Artykuł: Co wpływa na koszty budowy domu na wczesnych etapach wykonania?

Co wpływa na koszty budowy domu na wczesnych etapach wykonania?

Nowoczesny inwestor to sprawny menadżer budowy własnego domu. Żeby nim zostać, trzeba umiejętnie zarządzać budżetem. Konieczna jest do tego również wiedza na temat obliczania kosztów budowy domu. Na początkowym etapie nie jest to trudne. Zobaczmy, co wpływa na koszty budowy domu do stanu zerowego.

Obliczanie kosztów budowy domu jest w dużym stopniu uzależnione od etapu, na jakim znajdują się prace. Najłatwiej oszacować koszty budowy domu do stanu zerowego, czyli w fazie projektu oraz na wczesnych etapach jego wykonania. Różnice w obliczeniach nie rozmijają się wówczas w znacznym stopniu z praktyką, gdyż liczba robót i materiałów jest tutaj ograniczona i bardzo przewidywalna.

Sposoby na szybkie wyliczenie kosztów budowy domu do stanu zerowego

Najlepiej zamówić u profesjonalnego kosztorysanta lub doświadczonego kierownika budowy kosztorys inwestorski. Zamówienie fachowo wykonanego kosztorysu nie jest obowiązkowe, ale może uchronić nas przed wieloma niespodziankami – fachowcy znają rzeczywiste aktualne koszty oraz niuanse typowe dla prowadzenia inwestycji takich jak nasza. Przybliżone, orientacyjne koszty budowy domu możemy wyliczyć również bezpłatnie, na przykład korzystając z kalkulatorów budowlanych, które dostępne są na stronach internetowych. Szczegółowy kosztorys wykonany przez profesjonalistę będzie płatny.

Obliczanie kosztów na etapie projektu i formalności

Chcąc obniżyć koszty budowy domu, większość inwestorów wybiera gotowy projekt z katalogu. Pamiętajmy, że do podanej przez biuro ceny dokumentacji projektowej musimy doliczyć koszty adaptacji projektu do konkretnej działki i potrzeb inwestora. Cena adaptacji uzależniona jest od ilości i zakresu wprowadzonych zmian oraz dodatkowej dokumentacji. Gdy mamy niestandardowe oczekiwania co do budynku, lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie projektu indywidualnego.

Uzbrojenie terenu – obliczanie kosztów

Doprowadzenie mediów oraz podłączenie wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, ewentualnie przyłącze gazowe) uzależnione jest od stopnia uzbrojenia terenu, na którym budujemy oraz ich łącznej długości. Duży wpływ na cenę ma odległość planowanego budynku od istniejących mediów. Koszty związane z przygotowaniem placu budowy możemy obniżyć, wypożyczając część niezbędnego wyposażenia. Niektóre ekipy budowlane częściowo dysponują własnym wyposażeniem, na przykład barakiem dla pracowników. Warto też rozejrzeć się za wyposażeniem używanym, np. siatką na tymczasowe ogrodzenie.

Koszty budowy domu stanu zerowego – roboty ziemne i fundamenty

Przygotowanie do wykonania fundamentów jest osobną pozycją w kosztorysie (wytyczenie budynku przez geodetę, zdjęcie humusu i wykop). Najczęściej do wykonania fundamentów zamawiamy koparkę. Wykop ręczny zajmuje więcej czasu i jest droższy, jeśli za jego wykonanie musimy zapłacić robotnikom. Roboty związane z wykonaniem fundamentów obejmują wykonanie fundamentów (zazwyczaj są to żelbetowe ławy fundamentowe), wymurowanie ścian fundamentowych z izolacją przeciwwilgociową i termiczną, wykonanie zasypki i zagęszczenia warstwami. Nieznacznie wyższe koszty musimy przewidzieć, gdy trzeba będzie wykonać fundament pod ścianę trójwarstwową. 

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!