Artykuł: Czym otynkować ściany i sufity?

Czym otynkować ściany i sufity?

 • Efekt estetyczny, jaki chcemy osiągnąć: ściany gładkie, strukturalne, chropowate, a może mieszane? Bardziej gładkie ściany, lepiej oddające kolory farb otrzymamy za pomocą tynków gipsowych. Dla uzyskania takiego efektu tynki cementowe wymagać będą szpachlowania powierzchni ścian gładzią gipsową przynajmniej dwukrotnie. Jeśli zależy nam na chropowatej powierzchni oczywistym wyborem są tynki cementowo-wapienne. Strukturę łatwiej uzyskać dzięki tynkom gipsowym lub gipsowo-wapiennym.
 • Odporność na zarysowania i uszkodzenia. Tynki cementowo-wapienne są zwykle bardziej odporne na zarysowania niż tynki gipsowe, ale gipsowy tynk Knauf MP 75 Diamant, dzięki specjalnej recepturze, nie ustępuje pod tym względem tynkom cementowo-wapiennym, zachowując jednocześnie wszystkie walory tynków gipsowych. 
 • Klimat wnętrz i jakość powietrza w pomieszczeniach. To główny walor tynków gipsowych, które dzięki właściwościom higroskopijnym gipsu, chłoną wilgoć, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i oddają nadmiar wilgoci, gdy powietrze staje się zbyt suche. Tym samym regulują klimat wnętrz na poziomie najbardziej przyjaznym dla człowieka. Dzięki temu takie wnętrza odbieramy jako ciepłe i przytulne.
 • Reakcja na wilgoć w pomieszczeniach. Tynki cementowo-wapienne bardzo wolno chłoną wilgoć i bardzo wolno ją oddają do otoczenia, co nie skutkuję pozytywną regulacją wilgotności powietrza w standardowo użytkowanych pomieszczeniach, ale stanowi niewątpliwą zaletę w pomieszczeniach nie ogrzewanych zimą, ogrzewanych częściowo oraz intensywnie użytkowanych, np. garażach, piwnicach, budynkach gospodarczych lub kuchniach przemysłowych albo łaźniach parowych, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%. 
 • Czas realizacji inwestycji. Należy pamiętać, jak długo trwa proces technologiczny układania i wysychania tynków. Tynk gipsowy nakłada się w jednej warstwie na zagruntowane i wyschnięte podłoże, które schnie dobę, wielowarstwowy tynk cementowo-wapienny nakłada się na wyschnięty szpryc, który na podłożach ceramicznych schnie kilka dni a na podłożach betonowych, takich jak stropy 2-3 tygodnie. Tynk gipsowy o grubości 1,5 cm schnie ok. dwóch tygodni, tynk cementowo-wapienny o tej samej grubości ok. 4 tygodni.

Zatem wybór np. tynku gipsowego do ogrzewanych zimą pomieszczeń mieszkalnych dla uzyskania gładkich powierzchni, przyjemnego klimatu wnętrz oraz z uwagi na krótsze terminy realizacji inwestycji jest równie dobry, jak wybór tynku cementowo-wapiennego do garażu i piwnicy, a nawet do wnętrz mieszkalnych. Choćby dlatego, że zależy nam, aby uzyskać industrialne, chropowate powierzchnie, np. w modnych loftach. Oczywiście możliwa jest również inna kombinacja naszych motywacji w podejmowaniu decyzji o wyborze jednego lub drugiego rodzaju tynku.


