Artykuł: Dom odporny na wodę

Dom odporny na wodę

Długotrwałe i ulewne deszcze, gwałtowne burze, grad o ponadstandardowych wymiarach są dzisiaj coraz częstsze. Ich skutki bywają poważnym zagrożeniem dla naszych domów, warto więc sprawić, by były one jak najbardziej odporne na wodę we wszelkich jej postaciach.

By skutecznie chronić budynek przed skutkami ulew czy podtopień, warto szczególną uwagę zwrócić na dachy naszych domów, ich piwnice i fundamenty oraz ściany zewnętrzne. Znaczenie ma również wybór stolarki okiennej i drzwiowej. Skutki ich nieszczelności, braku odpowiedniej wentylacji i innych zaniedbań wykonawczych czy też doboru nieodpowiednich materiałów mogą być przyczyną destrukcji budynku, obniżenia trwałości domu, a w skrajnych przypadkach nawet jego szybkiego zniszczenia.

Dach odporny na deszcz

Dachy naszych domów będą szczelne, jeśli spełnią jednocześnie kilka warunków. Znaczenie ma prawidłowe wykonanie pokrycia dachowego – gdy materiał pokryciowy jest dostosowany do kąta nachylenia połaci dachowych, woda powinna swobodnie po nim spływać, jednak pokrycie dachu nie jest w 100% szczelne. W ochronie przed zamoczeniem, a w konsekwencji wypaczeniem więźby dachowej, a skrajnych przypadkach także zalaniem kondygnacji usytuowanej pod dachem kluczową rolę odgrywa poszycie dachu. W przypadku dachu skośnego do bardzo szczelnych należy pełne deskowanie z papą. Jednak dzisiaj jest ono zastępowane wielowarstwowymi membranami dachowymi. Wyróżnia je szczelność oraz wysoka paroprzepuszczalność. Powinny mieć wysoką gramaturę, jak najniższy współczynnik Sd oraz wodoszczelność klasy W1. Istotne jest też dopasowanie membrany do kąta nachylenia połaci dachowych. Duże znaczenie ma również uszczelnienie miejsc newralgicznych dachu takich jak kominy, okna dachowe czy kosze. Niezbędne będą kołnierze uszczelniające czy taśmy uszczelniająco-wentylujące.

Ściany odporne na wilgoć

Na niekorzystne działanie wody narażone są również elewacje naszego domu. Długotrwałe działanie wilgoci może wpływać destrukcyjnie na konstrukcję murową domu. Znaczenie ma zarówno materiał murowy, jak i fasadowy. Do bardzo „suchych” i o bardzo wysokich właściwościach paroprzepuszczalnych można choćby zaliczyć pustaki ceramiczne. Zadbajmy też o odpowiednie wykończenie elewacji. Doskonale sprawdzi się między innymi klinkier. To materiał o wyjątkowo niskiej nasiąkliwości i niestraszny mu nawet długotrwały kontakt z wilgocią. Jest on wypalany w bardzo wysokiej temperaturze, a jego nasiąkliwość nie przekracza 6%. Odpowiednia będzie zarówno cegła, jak i płytka klinkierowa. Jeśli decydujemy się na znacznie mniej kosztowne wykończenie elewacji, wybierajmy hydrofobowe tynki elewacyjne oraz farby fasadowe. Ich użycie sprawi, że woda będzie ściekać po ścianie, a nie wnikać w mur. Także w przypadku materiałów stosowanych jako wykończenie elewacji, zwróćmy uwagę na ich paroprzepuszczalność. Powinna być ona wysoka, najlepiej klasy V1. 

W trakcie powodzi czy dużych ulew słabym punktem ścian zewnętrznych są otwory okienne i drzwiowe. Wybierając okna i drzwi zewnętrznezwróćmy uwagę na ich okucia. To od nich zależy szczelność stolarki. Na rynku są już modele przeciwpowodziowe wyposażone w specjalny zestaw okuć.

Konieczne izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Dom odporny na wodę, to dom, który chroni odpowiednia hydroizolacja fundamentów. Jeśli nie zaplanowaliśmy drenażu budynku, konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwodnej określanej jako ciężka. Warto też o niej pomyśleć, gdy zaplanowana została budowa domu podpiwniczonego. Gdy zaś chcemy zabezpieczyć dom przed zalaniem także poprzez drenaż, wystarczy izolacja przeciwwilgociowa lekka.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!