Artykuł: Dom 2020 – trendy w projektach gotowych domów

Dom 2020 – trendy w projektach gotowych domów

Jeśli przymierzamy się do rozpoczęcia budowy domu w tym roku, jednym z pierwszych kroków będzie wybór projektu domu. Jakie domy oferują nam dzisiaj pracownie projektów gotowych? Zrobiliśmy dla Państwa szybki przegląd gotowych projektów domów jednorodzinnych.

Na kształtowanie się trendów w budownictwie jednorodzinnym wpływają przede wszystkim zmiany społeczne, takie jak styl życia czy sposób postrzegania prestiżu. Jednak niebagatelną rolę odgrywają również przepisy prawne skłaniające projektantów do wyboru form, które pozwolą sprostać wymogom np. dotyczącym efektywności energetycznej. Duży wpływ na modę w budownictwie jednorodzinnym ma ekonomia – koszty budowy domu, a później jego utrzymania. Jeśli wśród inwestorów widać potrzebę ograniczania kosztów inwestycji, znajduje ona swój wyraz w skromniejszej formie architektonicznej domu, bogacenie się społeczeństwa może oznaczać, że więcej będzie budynków realizujących potrzebę prestiżu. Ogromny wpływ na trendy architektoniczne ma rynek materiałów elewacyjnychpokryć dachowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Jakie propozycje daje nam rynek projektów gotowych w roku 2020? 

Bryła domu 2020 – w zgodzie ze standardami energooszczędności

W ofertach projektów gotowych od kilku lat dominują domy z poddaszem użytkowym o zwartej bryle przekryte dachem dwuspadowym – to najbardziej zalecany z punktu widzenia energooszczędności kształt budynku. Stosunek przegród zewnętrznych do jego kubatury ogrzewanej (A/V) lub powierzchni ogrzewanej (A/A) będzie wówczas niewielki. Prosta bryła domu ma też mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych, które muszą mieć odpowiednią termoizolację. Im mniej narożników i załamań, tym mniejsze ryzyko powstawania miejsc ucieczki ciepła z wnętrza domu. Dach to również to miejsce największej ucieczki ciepła z domu, dlatego im mniejsza będzie powierzchnia połaci dachowej, tym mniejsze ryzyko utraty ciepła właśnie tą drogą. Najbardziej polecany w domu energooszczędnym jest dach dwuspadowy, a także jednospadowy (czyli pulpitowy) oraz płaski. Popularność budynków energooszczędnych w kolekcjach projektów gotowych wynika z tego, że wiele pracowni oferujących projekty gotowe dopasowuje je do aktualnych wymogów prawnych, które od kilku lat idą w kierunku zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Każdy nowo powstały budynek musi spełniać minimalne wymagania, a najważniejszym z nich jest współczynnik zużycia energii określany symbolem Ep. Ep określa roczną ilość energii, która będzie potrzebna do zaspokojenia wszystkich potrzeb użytkowników domów. Obecnie wartość ta wynosi 95 kWh/(m2·rok). Od roku 2021 wartość ta ma nie przekraczać 70 kWh/(m2·rok). Dzięki temu nowe budynki będą bardziej energooszczędne, a tym samym będzie potrzeba mniej energii i paliw do ogrzania domu.

Energooszczędna bryła, urozmaicone elewacje

Potrzeba efektywności energetycznej nie wyczerpuje jednak wszystkich oczekiwań Polaków, równie ważna jest potrzeba podążania za modą oraz prestiż, który ma być dzisiaj nie tyle wyrazem zamożności, ile ma odzwierciedlać nowoczesne myślenie inwestora o świecie, jego świadomość dotyczącą np. ekologii. Minimalizm elewacji nowoczesnych domów przejawia się w rezygnacji z tradycyjnych detali takich jak gzymsy, opaski okienne, szprosy w oknach, pilastry, bonie czy kolumny. Ich miejsce zajmują nowoczesne materiały wykończeniowe – gładki tynk, beton architektoniczny, oblicówka drewniana oraz materiały drewnopochodne, płyty włókno-cementowe i kamienne, klinkier oraz licowa cegła. Można znaleźć wiele propozycji, w których architektura łączy w sobie tradycyjną bryłę ze spadzistym dachem z atrakcyjnym detalem architektonicznym. Prosta bryła domu jest w nowych projektach często jedynie tylko punktem wyjścia do stworzenia nowoczesnego wizerunku domu. Wśród propozycji pracowni projektowych znajdziemy wiele propozycji, które na bazie prostopadłościennej bryły w rzeczywistości są grą mniejszych brył wzbogacających elewacje. Elewacje wzbogacają nowe detale – na topie są parawanowe przestrzenne konstrukcje optycznie rozbudowujące bryłę domu. Wysunięte poza obrys ścian konstrukcje parawanowe rozbudowują bryłę domu i włączają w jej przestrzeń obszerne strefy wejściowe czy tarasy. Poszerzone partery w stosunku do wyższej kondygnacji tworzą wrażenie głębokiego osadzenia budynku w otoczeniu. Stropy nad tarasami czy niszami wejściowymi podpierają szerokie prostopadłościenne słupy. Ta wielobryłowatość elewacji to dość duże odejście od pierwotnych propozycji domów energooszczędnych – prostych i pozbawionych detali „stodółek”.

zdjęcie otwierające: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!