Tynki gipsowe  


W budownictwie mieszkaniowym praktycznie wyparły tynki cementowo-wapienne. Wykonuje się je techniką jednowarstwową, są łatwe do wygładzenia i szybciej wysychają. Tworzą zdrowy klimat i otwierają inwestorom wiele możliwości wykończenia wnętrz. Gips jest materiałem silnie higroskopijnym, co oznacza, że może pochłaniać wilgoć, magazynować ją i w razie potrzeby oddawać do otoczenia. Dzięki temu pozwala uzyskać optymalną wilgotność w pomieszczeniu. Ponadto gips przejmuje temperaturę otoczenia, co nadaje wnętrzom przytulną atmosferę. Te właściwości gipsu sprawiają, że tynki gipsowe tworzą we wnętrzach przyjemny, zdrowy klimat. Dostępne na rynku ręczne i maszynowe tynki gipsowe Knauf stwarzają wiele możliwości kształtowania powierzchni ścian i sufitów. Można uzyskać powierzchnię gładką, filcowaną lub strukturalną, w zależności od upodobań każdego inwestora. Tynki gipsowe są doskonałym podłożem pod farby, tapety i glazurę. Najczęściej pożądany efekt przy stosowaniu tynków gipsowych to równe, gładkie i białe powierzchnie. Po latach prostoty we wnętrzach pojawiają się jednak nowe, interesujące trendy. Jednym z nich są ściany z wyraźną strukturą. Można ją uzyskać za pomocą tynku gipsowego. Położony maszynowo lub ręcznie tynk gipsowy wystarczy odznaczyć kielnią, aby uzyskać interesującą fakturę.

Wydajne tynki maszynowe. Najbardziej popularny tynk gipsowy to Knauf MP 75 L. Jego zalety to wydłużony czas obróbki oraz wysoka wydajność. Równie pięknie wygląda we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Przy pomocy agregatu tynkarskiego można nakładać także Knauf Blauband, cienkowarstwowy tynk gipsowy. Świetnie nadaje się do tynkowania w miarę równych, betonowych podłoży, np. elementów prefabrykowanych. Jego ogromna zaletą jest wydajność. Wystarczy nałożyć jedną warstwę tynku o grubości 2 mm by pokryć powierzchnię. Niewielkie zużycie materiału przynosi wymierne oszczędności, zwłaszcza przy tynkowaniu większych powierzchni. Knauf Blauband można też nakładać ręcznie. Można również z powodzeniem potraktować go jak gładź gipsową do pokrywania i wyrównywania tynków cementowo-wapiennych. 

Ręczne tynki gipsowe reprezentują Knauf Rotband i Knauf Goldband. To tynki polecane do renowacji powierzchni, gdy chcemy naprawić uszkodzone lub stare tynki, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, gdzie nie da się pracować z zastosowaniem agregatu tynkarskiego. Knauf Rotband zawiera specjalne lekkie dodatki. Wyróżnia go bardzo wysoka przyczepność, dzięki czemu jest chętnie stosowany do tynkowania sufitów. Minimalna grubość tynku 5 mm przekłada się na wydajność i ekonomiczność tego produktu. Knauf Goldband świetnie sprawdza się na ścianach. Nadaje się do wszelkich prac remontowych, polegających na uzupełnianiu ubytków i wyrównywaniu ścian wewnątrz budynków.  Knauf Goldband jest teżczęsto wykorzystywany do montażu i obróbki powierzchni wokół okien. Należy jednak pamiętać, że Knauf Goldband jest tynkiem do zastosowania wewnątrz pomieszczeń i można go wykorzystywać przy osadzaniu okien, ale od strony mieszkania. 

Środki gruntujące. Ponieważ wszystkie tynki gipsowe są tynkami jednowarstwowymi, wymagają gruntowania podłoża. Na podłoża chłonne o chropowatej powierzchni, takie jak cegły czy pustaki stosujemy środek gruntujący Knauf Grundiermittel, wyrównujący chłonność podłoża. Na podłożą niechłonne o zwartej i gładkiej powierzchni, takie jak stropy żelbetowe i elementy betonowe, stosujemy Knauf Betokontakt, który zwiększa przyczepność tynku gipsowego do podłoża.

Tynki gipsowe spełniają różnorodne wymagania inwestorów. Sprawdź właściwości każdego z nich i wybierz tynk najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.  

