Artykuł: Dom na wąską działkę – jaki projekt domu wybrać

Dom na wąską działkę – jaki projekt domu wybrać

Na rynku jest coraz więcej wąskich działek, a ze względu na korzystną cenę są często kupowane przez inwestorów. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiej działki, nie obawiaj się – bez problemu zbudujesz na niej ładny i funkcjonalny dom. Jaki projekt domu sprawdzi się na wąskiej działce?

Biura projektowe proponują gotowe projekty domów na wąskie działki (nawet o szerokości nieprzekraczającej 14 m), a ich oferta jest stale poszerzana. Bez problemu znaleźć można więc dom na wąską działkę zarówno parterowy, jaki piętrowy, z garażami (jedno- i dwustanowiskowymi), w stylu nowoczesnym, tradycyjnym lub dworkowym. Projekty takich domów są kompromisem między nietypowymi warunkami zabudowy a estetycznym i funkcjonalnym budynkiem. Jednak, ze względu na ograniczone szerokością działki ergonomiczne rozwiązanie rzutu, rzadko można znaleźć projekty dużych domów, o powierzchni użytkowej powyżej 160 m².

Przed zakupem wąskiej działki najlepiej dowiedzieć się, jakie są możliwości jej zabudowy. W tym celu należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego planu nie ma, trzeba wystąpić do urzędu gminy o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Pamiętajmy, że każda gmina ma własne ustalenia dotyczące zabudowy.

Dom na wąską działkę – ważne odległości

Jeżeli szerokość działki nie przekracza 16 m, dom z jednej strony można usytuować w odległości 1,5 m od granicy działki, jednak elewacja ta nie może mieć otworów okiennych i drzwiowych (wymóg ten dotyczy także okien połaciowych). Z drugiej strony budynek musi być oddalony od granicy działki o 4 m – dotyczy to elewacji z oknami. Natomiast jeśli szerokość działki jest równa lub większa niż 16 m, wówczas muszą być zachowane ustawowe odległości: 4 m od granicy działki (przy elewacjach z otworami okiennymi i drzwiowymi) i 3 m odległości od granicy (w przypadku elewacji bez otworów okiennych lub drzwiowych). W takim przypadku maksymalna szerokość elewacji frontowej wynosi 9 m (przy zachowaniu odległości 4 i 3 m) lub 10 m (przy zachowaniu odległości 3 i 3 m – jednak taki dom będzie słabo doświetlony światłem naturalnym i jest to nasza indywidualna decyzja). Optymalne rozwiązanie dla działki o szerokości 16 m to projekt domu o szerokości elewacji frontowej do 9 m.

Jeśli sąsiednia działka nie jest działką budowlaną, nie mamy obowiązku zachowania ustawowych odległości. Jednak rozsądnie zrobimy, jeśli zbudujemy nasz dom w odległości 1,5 m od granicy działki.

Jaki dom na wąską działkę?

Na wąskiej działce najlepiej sprawdzi się dom parterowy lub z poddaszem użytkowym. Powinien on charakteryzować się niedużą powierzchnią zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej – pozwoli to na funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, przy jednoczesnym pozostawieniu miejsca na ogród. Oczywiście na wąskiej działce możemy zbudować dom parterowy, jednak projektów takich domów jest o wiele mniej niż piętrowych. Poza tym, taki dom, ze względów użytkowych, będzie musiał mieć formę wydłużonego prostokąta. Należy przy tym pamiętać, że aby budynek był wygodny i funkcjonalny, jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 6 m.

Usytuowanie domu na wąskiej działce

Dom na wąską działkę, zresztą tak jak każdy inny, powinien zostać usytuowany w zgodzie z kierunkami świata i różnicami w nasłonecznieniu. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe oświetlenie światłem naturalnym salonu, jadalni czy gabinetu – powinny mieć duże przeszklenia i być ulokowane od strony południowej. Natomiast północna elewacja powinna mieć jak mniej przeszkleń lub być ich całkowicie pozbawiona, zminimalizuje to straty ciepła z budynku. Od strony północnej dobrze jest umieścić kotłownię, łazienkę czy garderobę. Resztę pomieszczeń ustawiamy zgodnie z naszymi upodobaniami.

Miejsce na garaż w domu na wąskiej działce

Garaż zarówno wolno stojący, jak i połączony z domem na wąskiej działce powinien być wysunięty do przodu lub schowany z tyłu budynku – wygospodarowanie miejsca z boku domu jest praktycznie niemożliwe. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie garażu w piwnicy, nie zajmuje on miejsca na posesji i w ten sposób możemy powiększyć ogród.

Zdjęcia: Baumit, Fotolia.com, Hanse Haus

Czytaj także