Artykuł: Dom inteligentny – zdalne sterowanie wentylacją

Dom inteligentny – zdalne sterowanie wentylacją

Pod hasłem dom inteligentny kryje się zintegrowany system zarządzania budynkiem, umożliwiający sterowanie niemal wszystkimi urządzeniami i sprzętami elektrycznymi. Dzięki niemu możliwe jest zdalne zarządzanie, np. z poziomu smartfona, tabletu czy komputera poszczególnymi instalacjami w domu. Zdalnie sterowanie możliwe jest również w przypadku instalacji wentylacyjnej. Takie rozwiązanie pozwala elastycznie programować pracę centrali wentylacyjnej i zapewnia lepszą, bardziej sprawną wymianę powietrza, dostosowując ją do naszych aktualnych potrzeb.

Obecnie wznoszone energooszczędne domy są bardzo szczelne. Zapobieganie stratom ciepła z wnętrza budynku poprzez stosowanie różnych rozwiązań, np. szczelnych okien, spowodowało ograniczenie przepływu powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku i odwrotnie. Powietrze w domu ulega zanieczyszczeniu, dlatego konieczna jest jego stała wymiana na świeże. Coraz większą popularnością z uwagi na efektywność cieszy się wentylacja mechaniczna oraz wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Zaletą tych rodzajów wentylacji jest możliwość dostosowania ich wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki czemu wzrasta komfort przebywania w wentylowanych pomieszczeniach. Dodatkowo w przypadku rekuperacji znaczna część ciepła z usuwanego z domu powietrza może być odzyskana i wykorzystywana do ogrzewania świeżego, napływającego do domu powietrza. Sposobem na wygodne sterowanie pracą wentylacji mechanicznej oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest automatyka domowa.

Automatyczne sterowanie wentylacją 

Włączając wentylację domu do automatyki domowej możemy mieć pod kontrolą jej pracę bez konieczności samodzielnego doglądania i ręcznego sterowania centralą wentylacyjną. Automatyka wyposażona w specjalne czujki będzie stale nadzorować jakość powietrza w domu i dostosowywać na bieżąco pracę wentylacji do panujących warunków. Dla przykładu kąpiąc się w łazience czy gotując w kuchni, nie będziemy musieli przejmować się unoszącą się w pomieszczeniu i skraplającą się parą wodą. Jeśli czujki wykryją zbyt dużą wilgotność w powietrzu, przekraczającą ustaloną wartość uruchomią wzmożoną wymianę powietrza. Gdy parametry powietrza wrócą do normy, również wentylacja powróci do normalnego trybu pracy. 

Sterowanie wentylacją może się odbywać także na podstawie wcześniej zaprogramowanych „scen” i harmonogramów. Przykładowo, możemy zaprogramować wzmożoną wymianę powietrza w sypialni po nocy, gdy rano w łazience oddajemy się porannej toalecie lub wieczorem przed snem. System wentylacji może też zostać zaprogramowany w taki sposób, aby wzmożona wymiana powietrza następowała np. na godzinę przed powrotem domowników z pracy czy szkoły. Dzięki temu po całym dniu nieobecności w zamkniętym domu nie będzie panował nieprzyjemny zaduch. 

Dodatkowe korzyści ze sterowania wentylacją

Dom inteligentny ze zdalnie sterowaną wentylacją to duży komfort, ale również większe bezpieczeństwo i energooszczędność. Czujki monitorujące jakość powietrza mogą przekazywać nam informację o obecności gazu w powietrzu, jak również o pojawiającym się, niezwykle niebezpiecznym czadzie. Gdy tylko stężenie gazu lub ilość tlenku węgla przekroczy normową wartość, na wyświetlaczu naszego telefonu, tabletu lub na wszystkich ekranach, z których korzystamy może pokazać się komunikat o zagrożeniu. Dzięki temu będziemy mogli podjąć odpowiednie środki i zapobiec dalszemu ulatnianiu się niebezpiecznych związków na długo przed tym, gdy ich obecność w powietrzu będzie zagrażała naszemu zdrowiu czy życiu. System wentylacyjny w inteligentnym domu oczywiście sam automatycznie zwiększy bieg wentylatorów, co pozwoli na szybsze pozbycie się gazu czy czadu z pomieszczeń. Podobny schemat działania może mieć miejsce np. w przypadku wykrycia przez czujki dymu wewnątrz pomieszczeń. Gdy pojawi się on w domu, wszystkie okna, wyposażone w siłowniki automatyczne mogą zostać samoczynnie otwarte a praca wentylatorów wzmożona.

W domu inteligentnym centrala sterująca może też informować użytkowników wiadomością SMS lub e-mail o konieczności wymiany filtrów lub ewentualnej awarii centrali wentylacyjnej. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zawsze będziemy na bieżąco. Ponadto, szacuje się że system nadzorowany przez automatykę domową pozwala zaoszczędzić około 30% energii zużywanej na cele wentylacyjne. To spore oszczędności dla domowego budżetu.

Zdjęcia: Fotolia.com, rekuperatory.pl

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!