Artykuł: Dlaczego na szybach okien skrapla się woda i jak temu zapobiec?

Dlaczego na szybach okien skrapla się woda i jak temu zapobiec?

Zabezpieczeniem się przez takimi problemami jest częsta wymiana powietrza, poprzez stosowanie nawiewników w oknach, które przyczyniają się do zwiększonej wymiany powietrza oraz wietrzenie pomieszczeń. Wybierając okna do domu- warto zdecydować się na okna z zestawem trzyszybowym (dwukomorowe) z tzw. ciepła ramką, które w znacznej mierze pozwalają jeszcze bardziej zmniejszyć wykraplanie się pary.

Powstawanie skroplonej pary wodnej na powierzchni wewnętrznej szyby wynika zazwyczaj z niepoprawnie działającej wentylacji lub zakłóceń cyrkulacji powietrza. Wentylacja grawitacyjna (naturalna) nie w pełni realizuje wymogi związane z wymianą odpowiedniej ilości powietrza w przeciągu godziny. Dodatkowo, obecne bardzo szczelne okna utrudniają napływ świeżego powietrza oraz usuwanie powietrza zużytego (często wilgotnego) na zewnątrz budynku. Zabezpieczeniem się przed takimi problemami jest częsta wymiana powietrza, stosowanie nawiewników w oknach, które przyczyniają się do zwiększonej wymiany powietrza oraz wietrzenie pomieszczeń. Wybierając okna do domu- warto zdecydować się na okna z zestawem trzyszybowym (dwukomorowe) z tzw. ciepłą ramką, które w znacznej mierze pozwalają jeszcze bardziej zmniejszyć wykraplanie się pary.

.

W szybach zespolonych o dużej izolacyjności cieplej może dojść do chwilowego powstawania skroplonej pary wodnej na powierzchni szyby, narażonej na działanie czynników atmosferycznych co ma miejsce w sytuacji, gdy wilgotność powietrza zewnętrznego (wilgotność względna na zewnątrz) i temperatura powietrza jest większa niż temperatura powierzchni szyby. Są to zjawiska naturalne nie podlegające reklamacji.

W skrócie:

  • skraplanie występuje w okresie dużej wilgotności powietrza oraz przy różnicach temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
  • zastosowanie szyb zespolonych z dobrymi parametrami izolacji termicznej ( niski współczynnik – Ug) stanowi skuteczną barierę dla ucieczki ciepła emitowanego przez wewnętrzne źródła; w konsekwencji zewnętrzna powierzchnia szyby pozostaje zimna, stanowiąc „dobrą powierzchnię” do wykroplenia się wilgoci zawartej w powietrzu.
  • zjawisko skraplania się pary wodnej jest zjawiskiem fizycznym i nie stanowi wady wyrobu.

Nawiewniki do okien

To urządzenia, które umożliwiają prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Właściwy poziom wilgotności oraz odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku to czynniki, które przekładają się na komfort powietrza w pomieszczeniu.

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także