Artykuł: Dom ekonomiczny w budowie – jaki projekt domu wybrać

Dom ekonomiczny w budowie – jaki projekt domu wybrać

Budowa domu jest dużym wydatkiem. Jednak niektóre koszty możemy ograniczyć i to już na etapie wyboru projektu – gotowy projekt domu będzie tańszy od wykonanego na indywidualne zamówienie. Jaki projekt domu wybrać, by był ekonomiczny w budowie?

Koszty budowy domu zazwyczaj wykraczają poza zaplanowany budżet. Nie wszystkie wydatki jesteśmy w stanie przewidzieć, a podczas wyboru projektu domu kierujemy się najczęściej jego wyglądem. To błąd, ponieważ to właśnie w architekturze i funkcjonalności domu tkwią największe możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Jaki więc dom będzie ekonomiczny, czyli tani w budowie? 

Dom ekonomiczny w budowie – na co zwrócić uwagę wybierając projekt?

Metraż. By dom był tani w budowie, przede wszystkim określmy dokładnie, ile pomieszczeń będzie nam potrzebnych. Przyjrzyjmy się również ich wielkości, dostosowując je ściśle do naszych potrzeb. Nie mnóżmy niepotrzebnych, dodatkowych przestrzeni na zapas. Lepiej zaplanować pomieszczenia wielofunkcyjne niż osobne do każdej funkcji – takim przykładem może być pokój gościnny na co dzień pełniący funkcję pokoju hobby czy gabinetu. 

Parterowy, piętrowy. Domy parterowe są tańsze w budowie niż piętrowe, ponieważ do ich budowy potrzeba jest zwykle mniej materiałów. Ekonomiczny w budowie będzie też dom z poddaszem użytkowym.

Bryła. Domy o prostej formie są tańsze w budowie – im mniej przenikających się pod różnymi kątami ścian, załamań, różnorodnych wykuszów i innych dodatków, tym szybciej i sprawniej przebiega budowa. Najtańsze w budowie są budynki o bryle prostokąta.

Dach. Jeśli chcemy obniżyć koszty budowy, wybierzmy projekt domu o nieskomplikowanym kształcie dachu. Prosty, dwuspadowy dach jest o połowę tańszy niż dach czterospadowy. Najdroższy w budowie jest dach o wielu załamaniach, z lukarnami. Więcej zapłacimy za materiały – więźbę, specjalistyczne dachówki (które kosztują o wiele więcej niż podstawowe), obróbki blacharskie. Do kosztów materiałów musimy doliczyć także koszty robocizny.

Piwnica. Tańszy w budowie będzie także dom niepodpiwniczony – wykonanie piwnicy podraża koszty budowy domu o około 10-30%. Zaoszczędzimy m.in. na wykonaniu głębokich wykopów, wymurowaniu ścian piwnicy i izolacji przeciwwilgociowej tych ścian oraz wykonaniu schodów, prowadzących na piętro. Obecnie większość inwestorów rezygnuje z wykonania piwnicy. Najczęściej decydują się na nią właściciele małych działek, na których nie ma miejsca na budowę garażu czy budynków gospodarczych.

Garaż. Zadajmy sobie pytanie czy na początek wystarczy nam estetyczna, spójna z projektem domu, wolno stojąca wiata? Jej ściany możemy dobudować później, gdy będziemy mieli gotówkę. Najtańszym rozwiązaniem jest budowa garażu w obrysie budynku, ponieważ ściana domu stanowi jednocześnie ścianę garażu. Dobrym rozwiązaniem jest budowa garażu nieco głębszego niż zakłada projekt, w ten sposób zyskujemy dodatkowe metry na pomieszczenie gospodarcze.

Okna. Szukając projektu domu taniego w budowie, unikajmy dużych przeszkleń, ponieważ są drogie. Jeśli zdecydujemy się na okrągłe czy łukowe okna, to liczmy się z tym, że ich cena będzie dużo wyższa niż prostokątnych.

Tarasy, balkony. Ograniczenie liczby i powierzchni tych elementów również przyniesie oszczędności na etapie budowy. Rezygnacja z balkonów, które często stanowią mostek termiczny, czyli miejsce nadmiernej ucieczki ciepła z budynku pozwoli również zaoszczędzić na późniejszych kosztach ogrzewania. Aby balkon nie stanowił mostka cieplnego, do jego wykonania warto użyć specjalnego termoizolacyjnego łącznika balkonowego. Jego zastosowanie to jednak nieco wyższy koszt budowy balkonu. 

Wykończenie wnętrz domu ekonomicznego w budowie

Koszt wykończenia wewnątrz jest najtrudniejszy do oszacowania ze względu na rozbieżności w standardzie, gustach i wymaganiach indywidualnych inwestorów. Najlepiej oszczędzać na tych elementach, które nie będą wpływały na stan techniczny naszego domu, a w przyszłości będzie można je wymienić na lepsze czy ładniejsze.

Stan surowy – ściany, kominy i stropy

Koszt ścian zewnętrznych budynku tylko w niewielkim stopniu zależy od wybranego materiału ściennego. Różnica między dwoma najbardziej popularnymi budulcami – betonem komórkowym i pustakami ceramicznymi – sięga zaledwie kilku procent. O ekonomiczności budowy domu decyduje technologia budowy ścian zewnętrznych. Większe różnice w kosztach (związanych również z kosztami robocizny) spowoduje wybór docelowych rozwiązań, np. czy będzie to ściana jednowarstwowa, czy warstwowa.

Stropy należą do najdroższych elementów tego etapu, w wielu przypadkach to właśnie z tego powodu wybór liczby kondygnacji domu ma tak duże znaczenie dla kosztów budowy domu.

zdjęcia: AdobeStock, Procyon

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!