Artykuł: Co zrobić z ziemią z wykopu fundamentowego

Co zrobić z ziemią z wykopu fundamentowego

Ziemia z wykopu fundamentowego – według obowiązujących przepisów – nie jest odpadem, jeśli tylko zostanie wykorzystana na terenie budowy. Inwestorzy jednak, niestety, często właśnie ją tak traktują i nawet za darmo oddają. Dużo lepiej ziemię z wykopu pozostawić i wykorzystać później do zagospodarowania naszej działki.

Ziemię z wykopu pod fundament domu – zarówno urodzajną, jak i nieurodzajną – możemy wykorzystać na naszej posesji. Jak je odróżnić? Humus ma zawsze ciemniejszą barwę – jest szarobrązowy, natomiast nieurodzajna martwica ma barwę żółtawą. Chociaż bardzo często na etapie wykonywania fundamentów nie zastanawiamy się nad zagospodarowaniem działki, to w przyszłości możemy tego żałować, gdyż urodzajna, żyzna gleba jest cenna. Dlatego najlepiej pozostawić ją na placu budowy. Musimy jednak odpowiednio składować ziemię z wykopu, by nie uległa zniszczeniu. Jeśli jednak nie zamierzamy jej przechowywać, możemy ją od razu wywieść – szukajmy ogłoszeń przyjmę lub kupię ziemię, wtedy nie ponosimy kosztów transportu, gdyż leży to w gestii odbierającego.  

Co zrobić z urodzajną ziemią z wykopu

Podłoże najczęściej pokryte jest cienką 25-30-centymetrową warstwą cennej, żyznej próchnicy. Taką ziemię z wykopu pod fundamenty domu możemy wykorzystać do założenia ogrodu. Jednak musimy najpierw wiedzieć, czy humus (czyli właśnie wierzchnia warstwa) pokrywający naszą działkę nadaje się do tego celu. Warto w tym celu zasięgnąć rady geotechnika. Jeżeli humus jest kwaśny (najczęściej spotykany na działkach leśnych z sosnami) nie przyda nam się niestety do zakładania ogrodu – nie warto go składować i dokładnie zdejmować. W przeciwnym przypadku, kiedy to ziemia z wykopu będzie nam potrzebna, musimy zdejmować ją ostrożnie, ponieważ warstwa humusu może zalegać na różnej głębokości. Musimy także uważać, aby nie został on wymieszany z ziemią nieurodzajną, ponieważ nie będziemy mogli już jej wykorzystać w ogrodzie. Humus składujemy na pryzmie nie wyższej niż 1,5 m i nie szerszej niż 3 m. Najlepiej, aby znajdowała się ona w miejscu osłoniętym przed palącym słońcem, ale nie przy pniu drzewa – zasypanie szyjki korzeniowej, czyli części pnia położonej tuż nad ziemią, może skutkować uduszeniem rośliny. Warto pryzmę urodzajnej ziemi z wykopu fundamentowego obsiać roślinami na zielony nawóz – pozostawiona w stanie ugoru straci swoje właściwości.  

Co zrobić z nieurodzajną ziemią z wykopów?

Ziemię nieurodzajną (martwicę) z wykopów pod fundamenty domu, która znajduje się pod warstwą humusu można wywieść lub gromadzić w jednym miejscu działki, niezbyt oddalonym od budowy. Najlepiej jednak wykorzystać ją od razu i wymodelować za jej pomocą teren, na przykład usypać z niej wzniesienia, skarpy, ścieżki czy taras wokół domu. Pagórki wyglądają niezwykle malowniczo i co ważne, pozwalają na zagospodarowanie sporych ilości ziemi z wykopu. W ten sposób redukujemy znaczne koszty transportu. Jałowe, gliniaste podłoże jest idealne dla roślin wodnych – możemy więc wykorzystać je do założenia sadzawki.  

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!