Artykuł: Deski kompozytowe na elewacje

Deski kompozytowe na elewacje

Kompozyt to materiał odporny na działanie zewnętrznych warunków pogodowych i nie wymagający żadnych prac konserwacyjnych. Dzięki naturalnemu wyglądowi do złudzenia przypominającemu drewno doskonale zastępuje swój naturalny pierwowzór. Zamiast drewnianej oblicówki możemy użyć na elewacjach desek kompozytowych

Moda na drewnianą oblicówkę trwa od niedawna, ale już dzisiaj na wielu realizacjach możemy zaobserwować, jak po paru latach wygląda naturalne drewno poddane działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Alternatywa dla drewnianej okładziny w postaci desek kompozytowych jest więc zachęcająca – kompozyt do złudzenia przypomina drewno, jednak różni się od niego właściwościami. Kompozytowe elewacje pełnią funkcję ochronną dla ścian budynku, ponieważ dzięki nim woda nie wnika bezpośrednio do ściany. Docenia się także właściwości termoizolacyjne ścian wykończonych kompozytem, poprawiają też komfort akustyczny wewnątrz.

Deski kompozytowe – technologia i skład materiału

Kompozyty drewniane powstają w wyniku trwałego połączenia drewna z tworzywami sztucznymi – określa się je również materiałami drewnopochodnymi. Dzięki nowoczesnym technologiom materiały kompozytowe łączą w sobie naturalne właściwości drewna z wysokimi parametrami technicznymi uzyskanymi dzięki tworzywom sztucznym – to one niwelują wady naturalnego drewna. Kompozyt stosowany na deski elewacyjne to mieszanka mączki drzewnej, włókien celulozowych lub pyłu drzewnego oraz polimeru oraz dodatków takich jak pigmenty i stabilizatory. Składniki pochodzenia drzewnego stanowią od 30 do 70% kompozytów, im jest ich więcej, tym produkt bardziej przypomina naturalną deskę – sprawiają one, że deski kompozytowe mają charakterystyczną dla drewna chropawą strukturę. Tworzywo sztuczne wchodzące w skład desek kompozytowych to polimery termoplastyczne (polichlorek winylu (PVC) lub polipropylen (PP)), a także twardy polietylen (HDPE) – zawartość polimerów w deskach kompozytowych wynosi 30-40%. Uformowane z tych składników w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem elementy w formie desek są bardzo trwałe. Czasami proces technologiczny polega na wytworzeniu granulowanego kompozytu, z którego po uplastycznieniu formuje się deski.

Elewacyjne deski kompozytowe – bogactwo wyboru

Oferta rynkowa kompozytów drzewno-polimerowych jest bogata: na elewacje można zastosować bardzo lekkie pełne deski, które wytwarza się z dodatkiem substancji spieniających, deski o budowie komorowej oraz deski z jednym profilem. Deski kompozytowesą bardziej elastyczne niż naturalne drewno, mogą być więc używane na ścianach łukowych.

Kompozyty drzewno-polimerowe są zazwyczaj barwione w masie. Kolorystyka desek kompozytowych wpisuje się w najnowsze trendy – do dyspozycji mamy wyroby w atrakcyjnych barwach drewna egzotycznego, np. teaku czy bangkiraj, orzecha, a także modnych odcieniach szarości. Taka kolorystyka sprawia, że deski kompozytowe doskonale współgrają z modnymi kolorami dachówDla uzyskania ciekawszej faktury ich powierzchnia może być szczotkowana lub lekko metaliczna, wyglądająca z daleka jak oksydowane aluminium.

Deski kompozytowe – czy materiał bez wad?

Deski kompozytowe mające w swoim składzie dużą ilość tworzyw sztucznych są nieodporne na promienie UV – takie deski pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą ulegać odbarwieniu. Sięgajmy po produkty markowe – lepszej jakości produkty mają dodane składniki mające zapobiegać zmianom koloru. Deski kompozytowe nie są też odporne na działania mrozu i wysokiej temperatury – pod ich wpływem mogą się odkształcać i zmieniać swoją objętość – to dlatego podczas układania należy zachować między elementami szczeliny dylatacyjne zalecane przez producentów. Trudno jest też naprawić uszkodzenia i zarysowania, jakie mogą się na nich pojawić podczas użytkowania.

Najbardziej odpornym produktem są elewacyjne deski kompozytowe z żywicą. Zawartość drewna jest w nich znacznie wyższa – dochodzi do nawet 80%. Dzięki żywicy kompozyt nie absorbuje wody, a zabarwiony w procesie produkcji zachowuje kolor przez długie lata. Nie zmienia też swych wymiarów przy wahaniach temperatury.

Jak montuje się deski kompozytowe na elewacji

Kompozyty montuje się na elewacji metodą lekką suchą. Wentylowane elementy systemu zapewniają obieg powietrza oraz sprawne usuwanie wilgoci i ciepła, a system połączeń na pióro i wpust przyspiesza i ułatwia montaż. Są bardziej elastyczne niż naturalne drewno, mogą być więc stosowane na ścianach łukowych i powierzchniach zaokrąglonych. Deski kompozytowe idealnie łączą się także z innymi materiałami, jak cegła, stal oraz szkło.

zdjęcia: K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!