 • Knauf MP 75 L Standardowy tynk gipsowy lekki, łatwy w obróbce. Nakładany maszynowo na różnego rodzaje podłoża: beton komórkowy, pustaki ceramiczne i wapienno-piaskowe, podłoża betonowe, styropian. Ten ostatni wymaga zbrojenia siatką Gitex. Tynk dostarczany w workach 30 kg oraz w silosach, które sprawdzają się szczególnie przy realizacji dużych inwestycji.
 • Knauf MP 75 SL Super lekki maszynowy tynk gipsowy. Lżejszy i bardziej wydajny niż Knauf MP 75 L, dzięki czemu generuje oszczędności materiałowe, zwłaszcza w przypadku tynkowania bardzo dużych powierzchni. Może być stosowany na tych samych podłożach co Knauf MP75 L. Dostępny na rynku w workach 30 kg oraz w silosach.
 • Knauf MP 75 Diamant Tynk gipsowy o zwiększonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, zalecany zwłaszcza do tynkowania ścian w pomieszczeniach narażonych na intensywną eksploatację. Sprawdza się bardzo dobrze w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Można stosować go na te same podłoża, co Knauf MP 75 L oraz Knauf MP 75 SL. Dostępny w workach 30 kg oraz silosach.
 • Knauf Blauband Cienkowarstwowy tynk gipsowy przeznaczony do tynkowania równych powierzchni wykonanych z elementów prefabrykowanych, betonowych lub wapienno-piaskowych. Można go nakładać na minimalną grubość 2 mm, co przekłada się na jego bardzo wysoką wydajność. Tynk dostępny w workach 30 kg.
 • Knauf MP 75 G/F Therm Tynk przeznaczony do tynkowania ścian, na których położono ogrzewanie ścienne. Dobrze przewodzi ciepło i nie odkształca się pod jego wpływem. Nakładany maszynowo. Dostępny w workach 30 kg. Istnieje możliwość dostawy na zamówienie w silosach.
 • Knauf Goldband Tynk gipsowy, nakładany ręcznie na różnego rodzaje podłoża: beton komórkowy, pustaki ceramiczne i wapienno-piaskowe, podłoża betonowe. Sprawdza się szczególnie dobrze podczas wykonywania prac remontowych oraz w przypadku tynkowania niedużych powierzchni.

Maszynowe nakładanie tynku

Roboty tynkarskie należy przeprowadzać w temperaturze powyżej +5ºC mierzonej w pomieszczeniu jak również na powierzchniach ścian oraz sufitów. Tynki gipsowe nakłada się w jednej warstwie na ścianach i sufitach na rozmaite rodzaje podłoża: np. beton komórkowy, elementy wapienno-piaskowe lub wykonane z betonu pumeksowego i zwykłego, mury mieszane lub porowate elementy ścienne. W zależności od wielkości tynkowanych powierzchni roboty wykonuje się ręcznie lub za pomocą agregatu. W przypadku tynkowania dużych powierzchni, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie agregatu tynkarskiego PFT G4. Jeśli chcemy mieć ściany równe i gładkie i jednocześnie zaoszczędzić na materiale, a także prace tynkarskie wykonać szybko i sprawnie, to w przypadku firmy Knauf najbardziej godne polecenia są jednowarstwowe, maszynowe tynki gipsowe Knauf MP 75 oraz Knauf MP 75 L. Prawidłowo wykonane mają gładką i równą powierzchnię. Nie wymagają dodatkowego nakładania gładzi gipsowej, co w oczywisty sposób przekłada się na oszczędność materiału oraz kosztów robocizny. 

