Artykuł: Dom otwarty na otoczenie – trendy w architekturze

Dom otwarty na otoczenie – trendy w architekturze

Nowoczesny dom to dom, w którym żyjemy zdrowo i komfortowo, jak najbliżej natury. Jednym słowem – to dom otwarty na otoczenie. Jakie są jego wyznaczniki?

Dom otwarty na otoczenie jest wyrazem trendów w budownictwie jednorodzinnym wrażliwych na styl życia. Obecnie w zamkniętych przestrzeniach spędzamy coraz więcej czasu, dlatego też tęsknimy za naturą i otwartą przestrzenią. Rekompensatą ich braku na co dzień jest architektura otwarta na otoczenie – pełna przeszkleń, tarasów, bliska zapachom ziemi.

Kuchnia z salonem – otwarte wnętrza

Nowoczesność to także architektura otwartych wnętrz strefy dziennej, dająca dużą swobodę w kształtowaniu i przenikaniu się przestrzeni. Zyskujemy wówczas także lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym oraz wzrokowy kontakt z otoczeniem. Nie bójmy się podejmować decyzji o otwieraniu kuchni na duży pokój i włączaniu w strefę dzienną przedpokoju czy holu. Bez problemu dobierzemy elegancki i funkcjonalny materiał  posadzkowy, wydajny okap, który oczyści powietrze z kuchennych zapachów czy też meble harmonijnie łączące funkcje kuchenne z wypoczynkowym charakterem aneksów pokojowych. Idealnym rozwiązaniem dla osób bardziej zachowawczych jest zastosowanie drzwi przesuwnych – choć te ruchome ściany pojawiły się już w modernizmie, to jednak na skalę bardziej masową używa się ich dopiero dzisiaj.  

Okna – zacieranie granic

Synonimem nowoczesnego domu stały się okna. Przeszklenia są coraz większe i efektowniejsze wzorniczo. Pozwalają na dowolne kreowanie połączeń z otoczeniem. Bariery w kontakcie ze światem zewnętrznym nie budują także sposoby ich otwierania – mogą być uchylne, przesuwne, rozwieralne czy odchylne. Wielość kształtów sprawia, że z łatwością dobierzemy takie, które pozwolą na najefektowniejsze wykadrowanie widoku za oknem. Mogą być okrągłe, trójkątne, łukowe, narożne, pasmowe czy portfenetrowe. Bez problemu doświetlimy dziś także poddasze – przeszklenia dachowe są również coraz większe i efektowniejsze. Doświetlenie na miarę naszych potrzeb umożliwia także tworzenie z nich zestawów składających się z dwóch, czterech, a nawet sześciu okien. Możemy także mieć pewność, że zastosowane w naszym domu przeszklenia sprostają wymogom stawianym nowoczesnemu budownictwu energooszczędnemu. W Polsce obowiązują bardzo rygorystyczne parametry w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Nowoczesny taras z rozmachem

Nowoczesny dom to miejsce, w którym nie może zabraknąć tarasów, Normą stały się duże – o wymiarach przekraczających nawet 40 m2. Projektuje się je również w miejscach do tej pory rzadko wykorzystywanych na takie rozwiązania, a więc nie tylko w strefie parteru, ale także na drugiej kondygnacji oraz w przyziemiu. Dziś nie dziwi nas taras usytuowany przy kuchni, sypialni czy łazience. Nowoczesne technologie sprawiły, że pełnią one nie tylko funkcję letniego salonu, ale też bawialni, pokoju sportowego, jadalni, a nawet aranżuje się na nich kuchnie. Z powodzeniem można je wyposażyć i wykończyć tak, by stały się naturalnym przedłużeniem wnętrz. Takie możliwości dają materiały posadzkowe, choćby egzotyczne drewno, deski kompozytowe czy też gres lub płytki kamienne. Problemem nie jest także oświetlenie tarasu – do dyspozycji mamy oprawy przeznaczone do elektrycznego oświetlenia zewnętrznego, lampy solarne czy lampy LED-owe z zasilaniem akumulatorowym. Również dzięki różnorodnym formom zadaszenia i ogrzewania z tarasu można korzystać o każdej porze roku.

Zdjęcia: Budvar, Fotolia.com, WeberHaus

Czytaj także