodnienia liniowe posiadają syfony brytyjskiej produkcji o wysokości 90 mm i przepustowości 50 litrów na minutę. Dodatkowo, oferujemy serię KOS z niskimi syfonami o wymiarach 65 mm i przepustowości 26 litrów na minutę. Jednym z udogodnień odpływów Deante są dodatkowe otwory w pionowych ściankach maskownicy, usprawniające odprowadzanie wody.

.

.


Czytaj także