Zarabianie i nakładanie. Agregat tynkarski PFT 4 podłączamy do stałego źródła prądu oraz stałego źródła wody. Worek z tynkiem rzucamy na kosz zasypowy agregatu tynkarskiego PFT 4, na którym umieszczony jest nacinak do otwierania worka. Następnie tynk zasypywany jest za pomocą podajnika do komory mieszania, w której łączy się z wodą. Wyrobiona zaprawa pompowana jest przez węże do dyszy wylotowej na końcówce natryskowej, z której wydobywa się na zewnątrz. Zaprawę z agregatu kierujemy za pomocą końcówki natryskowej na przygotowane wcześniej podłoże. Grubość nakładanej warstwy nie powinna przekroczyć 25 mm na ścianach i 15 mm na sufitach. 

Przygotowanie podłoża. Zaczynamy od przygotowania podłoża, co zapewni odpowiednią przyczepność oraz wysoką jakość tynku. Każde podłoże powinno być suche, nie zmarznięte, stabilne, wolne od kurzu, resztek farb i innych zabrudzeń. Podłoża chłonne (np. beton komórkowy, silikat, mur mieszany) należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Grundiermittel. Podłoża szczelne, niechłonne (np. beton, styropian) gruntujemy środkiem gruntującym Knauf Betokontakt. Na styku dwóch różnych materiałów budowlanych na jednej płaszczyźnie, na bruzdach instalacyjnych, na podłożu styropianowym lub ogrzewaniu ściennym należy zastosować siatkę podtynkową Knauf Gitex, dzięki czemu unikniemy powstawania rys. 

Zaciąganie. Do wstępnego wyrównania zaprawy używamy łaty tynkarskiej typu H, którą prowadzimy pod niewielkim katem w stosunku do podłoża. Po zaciągnięciu tynku dokonujemy pomiaru kontrolnego powierzchni przy pomocy poziomnicy. Jeżeli odchyłki od pionu lub nierówności płaszczyzny są zbyt duże, należy nałożyć odpowiednią ilość świeżej zaprawy. 

Równanie powierzchni. Dokładne wyrównanie tynku należy rozpocząć w momencie, kiedy w gipsie zaczyna się faza początkowego wiązania. Czynność tę wykonujemy za pomocą łaty trapezowej. Równanie tynku wymaga olbrzymiego doświadczenia i jest jednym z najtrudniejszych elementów obróbki tynku. 

Gładzenie wstępne powierzchni tzw. piórowanie. Fazę piórowania tynku dokonuje się w celu wyrównania niewielkich nierówności, powstałych w trakcie wykonywania poprzednich etapów. Czynność tą wykonujemy za pomocą szpachli powierzchniowej, zwanej potocznie piórem. 

Gąbkowanie. Po pewnym czasie powierzchnię tynku gipsowego należy zrosić rozproszonym strumieniem czystej wody i zagąbkować. Gąbkowanie wykonujemy w celu wyciągnięcia z tynku mleczka gipsowego, które w kolejnej fazie obróbki potrzebne będzie do zagładzenia powierzchni tynku.

Ostateczne gładzenie powierzchni. Po zmatowieniu mleczka przystępujemy do gładzenia tynku za pomocą szpachli powierzchniowej lub metalowej pacy. Po ostatecznym wygładzeniu powierzchni pozostawiamy tynk do całkowitego wyschnięcia. Wyschnięte tynki gipsowe można malować, układać na nich tapety lub glazurę. 


 Tynki - o czym należy pamiętać


Jeżeli nie chcemy, aby na naszych ścianach pojawiły się przykre niespodzianki w postaci popękanych lub odpadających tynków czy nieestetycznych odbarwień, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1. Prac tynkarskich nie należy wykonywać wcześniej niż 3-4 miesiące po zamknięciu budynku w stanie surowym. Po tym czasie budynek powinien już wstępnie osiąść. Położenie tynków wcześniej, kiedy konstrukcja budynku jeszcze mocno pracuje powodować będzie pękanie tynków, niezależnie od ich rodzaju. 

