Artykuł: Czarno-białe płytki – ponadczasowa szachownica

Czarno-białe płytki – ponadczasowa szachownica

Łączenie czerni z bielą to jedno z bardziej sprawdzonych zestawień kolorystycznych w modzie wnętrzarskiej. Kompozycje czarno-białe są też ponadczasowe, a nawet jeśli moda na nie mija, to tylko na jakiś czas. Klasyka w czarno-białych zestawieniach to motyw szachownicy.

Połączenie białych i czarnych płytek na podłodze na wzór szachownicy to rozwiązanie znane na gruncie europejskim z dawnej architektury pałacowej i sakralnej. Aranżacje z szachownicą kojarzą się również z amerykańskim stylem farmerskim, który kontynuowany jest w tamtejszych miejscach użyteczności publicznej – barach czy sklepach retro. Czarno-białe płytki na podłogę ułożone w szachownicę to jeden z niegasnących trendów w naszych mieszkaniach i domach, zmieniają się jedynie materiały stosowane do wykończenia podłóg.

Posadzka w czarno-białą szachownicę – materiały

Posadzki w szachownicę ewoluowały pod względem zastosowania materiałów. Pierwotnie wykonywano je z płytek marmurowych, których powierzchnie nie były jednolite kolorystycznie – zdobiły je charakterystyczne dla marmuru żyłkowania. Po szlachetny kamień sięgamy również dzisiaj, przy czym wybór kamiennych posadzek w kolorze czarnym poszerzył się o popularne dzisiaj czarne granity czy łupek – w przeciwieństwie do marmuru nie wymagają impregnacji, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne, łatwo utrzymać w czystości, dlatego sprawdzają się w pomieszczeniach mokrych, np. w łazienkach. Nieco mniejszy wybór mamy poszukując partnera do szachownicy w kolorze białym – nadal dominujący jest tutaj marmur, chociaż jego paleta jest znacznie większa choćby dzięki dostępności tego surowca z dalekich kontynentów: Azji, Ameryki Południowej czy Afryki. Innym popularnym już od antyku materiałem na szachownicę były – i dzięki powrotowi do tego materiału nadal są – płytki cementowe. Wykonana z cementowych płytek czarno-biała posadzka różni się od marmurowej zarówno pod względem funkcjonalnym, jak wizualnym. Wytwarzane z masy cementowej, piasku, marmuru oraz pigmentów nieorganicznych płytki cementowe mają gładką powierzchnię, ale są bardziej nasiąkliwe niż kamień, nie są też mrozoodporne. Cementowe płytki są bardziej niż kamienne podatne na uszkodzenia. Współcześnie wytwarzane płytki cementowe są jednak również dzisiaj bardzo chętnie stosowane, wręcz uchodzą za produkt szlachetny. Lekko chropawa powierzchnia, nierówne brzegi i nie tak wyrazista, przyszarzała kolorystyka koloru białego i czarnego nadają wnętrzom klimat w stylu vintage. Czarno-białą posadzkę w szachownicę przez dziesięciolecia układano z podłogowych płytek ceramicznych, czyli terakoty, ale dopiero wprowadzenie do produkcji gresu pozwoliło na prawdziwy przełom w funkcjonalności i estetyce takich posadzek – to materiał dorównujący parametrom technicznym kamieniowi, a dzięki nieograniczonym możliwościom zdobienia płytek pozwalający zastąpić wcześniej stosowane materiały. Szachownica z nowoczesnego gresu może wyglądać zarówno jakby była wykonana ze szlachetnych kamieni, jak i klimatycznych płytek cementowych czy tradycyjnego ręcznie wytwarzanego cotto. Wzór szachownicy można uzyskać układając naprzemiennie płytki w kolorach czarnym i białym, można też kupić płytki z naniesionym wzorem szachownicy. Był czas, że wzór szachownicy stosowano w produkcji wykładzin PVC – takie podłogi do dzisiaj kojarzą się wielu z nas z perelowską estetyką. Współcześnie po ten klasyczny wzór sięgają producenci nowoczesnych wykładzin podłogowych, można go spotkać również we wzornictwie paneli laminowanych.

Posadzka w szachownicę – jak zaaranżować wnętrze z czarno-białą posadzką

Posadzka wykonana z materiałów tworzących czarno-białą szachownicę jest bardzo wyrazistym elementem wnętrza. Aby uniknąć chaosu, dobrze, aby pozostałe elementy mogły być bardziej stonowane. Za bezpieczne rozwiązanie wiele osób uważa skomponowanie aranżacji całego pomieszczenia z użyciem kolorów czarnego i białego, przy czym oba kolory powinny tworzyć większe płaszczyzny, a już na pewno motyw szachownicy nie powinien być powtarzany w innych elementach. Nie tylko jednak czerń i biel sprawdzą się w towarzystwie takiej podłogi. Klasyka to połączenie w aranżacji z szachownicą drewna w różnych odcieniach – to sprawdzone rozwiązanie, gdy chcemy nawiązać do modnego dzisiaj stylu art déco,  tudzież urządzić wnętrze w nowoczesnym stylu eklektycznym. Niebanalny efekt można natomiast uzyskać stosując mocne kontrasty – z czarno-białą posadzką idealnie skomponują się sprzęty w wyrazistych, mocnych kolorach – zieleni, czerwieni, błękicie czy żółtym. Warto też wiedzieć, że motyw szachownicy optycznie powiększy pomieszczenie, dlatego świetnie sprawdzi się również na małych powierzchniach.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!