Artykuł: Dom hybrydowy – więcej niż energooszczędny

Dom hybrydowy – więcej niż energooszczędny

Idea domów hybrydowych to krok dalej w stosunku do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Wyrosła ona z poszukiwań idealnego modelu budownictwa, który oprócz aspektów związanych z oszczędzaniem energii zauważa też ludzkie zdrowie, emocje, potrzeby estetyczne i duchowe mieszkańców.

Idea domów hybrydowych powstała stosunkowo niedawno – na przełomie 2012 i 2013 roku. Jej twórcy zakładają, że domy energooszczędne i pasywne w zbyt jednostronny sposób przedkładają cele ekonomiczne ponad wielowymiarowe potrzeby mieszkańców. Dom hybrydowy to tzw. dom kompletny, czyli posiadający wszystkie pożądane przez współczesnego inwestora cechy i łączący w sobie najnowsze, dostępne na rynku technologie. Dom hybrydowy to standard energooszczędności podniesiony na znacznie wyższy poziom.Pierwotnie była to nazwa firmy budującej tego typu domy, w tej chwili jest to określenie nowej kategorii budynków.

Dom hybrydowy, czyli jaki?

Pod pojęciem domów hybrydowych rozumie się budynki, które skupiają w sobie niemal wszystkie trendy współczesnego budownictwa – są jednocześnie ekologiczne, energooszczędne, inteligentne, wygodne, bezpieczne i prozdrowotne. Domy te powstają i funkcjonują z udziałem wysoko rozwiniętych technologii budowlanych i instalacyjnych, ale wykorzystują również najlepsze tradycje budownictwa np. materiały budowlane bazujące na naturalnych surowcach, przyjazne człowiekowi i budzące pozytywne emocje. Ponadto domy hybrydowe mają przełamać barierę zbyt wysokich kosztów, jakie są kojarzone z budownictwem energooszczędnym. Sama nazwa domów hybrydowych odnosi się do kombinacji wykorzystywanych w nich systemów pozyskiwania energii: prądu z ogniw fotowoltaicznych, grzewczego z pompy ciepła, ciepłej wody z kolektorów słonecznych oraz odzyskiwania ciepła z systemów wentylacji i rekuperacji. Oszczędzaniu wody służą zbiorniki na deszczówkę, a biooczyszczalnie oszczędzają środowisko. Jednakże domy hybrydowe to także budynki inteligentne – komfortowi służą systemy umożliwiające sterowanie oświetleniem, roletami, domofonem, bramami wjazdowymi oraz wieloma innymi instalacjami, podłączonymi do sieci domowej. Sterowanie siecią możliwe jest zarówno z wnętrza samego budynku, jak i z dużych odległości.

„Zasilanie” domów hybrydowych

Z punktu widzenia standardu energetycznego domu za hybrydowy uważa się budynek pasywny lub energooszczędny zasilany odnawialnymi źródłami energii. Dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii dom jest wolny od smogu i pozostałych szkodliwych substancji, które powstają w wyniku ogrzewania innymi metodami.

Energię elektryczną pozyskuje się głównie z paneli fotowoltaicznych, opcjonalnie jest to również turbina wiatrowa. Pobór prądu z powszechnej sieci ograniczony ma być do minimum i traktowany jako zasilanie wspomagające – rozpoczyna się dopiero w przypadku dłuższego braku słońca (np. noc, okresy zimowe). Pozyskana z paneli fotowoltaicznych nadwyżka energii elektrycznej może zostać sprzedana do sieci. Ciepło do podgrzania wody użytkowej uzyskuje się z kolektorów słonecznych zlokalizowanych na dachu. W okresach mniej słonecznych dni system wspomagany jest za pomocą prądu z sieci elektrycznej (bądź alternatywnie z turbiny wiatrowej) lub przez pompę ciepła.Instalacja grzewczaopiera się na gruntowej pompie ciepłaEnergia jest pobierana i przetwarzana przez pompę ciepła przy niewielkim udziale energii elektrycznej. Budynek musi być szczelny, okna w standardzie pasywnym.

W domu hybrydowym stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperację, która zwiększa komfort powietrza bez obniżania temperatury. System dostarcza w sposób ciągły świeże i oczyszczone powietrze z zewnątrz oraz usuwa „zużyte”.

W trosce o środowisko

Idea domu hybrydowego zakłada również oszczędne gospodarowanie zasobami naturalnymi i jak najmniejsze obciążenie środowiska naturalnego eksploatacją. Oszczędzanie wody wspomaga pozyskiwanie wody deszczowej. Wody opadowe z dachów poprzez rynny trafiają do systemu podziemnych rur i dalej do zbiornika, w którym będą magazynowane. Woda ta jest wykorzystywana do podlewania terenów zielonych oraz do innych tzw. brudnych prac. Ścieki bytowe są odprowadzane są do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane są od wody, a woda podczyszczana. Elementy stałe pozostają w zbiorniku natomiast oczyszczona woda rozprowadzona jest systemem podziemnych rur drenażowych do gruntu. Rozwiązanie takie pozwala zredukować częstotliwość opróżniania zbiornika z comiesięcznego do nawet dwukrotnego w ciągu całego roku.

Komfort i jakość życia w domu hybrydowym

Kluczowym pojęciem, wokół którego zbudowana jest idea domów hybrydowych jest komfort życia. Budują go odpowiednie parametry doświetlenia światłem naturalnym i sztucznym, optymalna temperatura wnętrz, czyste powietrze o właściwej wilgotności, akustyka sprzyjająca zdrowiu, ale także estetyka zaspokajająca potrzeby emocjonalne mieszkańców. Ogromną rolę w budowaniu komfortu ma akustyka. Przebywanie w hałasie może być źródłem stresu, nadciśnienia i problemów ze snem. Dom hybrydowy ma być zaprojektowany w ten sposób, aby zapewnić minimalny poziom dźwięków wewnątrz niego i zminimalizować hałas z zewnątrz. Stosowane w budowie płyty z wełny mineralnej szklanej, bloczki keramzytowe o dużej izolacji akustycznej, dźwiękochłonne panele ścienne, obudowy i okładziny gwarantują ochronę przed hałasem pochodzącym zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza budynku.

Komfort życia mają zapewniać również realne oszczędności związane z eksploatacją domu, o ponad połowę niższe niż koszty utrzymania domu wybudowanego w technologii tradycyjnej. O jakości przestrzeni mieszkalnej decyduje również sposób, w jaki włączana jest do niej przestrzeń zewnętrzna. Kompozycja ogrodu staje się równie ważna, jak projekt wnętrza. Lokalizacja budynku na działce powinna zapewniać maksymalną powierzchnię ogrodu obserwowaną z wnętrza.

Pierwszy w Polsce dom hybrydowy został wybudowany w Gdańsku. Przy realizacji budowy wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne i najwyższej jakości produkty marek Grupy Saint-Gobain: RIGIPS, ISOVER, Weber, PAM, Glassolutions oraz Ecophon. W tej chwili na rynku ten typ budownictwa oferuje wiele firm, dostępne są też projekty gotowe domów hybrydowych.  

zdjęcie otwierające: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!