2. Prace tynkarskie należy wykonywać w temperaturze wnętrz min. +5°C na podłożach o resztkowej wilgotności 3%. Wilgotność podłoża powinna zbadać ekipa tynkarska. Wykonywanie prac tynkarskich w warunkach o gorszych parametrach może skutkować odpadaniem i pękaniem tynku. W niskich temperaturach tynk nierównomiernie wysycha, co może powodować powstawanie przebarwień. Z drugiej strony, w okresie letnim należy unikać prac na suchych i rozgrzanych słońcem ścianach. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powierzchni elementów budowlanych w miesiącach zimowych trzeba ogrzewać i dobrze wietrzyć pomieszczenia przynajmniej 3 do 4 tygodni przez pracami tynkarskimi. Zasadniczo rozpoczęcie prac tynkarskich zależy też od stanu wyschnięcia budowli. Stąd istotne znaczenie mają warunki atmosferyczne zależne od danej pory roku. Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku budowy budynków o ściśle wyznaczonych terminach prac.

3. Podłoże pod tynk należy odpowiednio przygotować – powinno być równe, nośne i wolne od zanieczyszczeń. Stan podłoża ma istotne znaczenie dla przyczepności tynku a sprawdzenie podłoża pod tynk jest bezwzględnie wymagane. Podłoże musi być wystarczająco suche i chłonne. Osady wapna, wykwity, pył oraz luźne lub kruche fragmenty podłoża należy usunąć. 

4. Podłoże pod tynki należy zagruntować w przypadku tynków gipsowych, albo położyć szpryc w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Tynk należy położyć na wyschnięte zagruntowane lub zaszprycowane podłoże. W przypadku tynków gipsowych podłoża chłonne takie jak pustaki ceramiczne lub beton komórkowy należy zagruntować środkiem wyrównującym chłonność podłoża takim jak Knauf Grundiermittel 60 lub Knauf Grundiermittel 60, a podłoża szczelne i mało chłonne takie jak beton należy zagruntować środkiem gruntującym zwiększającym przyczepność do podłoża takim jak Knauf Betokontakt. Zagruntowane powierzchnie wysychają około jedną dobę. Niezagruntowanie podłoża lub zagruntowanie nieodpowiednim środkiem gruntującym, a także skrócenie okresu wysychania podłoża powodować będzie odpadanie tynku. Tynki cementowo-wapienne wymagają położenia szprycy, która na podłożach ceramicznych schnie kilka dni, na podłożach betonowych, takich jak stropy 2-3 tygodnie. Skrócenie okresu wysychania szprycy powodować będzie odpadanie tynku. 

5. Świeżo położone tynki, zarówno gipsowe jak i cementowe , należy całkowicie wysuszyć. Pomieszczenia należy wietrzyć, a w okresie zimy ogrzewać. Wysychanie zależy od wilgotności podłoża, grubości tynku, wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu. Aby tynk szybko wysychał należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Na tynkach niedostatecznie wysuszonych, niezależnie od ich rodzaju, może pojawić się grzyb lub pleśń.

6. Tynki wewnętrzne lepiej położyć przed ociepleniem domu z zewnątrz. Ocieplenie lepiej położyć po wyschnięciu tynków wewnętrznych, kiedy jeszcze ściany zewnętrzne „oddychają”. Szczelne okna, ocieplenie działające jak termos, niewyschnięte tynki i brak wentylacji to prosta droga do grzybów i pleśni. 

7. Położenie tynku w otworach drzwiowych, w których montowane będą framugi nie jest konieczne. Położenie tynku i wykańczanie glifów w otworach drzwiowych to zbędny koszt oraz zmiana wielkości otworu w świetle, co może oznaczać potem problem z dobraniem drzwi o standardowych wymiarach albo konieczność wykonania drzwi o niestandardowych wymiarach. 

8. Upewnij się, że przed tynkowaniem zabezpieczone zostały wszystkie okna, otwory wentylacyjne oraz miejsca na gniazdka i wyłączniki elektryczne. Najlepiej sprawdzić te miejsca przy odbiorze prac tynkarskich.

Czytaj także