Artykuł: Dach dobrze zabezpieczony na zimę

Dach dobrze zabezpieczony na zimę

Gdy przystępujemy do budowy dachu, zazwyczaj skupiamy się na wyborze materiału pokryciowego. Jednak to najodpowiedniejszy moment, by zadbać o wszystkie jego elementy – zarówno te niewidoczne, jak i te, których montaż często pomijamy. Dach zimą – szczególnie, gdy będzie mroźna i śnieżna – ujawni bowiem wszystkie oszczędności i nieprawidłowości powstałe podczas jego budowy.

W naszych warunkach klimatycznych dach jest poddawany działaniu wielu zmiennym warunkom atmosferycznym. Szczególnie ekstremalne oddziałują na niego zimą. Temperatura spada często nawet poniżej -20 czy -30oC, by po kilku dniach wzrosnąć do dodatnich. Bywa też, że nawet przez długi czas śnieg zalega na dachu grubą warstwą, a gdy dochodzi do odwilży, gwałtownie się roztapia. Do tego coraz częściej pojawiają się burze śnieżne lub po prostu bardzo silnie zawieruchy. To wszystko sprawia, że dach zimą często ulega uszkodzeniom, również wtedy dochodzi także do zagrożeń dla osób oraz mienia znajdujących się w jego pobliżu. Przed szkodliwymi skutkami warunków atmosferycznych dach uchroni jego wykonanie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Istotne jest też byśmy nie oszczędzali na materiałach oraz nie pomijali żadnego z elementów. Często bowiem zdarza się, mimo że projekt, a także przepisy budowlane wymagają ich wykonania, pomijamy je. Tak dzieje się choćby w przypadku ław czy stopni kominiarskich oraz zabezpieczeń śniegowych. Ich brak może być w skutkach nie tylko kosztowny, ale w skrajnych przypadkach nawet tragiczny.

Dach zimą – newralgiczne elementy

Jeśli zima jest śnieżna, wraz z nastaniem słonecznych dni musimy liczyć się z odwilżą, a roztopiony śnieg tworzy zagrożenie dla dachu. Woda jest szczególnie niebezpieczna, gdy gromadzi się wśród nieroztopionych jeszcze resztek śniegu i lodu. Tworzą się wtedy wodne zatory i zastoiny, które mogą przenikać pod pokrycie dachowe. Wówczas na ratunek przychodzi szczelina wentylacyjna, obecna w każdym prawidłowo wykonanym dachu. Zachowuje się ją między warstwą izolacji przeciwwodnej a kontrłatami. Powietrze swobodnie przepływające przez kratki, listwy czy grzebienie okapowe zamontowane na stałe w szczelinach wentylacyjnych osuszy powierzchnię warstwy izolacyjnej i zapobiegnie powstawaniu ognisk korozji oraz przeciekaniu izolacji. Skutecznym sposobem wentylacji będzie także zamontowanie w kalenicy taśmy uszczelniająco-wentylującej.

Okres odwilży to również sprawdzian dla jakości wykonania newralgicznych miejsc w połaci dachu takich jak: kosze dachowe, okap, wiatrownice, kominy, wywietrzniki i kominki wentylacyjne, które również są podatne na przecieki.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe konieczne na dachu zimą

Gdy nadchodzi odwilż, bardzo niebezpieczne mogą okazać zsuwające się z połaci dachu śnieg czy lód, a także zwisające z okapów sople lodu. Zbrylone, ciężkie i ostre są zagrożeniem dla ludzi, zwierząt czy przedmiotów znajdujących się nieopodal okapów domu. By im zapobiec, konieczny jest montaż na dachu elementów zapewniających ochronę przeciwśniegową. Spełnią swoją funkcję i będą dobrą ochroną dachu zimą, jeśli dopasujemy je do rodzaju pokrycia oraz wielkości połaci dachowych. Najlepiej korzystać z oferty producenta materiału pokryciowego. Ich zabezpieczenia są dopasowane do właściwości pokrycia i tworzą z nim kompatybilny system. Do najczęściej stosowanych należą długie płotki śniegowe skutecznie zatrzymujące duże zwały śniegu, które montuje się tuż nad okapem wzdłuż połaci domu usytuowanych w pobliżu traktów komunikacyjnych. Najlepiej spełnią swoje zadanie, jeśli zamontuje się je w dwóch rzędach – krótsze nad dłuższymi. Zsuwanie się śniegu zablokuje także belka śniegowa oraz rurowa bariera śniegowa. Do bardzo skutecznych akcesoriów przeciwśniegowych należą też rozpruwacze śniegu, które rozdrabniają czapy śniegu. To choćby śniegołapy oraz śniegowstrzymywacze. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonano zabezpieczenia śniegowe. Do ich produkcji stosuje się zgrzewane i ocynkowane ogniowo stalowe płaskowniki. Wykonuje się je także z elementów aluminiowych.


Dach zimą – niezbędne przeglądy

Jeśli chcemy uniknąć niepożądanym skutkom działania pogody, nie powinniśmy jedynie ograniczać się do zamontowania właściwych zabezpieczeń czy też bezbłędnego wykonania konstrukcji dachu. Równie istotny jest coroczny przegląd dachu domu przed zimą. To element domu, który przez cały czas pracuje i jest poddawany wielu różnorakim obciążeniom. Dlatego mogą się na nim pojawiać różnorodne usterki. By je stwierdzić, a później usunąć konieczne jest poruszanie się po dachu. Dużym ułatwieniem wówczas są zamontowane w odpowiednim momencie ławy i stopnie kominiarskie. Poziome ławy kominiarskie (ich długość wynosi 40-300 cm) powinny znaleźć się nie tylko przy kominie, ale również przy innych strategicznych elementach dachu. To sprawi, że dekarz lub inny fachowiec będzie mógł sprawnie wykonywać swoją pracę. Zamontowane od wyłazu dachowego lub od brzegów dachu do komina stopnie kominiarskie tworzą ciąg komunikacyjny w kształcie drabinki – przydadzą się nie tylko kominiarzowi, dekarz skorzysta z nich choćby do oceny stanu obróbek blacharskich wokół komina. 

zdjęcia: Creaton, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!